Ustadan sessiz veda

Türkiye’de pandomim sanatının öncüsü olarak kabul edilen, Marcel Marceau’nun öğrencisi Erdinç Dinçer, önceki gün Kuşadası’nda hayatını kaybetti. Emekli Devlet Tiyatrosu sanatçısı Dinçer, 78 yaşındaydı. 1935 yılında İzmir’de dünyaya gelen Dinçer, 1951 yılında Ankara Devlet Konservatuarı orkestra şefliği ve kompozisyon bölümüne girdi; besteci Ahmet Adnan Saygun’un öğrencisi oldu. Daha sonra bölüm değiştirerek nefesli sazlar bölümüne geçen Dinçer, 1956 yılında döndüğü İzmir’de tekrar konservatuara girerek tiyatro ve şan dersleri aldı.

Fransa’da eğitim aldı
Bu dönemde mim sanatıyla ilgilenmeye başlayan Dinçer, 1961-1965 yılları arasında Paris’e giderek Jacques Lecoq Pantomim Okulu’nda eğitim gördü ve dünya çapında pandomim denince akla gelen ilk isimlerden Fransız sanatçı Marcel Marceau’nun öğrencisi oldu. Üstün yeteneğiyle Marceau’nun dikkatini çeken Dinçer, Paris’te tanıştığı Abidin ve Güzin Dino çiftinin de yardımlarıyla eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye döndü. Devlet Tiyatroları’ndan emekli olduğu 2000 yılına kadar birçok oyunda dansçı ve yönetmen olarak yer alan Dinçer, ayrıca yurtdışında katıldığı pandomim festivallerinde Türkiye’ye pek çok ödül kazandırdı.
Devlet Tiyatroları’ndan yapılan açıklamaya göre sanatçının naaşı, bugün Urla’da İskele Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Yağcılar köyü mezarlığında toprağa verilecek.

Bir önceki yazımız olan ‘Kötü Ashgar’ hangisi? başlıklı makalemizde Aftab Asghar kardeşler, ikiz ve ingiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *