USB belleğe bilgisayarınızı sığdırın!

Dosyalarınıza, ayarlarınıza ve yer imlerine her an erişebileceğiniz taşınabilir bilgisayarınızı oluşturun.

Bilgisayarınızda yer , alanları programları taşınabilir hâle getirmenin ve USB bellek içinde yanınızda taşımanın bariz avantajları var. Dosyalarınıza her yerden

erişehilir, kendinizden başka hiç kimseye güvenmek zorunda kalmadan verilerinizi koruyahilirsiniz. Kurulum yapmaya gerek kalmadan istediğiniz yazılımı çalıştırabileceksiniz. Başka birinin bilgisayarındaki ayarları değiştirmekten dolayı sıkıntı yaşamayacaksınız çünkü USB belleğinizde yazılımları istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

Bu durum özellikle de web taraıcıları için kullaııışlı çünkü kullanıcılar sizin kullandığınız sürüme sahip olmayabilir ve size ait yer imleriyle eklentilere sahip olmak istemeyecekleri de ortada.

USB belleğinizde hemen hemen her türlü dosyayı yanınızda taşıyabilirsiniz. Çünkü günümüzde 256 GB’ve kadar uzanan kapasiteye sahip seçenekler bulunabiliyor.

 

Cameyo - Programları nasıl taşırım

Cameyo – Programları nasıl taşırım

Cameyo, kurulan programları temel alarak kurulum gerektirmeyen taşınabilir sürümleri, hazırlayabilir

Taşınabilir yazılımlar

Yazılımiarı USB belleğe yerleştirmek söz konusu olduğunda iki ayrı seçeneğe sahipsiniz: Kurulum

gerektirmeyen program sürümlerini USB belleğe yerleştirip doğrudan cihazdan çalıştırabilirsiniz veya özel taşınabilir sürümlerini kurabilirsiniz.

Her ne kadar klasik bir yazılım paketini USB belleğe kurmak mümkün olsa da bu cihazı başka bir bilgisayara taşıdığınızda muhtemelen düzgün çalışmaz çünkü kurulum sırasında eklenen önemli kayıt defteri girdileri geride kalmış olacaktır. USB bellekte yer alan programları organize etmenin en iyi yolu doğrudan cihazdan çalışan bir yazılım başlatıcı kullanmak.

Çok sayıda başarılı seçenek mevcut. Örneğin Cod Safe  ve Lupo PenSuite denemeye değer ama bizim öncelikli önerimiz PortableApps.  Bu yöneticinin kurulumu son derece kolay.

Doğrudan ana arabirimi kullanarak USB bellekte yer alacak taşınabilir yazılımları bulup kurabilirsiniz. Aynı zamanda dosyalannıza özel klasörler oluşturuyor. En iyi yöntem bu yöneticiyi boş bir USB belleğe kurmak çünkü mevcut klasörlerden ötürü çakışmalar yaşanabilir. İlk kurulum gerçekleştikten ve bazı uygulamalar eklendikten sonra (.paf.exe uzantılı oluyorlar.) USB belleğinizi PC’de yer alan bir USB portuna yerleştirin ve PortahleApps menüsünün kendiliğinden açıldığına şahit olun. Eğer açılmazsa otomatik başlatma özelliği kapalı demektir. Bu durumda Windows Gezgini ile parmak bellek içindeki Start.exe dosyasını bulun ve çift tıklayarak çalışmasını sağlayın.

Programları Portable yapmak - Portableaaps

Programları Portable yapmak – Portableaaps

USB bellekte depolanan programları çalıştırmak için taşınabilir bir program başlatıcı kullanın.

Bir diğer alternatif seçenekse Prayaya V3 gibi taşınabilir sanal işletim sistemi kurmak. Bu sanal sistem Windows gibi görünüyor ve davranıyor. Aynı zamanda kendine özel bir kayıt defteri var. Bu sistemi kullanarak gerçekleştirdiğiniz işlemlerden dolayı kullanılan PC’de herhangi bir kayıt veya iz kalmıyor. Aşağıda yer alan kısa rehbere bakarak PortableApps kullanımı nı öğrenebilirsiniz.

Tarayıcı ayarlarını yanınıza alın

Firefox veya Chrome’un portatif sürümünü USB belleğinize kurarsanız yer imlerinizi ve ayarlarınızı eklemek isteyeceksiniz. Bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu tüm işlemleri elle yapmak. Bilgisayarınızda bulunan web tarayıcınızdaki ayarları dışarı aktarın ve portatif sürümü kullanarak içeri alın. Eşitleme işlevini kullanabilirsiniz. (Firefox’ta seçenekler – Sync sekmesinden, Chrome’da Google Hesabı ile oturum açarak) ama bunu uygularsanız parmak belleği kaybetmemeye özen gösterin. Eğer biri bu belleği ele geçirirse evinizdeki web tarayıcınızın ayarlarını değiştirmeye başlayabilirler.

Kendi taşınabilir araçlarınızı oluşturun

Kullanmak istediğiniz her programın taşınabilir sürümü olmayabilir. Özellikle de PC’nizde yüklü olan ücretli programlar buna izin vermeyecek. Neyse ki ücretsiz Enigma Virtual Box programı,yüklü yazılımlarınızı paket hâline getirebiliyor ve doğrudan USB bellekten çalıştırmanıza imkân veriyor.

Kullanması basit ama çok sayıda gelişmiş seçeneğe sahip. Eğer paketlediğiniz program beklediğiniz gibi işlemiyorsa bu ek ayarlarda değişiklik yapmanız gerekiyor. Enigma Virtual Box ile oluşturulan paket programlar, PC’de yüklü ana sürümlerden daha yavaş çalışıyor ama bu kabul edilecek ufak bir kayıp.

Alternatif olarak taşınabilir uygulama koleksiyonunuzu hazırlamak için Carneyo programını kullanabilirsiniz. Enigma Virtual Box’ın‘ aksine mevcut yüklü programları paketlemiyor, yeni kurulumları takip ederek değişen dosyaları ve kayıt defteri girdilerini gözlemliyor.

Ardından kurulum gerektirmeyen özel taşınabilir sürümü oluşturuyor. Belirli bir programın taşınabilir sürümünü bulamıyorsanız gerçekten işinize yarayacağını söyleyebiliriz. En iyi olansa Cameyo’nun tüm ayarları, seçenekleri ve eklentileri tek bir dosya hâline getirmesi… Uygulamalan elle hazırlamak istemiyorsanız programa ait kurulum dosyasını Cameyo sitesindeki online paketleyiciye gönderebilirsiniz. Bu sistem sizin için taşınabilir sürümü hazırlayacak. Aynı zamanda diğer kullanıcıların oluşturduğu sanal uygulamaları indirebilirsiniz.

ENIGMA VIRTUAL BOX RESİMLİ ANLATIM

Enigma Virtual Box resimli anlatım

Enigma Virtual Box resimli anlatım

 

PORTABLEAPPS RESİMLİ ANLATIM

PortableApps resimli anlatım

PortableApps resimli anlatım

Önyüklemeli işletim sistemi kurulumu
USB belleğinize alternatif bir işletim sistemi kurabilir ve önyükleme (boot)sıralamasında sabit diskten önce USB portlar geliyorsa herhangi bir bilgisayarda önyükleme yaparak sisteminizi kullanabilirsiniz. Bununla birlikte PC’lerin çoğu USB’den önyükleme yapacak şekilde ayarlı değil. Ayrıca büyük olasılıkla başkasının bilgisayarını kullanırken BIOS’ta gezme ve ayar değiştirme imkânınız olmayacak. Buna rağmen hâlâ bu seçeneği denemek istiyorsanız en iyi alternatif, USB uyumlu Linux dağıtımlarından biri. PenDriveLinux’un sitesinde çok sayıda seçenek bulunuyor ve bunlardan biri Puppy Linux.

Güvende kalın

Aşina olmadığınız bir bilgisayarı (internet kafedekiler gibi) kullanmadan önce zararlı yazılımlar ve tuş kadedici olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.

Spvbot – Search & Destroy Portable sürümü PortahleApps aracılığıyla parmak USB çalıştırılabilir. USB sürücünüzü yedekleyin

USB belleğe istediğiniz tüm programlaırı ve verileri yerleştirdikten sonra kaybetme veya bozulma olasılığına karşı bir yedek almalısınız. USB belleğin boyutuna bağlı olarak içeriğini bir diğer USB belleğe kopyalayabilir veya bulut depolama tercih edebilirsiniz. Belli aralıklarla kopyada yer alan içeriği güncellemeyi unutmayın yeter.

USB belleğinize özen göstermeniz son derece önemli. USB porta taktıktan sonra sorunlara karşı tarama yapabilirsiniz. Bunun için Windows Gezgini ‘nde adına sağ tıkladıktan sonra Özellikler’e tıklayın ve Araçlar sekmesinden hata denetirnini başlatın. Bu araçları kullanarak sürücüyü birleştirmenize gerek yok çünkü hiçbir getirisi olmayacağı gibi sürücünüzün daha kısa sürede eskimesine sebep olur. Unutmayın, işiniz bitince USB belleği porttan çekip bir anda masadan kaikmamalısınız. Öncelikle açık ve arka planda çalışan programları kapatmalı ve ardından güvenli çıkarma kısayoluna tıklamalısınız. Aynı zamanda ProEject adlı ufak boyutlu taşınabilir yazılımı kullanabilirsiniz. Bellekten çalışan tüm programları kapatıp bilgisayarda kalabilecek tüm kayıtları silme görevini yerine getirir.

 

Boş bir USB bellek kullanmaya dikkat edin. Böylece mevcut klasörlerden dolayı çakışmalar yaşanmaz. 

Bir önceki yazımız olan Exper EasyPad H7G'nin fiyatı ve özellikleri başlıklı makalemizde Android işletim sistemi, Cortex A9 işlemcisi ve Exper EasyPad H7G hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *