Unsettled dans gösterisi ile 1915 olayları anıldı

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu, 1915 olaylarını anmak için “Unsettled” adlı bir dans gösterisi düzenledi. Gösteride, ABD’li, Ermeni ve Türk dansçılar yer aldı.

BD’li koreograf David Dorfman ile Türk koreograf Korhan Başaran’ın  geçen yıl hazırladığı ‘Unsettleddans gösterisinin prömiyeri, Brooklyn Müzik Akademisi’nde yapılmıştı. Daha sonra 21 Mart’ta Ermenistan’da sahne alan ekip, önceki akşam Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Türkiye’deki izlecilerle buluştu. Kabullenme, sorumluluk, pişmanlık, özür dileme ve uzlaşma temalarını konu alan gösteriye ilgi yoğundu. Milliyet’e konuşan Başaran, “Bence sanat, insanlığı dönüştürecek ve değiştirecek tek yol. Bütün olay, karanlığı aydınlığa çevirebilmekte. Erivan’daki gösteriden sonra çok tebrik aldık” dedi.
ABD’li koreograf Dorfman ise sanatın toplumsal konular üzerindeki rolüne dikkati çekerek şöyle dedi:
Dans gerçekten farklılık yaratabilir. Peki bu farklılık ölçebilir miyiz? Hayır ama bu önemli değil. Önemli olan, ruhlarda yarattığımız farklılık. Bu da inanç meselesi. Dünya üzerinde milyonlarca farklı inanç var. Benim bahsettiğim de, sanata duyulan inanç. Bir insanla zaman geçiriyor ya da ona değiyorsan, muhtemelen onu incitmiyorsundur. Sanatla ne kadar zaman geçirirseniz, insanları o kadar az incitirsiniz.”

Siyasi ve milliyetçi duygulardan uzak durduk

ABD’li koreograf Dorfman, “DanceMotion USA, bana Türkiye’den bir ekip seçmemi söyledi. Şubat ayında Korhan ile tanıştım ve gördüğüm an ‘Bu ekip olacak’ dedim. Gösteride Türkiye, Ermenistan ve ABD’den müzik var. Siyasi ve milliyetçi duygulardan uzak durduk. İnsanlığı sahneye koymak istedik” dedi.

BURCU KARAKAŞ – Milliyet

Bir önceki yazımız olan Burcu Leflef'in Kelebeğin Rüyası defilesi Atatürk Havalimanı'nda başlıklı makalemizde Burce Bena, Burcu Leflef ve Kelebeğin Dünyası hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *