Ünlüler Müzeyyen Senar için ne dedi?

Türk sanat müziğinin efsane ismi Müzeyyen Senar (97) zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dün sabah saat 07.30 sıralarında hayata gözlerini yumdu. Yaşlılığa bağlı hastalıklarının 24 saat tıbbi kontrol altına tutulabilmesi amacıyla kızı Feraye Işıl tarafından Urla ilçesindeki yaşlı bakımevine yerleştirilen Müzeyyen Senar, 15 Ocak’ta Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılmış ve burada 13 gün süreyle tedavi görmüştü. Senar, sağlık durumundaki bozulma nedeniyle ise 2 Şubat’ta tekrar Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Tedavi süresince kısmi felç nedeniyle uzun süredir yürüyemeyen ve konuşamayan Senar’ın vefat haberini ise hastanede annelerinin ölümü sırasında yanında bulunan kızı Feraye Işıl’la oğlu Ömer Işıl verdi. Annesini kaybettikten sonra basın mensuplarına açıklama yapan Feraye Işıl, “Sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Çok üzgünüz. İstanbul’da son yolculuğuna uğurlayacağız” dedi. Müzeyyen Senar, yarın Bebek Camii’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.
Sosyal medya sallandı
Senar’ın hayatını kaybetmesi Türkiye’yi yasa boğdu. 7’den 70’e her yaştan kişi sosyal medyadan Müzeyyen Senar için duygularını dile getirmesiyle sanatçı Twitter’da Trend Topic listesinde birinci sıraya yerleşti. Senar’ın acı haberini alan sanatçılar da ustalarını kaybetmenin acısını sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştı. Sanat camiası Senar için şunları söyledi:

Ajda Pekkan: ‘Yanıyor mu yeşil köşkün lambası yâr. Hiç bitmiyor şu gönlümün kavgası yâr. Benim yarim kırmızı gül goncası yâr’ Bu güzel hüzzam eseri onunla birlikte seslendirirken, sanat kariyerimin en güzel paylaşımlarından birini gerçekleştiriyor olmanın yanı sıra o muhteşem insanla aynı zamanda, aynı yerde, aynı havayı soluyor olabilmenin de heyecanıyla yaprak gibi titrediğim aklıma geldi. Bazı insanlar hiç ölmeyeceklermiş gibi düşünür, öyle hissederiz. Yakışmaz o insanlara ölüm. Yaşı kaç olursa olsun o hep olmalıdır, hep yaşamalıdır. Çünkü o insanlar yaşarken ölümsüzlüklerini ilan etmişlerdir zaten. İşte o ölümsüzlerden biri Müzeyyen Senar, koca bir çınar,
Müzeyyen Senar bir abide, Müzeyyen Senar efsane, Müzeyyen Senar aşkı sesine gizleyen büyük üstad… ‘Müzeyyen Senar öldü’ dediler. O şimdi öldü mü? Mümkün mü? Bu sefer içim titriyor…

Bülent Ersoy: Ölüler yaşayabilir mi? Ben yaşıyor muyum ki duygularımı ifade edebileyim… Gramofonlardaki taş plakların o hışırtılı aktarımlarında dahi ruhları dinlendiren deruni o ilahi ses ve yorum; anam, ablam, ustam beni öksüz bıraktı gitti. Ben yaşıyor muyum ki konuşayım… Bugün Türk musikisi sustu.
İbrahim Tatlıses: Gelir mi bir daha sizler gibi sesler ve öğretmenler? Pırıl pırıl kadife sesli Zeki Müren, yorumu taklit edilemeyen bir yorumcu Müzeyyen Senar, Amerika’da duyduğum en kötü haber. Müzeyyen Ablam güle güle sana usta. Allah’ımın rahmeti seninle olsun.

Göksel Arsoy: 1968 yılında sinemadan sahneye geçtikten sonra Müzeyyen Senar’ı tanıdım. O bir abide, o bir ekol, değişik okuma stiliyle tüm sanatçıların taklit etmeye çalıştığı erişilmez bir sanatçıydı. Onunla ilgili o tarihlerde anlatılan bir hatıra; Tepebaşı gazinosunda solist olarak çalışırken her gece gazino ağzına kadar dolu. Bir gece, iki mafya grubu arasında silahlar çekiliyor, müthiş bir kavga çıkıyor. Seyircilerin yarısından fazlası kaçıyor. Sahnedeki müzisyenler de Müzeyyen’i bırakıp kaçıyorlar. Müzeyyen sahnenin önüne gelip kavga eden mafyaya ‘Siz adam mısınız, siz delikanlı mısınız, siz de şeref var mı, sanatçıya saygınız var mı? Hepiniz defolun, Allah topunuzu kahretsin’ diyor. İşte Müzeyyen Senar bu kadar yürekli, erişilmez bir sanatçıydı. Allah rahmet eylesin.

Nükhet Duru: Üstün tavrı ve tarzı bir daha gelmez. Gerçek bir abideydi. Ne mutlu tanıdım, yanında oturdum nasihatlerini dinledim. Bir de albümünde düet yaptım. Hayrandan öteydi ona olan sevgim. Evlatları güzel baktı, Allah onlardan da razı olsun, nurlarda uyusun.

Türkan Şoray: Allah rahmet eylesin. Ülkemin başı sağ olsun. Bir Müzeyyen Senar kolay gelmez bir daha. Ailesine, sevenlerine sabır diliyorum.

Ahmet Ümit: ‘Aşk gibi, sevda gibi, huysuz ve tatlı kadın’ dünyamızı güzelleştiren Müzeyyen Senar, nur içinde uyu. Şarkılar hep seni söyleyecek. Bu dünyadan geçerken güzellik bırakan insanlara aşk olsun. Müzeyyen Senar gibi sanatçılar, öfke yiyip kin kusanlara bir parça örnek olsun.

Ebru Gündeş: Duayenimiz, büyük ses, büyük usta Müzeyyen Senar vefat etti. Türk müziğinin ve tüm Türkiye’nin başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin.

Bengü: Başımız Sağ olsun. Mekanın cennet olsun efsane kadın.

Birsen Tezer: Sanat, kurgunun içinde bulabildiğimiz gerçeklik, sanatçı ise özümüzle temasımızı sağlayan büyücülerdir. Hiç ölmezler.

Gülben Ergen: Canımız, tavrına hayran olduğumuz Müzeyyen Senar’ımız… Yerin dolmayacak, sesin, üslubun peşinden nice yorumcular getirecek ama sen hep başka kalacaksın. Huzurla uyu.

Mahsun Kırmızıgül: Türk sanat müziğinin en büyüğü, ustaların ustası, büyük sanatçı Müzeyyen Senar… Allah rahmet eylesin.

Attila Özdemiroğlu: Türk müziğinin ana kraliçesi sesiyle hep aramızda olacak. Müziğimizi bozmadan geleceğe aktardı. Binlerce teşekkür adı gibi müzeyyen kadın.

Sabahat Akkiraz: Müzeyyen Senar Hakk’a yürüdü. Sahnedeki edası, coşkusu ve ustalığıyla hepimizin gönlünün sultanı sustu.

Ayşegül Aldinç: Gerçek anlamda bir Diva’ydı. Feraye’sinin dediği gibi tüm Türkiye’nin başı sağ olsun. Bir devir kapandı. Nur içinde yatsın.

Fahriye Evcen: Annemin en sevdiği, ruhuna keyif veren üstad… Müziği ve sevgisi annemden bana aşılanan insan. Ruhun şad, mekanın cennet olsun.

Bir önceki yazımız olan Gülse Birsel'in hayat hikayesi başlıklı makalemizde Gülse Birsel, Gülse Birsel hangi okuldan mezun ve Gülse Birsel hayat hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *