Umarım karar siyasi değildir

İlk planda 2014’e ertelendiği belirtilen proje için “finansman sorunları” gerekçesi öne sürülse de erteleme kararında Türkiye’nin Mısır politikasının etkili olduğu bilgisi kulislere yansıdı. Proje ile yılda 85 milyon ton kömür çıkarılması ve 45 milyar kWh enerji üretilmesi planlanıyordu.


TAQA erteleme gerekçesi olarak, “harcama önceliklerini” öne sürdü. Erteleme kararı Türk makamlarına “finansal sorunlar” ile açıklandı. Kulislere göre, Mısır konusunda Türkiye ve BAE’nin yaşadığı fikir ayrılığı, erteleme kararında etkili oldu.
Mısır’daki askeri müdahalenin ardından BAE, yeni yönetimle diyalog kurarken, Türkiye devrik lider Mursi’ye sahip çıkmıştı. Ankara’nın Mısır politikasına tepki olarak BAE’nin Türkiye’deki yatırımlarını geri çektiği ve sanayi faaliyetlerini süresiz olarak durdurduğu iddiası BAE basınında yer almıştı.
‘B planımız var’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “TAQA firmasının tercihlerinin siyasi gerekçelere dayanmamasını temenni ederim. Böyle bir şeyi ne kardeşlik hukukuna ne de ilişkilerimize sığdırabilirim” dedi. Yıldız, B ve C planı olduğunu belirterek, “Böyle bir kararı tek taraflı olarak alıyor olmaları tartışılır. Hükümetlerinden anlaşmayı geçirmişler, finansmanı düzenlemişler. İster devam etsinler, isterse etmesinler, şu anda diğer ülkelerle görüşmelere başladık” dedi.

Bir önceki yazımız olan 3. Köprü Yunus Emre olsun başlıklı makalemizde 3. köprünün adı, alevi ve cumhurbaşkanı abdullah gül hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *