Ukrayna’daki olaylarda son durum

Ukrayna’da iki haftayı aşkın süredir devam eden hükümet karşıtı gösterilerde dün eşi benzeri görülmemiş bir direniş yaşandı. Başkent Kiev’de sabaha karşı müdahale ile karşılaşan göstericiler dokuz saat süren mücadelenin ardından polisi geri püskürtmeyi başardı.

Göstericilerin işgal ettiği Belediye Meclisi binası ve protestoların simgesi haline gelen Bağımsızlık Meydanı’nın (Maidan Nezalejnosti) boşaltılması emri verilmesinin ardından her an müdahale yapılacağına dair gergin bir bekleyiş başlamıştı. Beklenen müdahale salıyı çarşambaya bağlayan gece geldi. Polis, önce kısaca ‘Maidan’ olarak anılan meydana ilerledi. Yolları trafiğe açmak gerekçesiyle göstericileri dağıtmak isteyen polis, bazı barikatları kaldırarak meydanın bir kısmını ele geçirdi. Sabah saatlerinde ise Belediye Meclisi binasını işgal eden eylemcileri çıkarmak isteyen polise göstericiler soğuk su sıkarak ve yolların kayganlaştırılmasını sağlayarak karşılık verdi.

Ruslana ve rahiplerden destek
Maidan’da ise gece boyunca devam eden çatışmalar sırasında polisler göstericilerin çadırlarını yıkarken iki taraftan da yaralananlar oldu. Polisin ilk müdahalesine karşı insan zinciri kurarak karşılık veren göstericiler, yine de meydanı terk etmedi. Günün ilk saatleriyle beraber revir haline gelen belediye binasına doğru ilerleyen polisleri sayıları gittikçe artan göstericiler karşıladı. En az dokuz kişinin gözaltına alındığı müdahale sırasında aralarında Eurovision’da aldığı birincilikle uluslararası üne kavuşan şarkıcı Ruslana’nın da olduğu ünlüler, siyasiler ve rahipler güvenlik güçlerine kimseye zarar vermemeleri konusunda telkinde bulundu. Sabah saatlerinde giderek daha fazla kişinin Maidan’a akın etmesi ile polis sayıca göstericilerin ardında kaldı.
İçişleri Bakanı Vitali Zakharçenko, yeni bir müdahale olmayacağını duyururken polisler öğle saatlerinde göstericilerin “Utanın” tezahüratları eşliğinde otobüslere binerek meydanı terk etti. Güvenlik güçlerinin en ciddi müdahalesi olan bu eylem, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç arasında salı günü gerçekleşen görüşmenin ardından geldi.
Ukraynalı muhalefet lideri Arseniy Yatsenyuk, müdahalenin ardından “Bunu affetmeyeceğiz” diyerek Yanukoviç rejiminin düşeceğini söyledi. Kiev’de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, müdahalenin “kesinlikle kabul edilemez” olduğunu dile getirdi. Nuland, Yanukoviç ile “zor ancak gerçekçi” bir konuşma gerçekleştirdiğini belirterek Ukrayna’nın hâlâ yüzünü AB’ye dönebileceğini söyledi. Amerikalı yetkili, Maidan’ daki göstericilere ekmek de dağıttı. Havanın eksi 8 derece olmasına rağmen meydanları dolduran göstericiler, AB ile ticaret anlaşması imzalamadığı için Yanukoviç’in istifasını talep ediyor.

Polisi soğuk su ile püskürttüler

Bağımsızlık Meydanı’nda çatışmalar sürerken göstericiler günlerdir işgal ettikleri Belediye Meclisi binasını da korumaya çalışıyordu. Göstericiler itfaiye hortumları ile camlardan soğuk su püskürterek polisleri otobüslerine binmeye zorladı. Meydanda ise dokuz saat süren çatışmaların ardından sabah saatlerinde binlerce protestocunun daha akın etmesi ile üstünlüğü ele geçiren göstericiler polisleri otobüslerine bindirerek “yolcu etti.”

Kerry: Müdahale karşısında iğrendik

AB Dış Politika Yüksek Komiseri Catherine Ashton ve ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın Kiev’de olduğu sırada gerçekleşen müdahale Batı’dan sert tepki aldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry diplomaside pek de alışıldık olmayan bir dil kullanarak, “Washington, Ukraynalı yetkililerin barışçıl protestolara çevik kuvvet, buldozer ve copla karşılık vermesi karşısında iğrendiğini ifade eder” dedi.

Merkel, Yanukoviç’e ‘Çeneni kapa’ dedi

Alman dergisi Der Spiegel, Avrupa ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç arasındaki iplerin nasıl koptuğunu yazdı. İki hafta önceki perşembe günü Litvanya’da AB ve Doğu Avrupa liderlerini buluşturan bir yemekte Almanya Şansölyesi Merkel ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç arasındaki dostluk “tamamiyle bitti”. Yanukoviç, Avrupa ve Rusya arasında nasıl zor bir durumda kaldıklarını anlatan uzun bir monoloğa girişti. Bir süre sonra Merkel lafını bölerek Yanukoviç’e susmasını söyledi. Merkel, “Nasıl olsa (AB ile ekonomik ortaklık anlaşmasını) imzalamayacaksın” derken yemekteki liderler şaşkına döndü.

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *