Uğur Yücel’in hayat hikayesi

Dünya üzerinde çok az şahsiyet vardır, on parmağında on marifet olan ya da kelimelerle anlatması insanı zorlayan. Hayatı her anlamda, tadına varma anlayışıyla yaşayan bir “usta”, Uğur Yücel…  

26 Mayıs 1958, İstanbul’da dünyaya “Merhaba” diyen Uğur Yücel, Kuzguncuk’ta, semtin bahşettiği tüm hazları alarak geçirir çocukluğunu. Lise çağlarına geldiğinde gözde mesleği davulculuktur. Bir grubu da vardır ve düğün salonlarında çalmaktadırlar. Sanatın her dalının mıknatıs gibi kendisine çektiği Yücel, konservatuarda tiyatro bölümünü bitirir. Ve ardından tek kişilik gösterilere başlar.
Tek kişilik gösterilerin dışında, 1984 senesine kadar Kenter Tiyatrosu, Tef Kabare Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu’nun oyunlarında yer alır. Ardından sinema ve televizyona geçiş zamanı gelir.

Selamsız arabesk Muhsin!
Uğur Yücel’in sinemayla tanışması 1985 yapımı “Aşık Oldum” filmiyle gerçekleşir. Başrolleri Şener Şen, Nevra Serezli, Erdal Özyağcılar ve Ayşen Gruda’nın paylaştığı filmde ufak bir role sahiptir. Hemen ardından gelen “Teyzem” ve “Milyarder” filmlerinde de ufak roller devam eder. “Selamsız Bandosu”yla rolü büyür. Bu büyüme Yücel’i, çıkış yapacağı film “Muhsin Bey”e götürür.
Oyunculuk kariyerinde mihenk taşı sayılabilecek “Muhsin Bey”, arabeskin müzik olmaktan çıkıp kültüre dönüştüğü bir dönemde, “Ali Nazik” karakterini canlandıran Yücel’in harikalar yarattığı bir film olur. Yücel, seyredenlerin hafızasına kırmızı yanaklarıyla da kazındığı rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne gider ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülüyle döner.
“Muhsin Bey”den sonra Ertem Eğilmez’in son filmi “Arabesk”te, “Gazinocular Kralı” rolüyle yine ses getiren Yücel, bu filmden sonra televizyona yönelir.

Her rolde devleşme dönemi
Uğur Yücel, beyaz cama adım attıktan sonra dizi ve televizyon skeçlerinde yer almasının ardından 1994 yılında “Aziz Ahmet” dizisiyle boy gösterir ve başrolü paylaştığı Ayşegül Aldinç’e söylediği “Evlen Ulen Benimle” repliği hafızalara kazınır.
1996’da, komedyen tarafı ağırlıklı olarak hatırlanan Yücel, “Eşkıya” filmindeki “Cumali”yle bambaşka bir karakter performansı sergileyerek çıkar seyirci karşısına. Salonlarda, Türk sinemasının uzun süredir tercih edilmediği bir dönemde 2,5 milyondan fazla seyirciyle büyük bir başarıya imza atar film. Yücel ise, sadece komedi oyuncusu olmadığını gösterir.
Uğur Yücel’in bir sonraki filmi 2000 yılında, Kemal Sunal’ın vefatı dolayısıyla rol aldığı “Balalayka” olur. “Eşkıya” ve “Balalayka” arasında ise, 1999 yapımı, Türk televizyon tarihine geçerek izlenme rekorları kıran “İkinci Bahar” dizisinde yönetmen koltuğuna oturarak ilk yönetmenlik deneyimini de yaşar.

Uğur Yücel Aramızda Kalsın

Sanatın bütün harfleri…
Yücel’in televizyona bir sonraki dönüşü sadece oyuncu olarak gerçekleşmez. Reyting alamadığı gerekçesiyle kısa zamanda yayından kaldırılan “Karanlıkta Koşanlar” dizisinde Uğur Yücel, hem senarist hem yönetmen hem de oyuncudur. Arkasından gelen dizi “Alacakaranlık” iki sezon sürer ve çok beğenilir.
Ertesi sene yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği “Yazı Tura” filmi sinemalarda büyük bir gişe yapmaz ama katıldığı festivallerden ödüllerle döner.
Uğur Yücel, bir sonraki dizisi “Hırsız Polis”te hayat verdiği “Aksak” karakteriyle unutulmazlar arasına girer. Aslında canlandırdığı tüm karakterlerde nokta atışlar yaparak her rolde unutulmaz performanslar sergiler ama “Aksak” karakterinin derinliği seyircinin içine işler.
Yücel’in sonraki film ve dizileri de bir yerinden imzasını taşımaya devam eder. Televizyon izleyicisinin en çok baştacı ettiği yapımlardan biri ise “Canım Ailem” olur.
Son olarak “Aramızda Kalsın” dizisiyle ekranlarda seyretmeye doyamadığımız Yücel’in geçtiğimiz iki sene içerisinde “Benim Dünyam” ve “Soğuk” isimli sinema filmleri ve “Yağmur Kesiği” kitabı, sanatın bütün harflerini yansıtan bu ustanın şimdilik son eserleridir…

ELÇİN BARLAS

 

Bir önceki yazımız olan Yasak dizisinin başrolleri diziyi anlattı başlıklı makalemizde Deniz Çakır, Fikret Kuşkan ve yasak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *