‘Türkleri rehin alacağız’

Türk Hava Yolları’nın iki pilotu Murat Ağca ve Murat Akpınar’ın pazar gününün ilk saatlerinde Beyrut’ta kaçırılması Lübnan siyasetinde de deprem etkisi yarattı.
Maruni Hıristiyanları temsil eden Lübnan Güçleri Partisi’nin lideri Samir Jaja, kaçırılma olayında Hizbullah’ın dahli olduğunu öne sürdü. Lübnan’da yayımlanan As Safir gazetesine konuşan Jaja “Doğrulanmış bir istihbarata dayanmıyor ama benim analizim bu yönde… Pilotların kaçırıldığı bölgeyi Hizbullah bir devlet gibi kontrol ediyor. Bölgedeki bütün güvenlik onların elinde” diyerek eylemin Hizbullah’ın bilgisi ve onayı olmadan yapılamayacağını iddia etti.
Lübnan güvenlik güçleri, Beyrut’taki THY ve Anadolu Ajansı’nın (AA) da aralarında bulunduğu Türkiye’ye ait kurumların büroları önünde güvenlik önlemi aldı. Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız Türk Ticaret Merkezi ile Kültür Merkezi’nin geçici olarak kapatıldığını bildirdi.
İki pilotun kaçırılma gerekçesi olarak öne sürülen Suriye’deki rehin dokuz Lübnanlı’dan birinin oğlu olan Muhammed Salih’in gözaltına alınmasına aileler sert tepki gösterdi.

‘Türkleri rehin alacağız’

Kaçırılmayla ilişkisi olduğu iddia edilen Salih’in serbest bırakılmasını isteyen aileler adına konuşan Hayat Avali “Salih’in gözaltına alınması Türkiye’ye bir hediye. Bu nedenle Azaz’daki tutsakların aileleri Beyrut sokaklarına çıkıp gördükleri bütün Türkleri kaçıracaklar” tehdidini savurdu. Ailelerin sözcülerinden Şeyh Zugeyb de “O zaman bütün onurlu Lübnanlıları tutuklayın” diyerek meydan okudu. Şii ailelerden Ali Cemil Salih de ‘Türk pilotların rehin alınmasını planlayan kişi’ olarak aranıyor. El Cumhuriye gazetesi Türkiye’nin arabuluculuk için İran’da üst düzey yetkililerden yardım istediğini öne sürdü.

Bir önceki yazımız olan ‘İçki uyarısı bakkallara 3 bin lira fatura çıkarır’ başlıklı makalemizde 2013, bakkal ve bendevi palandöken hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *