Türkiye’nin yerli otomobili Transit Courier

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yeniköy fabrikası açılışında yeniden gündeme getirdiği “yerli marka otomobil” çağrısını değerlendiren Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, “Zaten yerli otomobil üretiyoruz. Transit Courier’nin mühendisliğinden parçasına kadar hepsi yerli” dedi.
Transit Courier’in binek versiyonunun da bulunduğunu hatırlatan Ford, “Bence Türkiye’de zaten yerli otomobil üretiyoruz. Mühendisliği tamamen burada yapıldı. Yan sanayisi Türkiye’de. Parçalarının büyük bölümünü Türkiye’den karşılıyor, burada üretiyor, 46 ülkeye de ihraç ediyoruz. Bu konuda elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı. Ford, “Ayrıca Cargo kamyon da Türkiye’de geliştirilip üretiliyor. Muhtemelen ürettiğimiz en karmaşık araç” diye konuştu.

Heyecan veriyor
Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç da, milli duyguları yüksek bir insan olduğunu, bu yüzden dünya çapında yerli bir marka ve yerli üretim konusunun kendisini her zaman heyecanlandırdığını söyledi.
Koç Grubu olarak yerli markalı otomobil projesini efektif ve ekonomik bulsalar bile, uzun dönemli uluslararası ortaklıkları bulunduğuna vurgu yapan Koç, “Böyle bir işe gireceğimizde Fiat’ı ya da Ford’u devre dışı bırakacak bir pozisyon alamayız. Yüzde 100 Türk üretimi araç için her şeyi yaparız. Ama zaten bunları yerine getiren bir araç üretiyoruz” dedi.

‘Yatırım kararı kolay’
Ford ve Koç işbirliğinin geçmişini vurgulayan Ford, Türkiye’de yeni yatırım kararı alırken ortaklarının tavsiyelerine uyduklarını belirtti. Bir ülkede yatırıma için her şirket gibi siyasi istikrar, iç pazarına, ihracat imkanlarına baktıklarını söyleyen Ford, “Ama Türkiye’de farklı. Burada yatırıma karar verirken Koç Ailesi’nin tavsiyelerine göre hareket edip, faktörlerin çoğunu göz ardı edebiliyoruz” dedi.

‘Böylesine bir ortaklığımız yok!’

Ford Motor Company Başkanı Bill Ford, Koç ailesiyle 1928’den beri dost ve ortak olduklarını belirtirken, “Ben ve ailem açısından çok önem verdiğimiz bir ortaklık. 1928’den bu yana Türkiye’deyiz. Dünyanın hiçbir yerinde buradaki gibi uzun ve güçlü bir ortaklığımızın bulunmadığını söyleyebilirim. Bu tür bir açılış için başka bir ülkeye de gitmedim” ifadesini kullandı. Türkiye’nin gelişimini memnuniyetle izlediğini de belirten Ford, “Buradaki uzmanlık gerçekten de çok üst kalitede. Mühendislik konusundaki işbirliğimiz de gerçekten önemli” diye konuştu.

‘Gelecek 10 yılımız doldu’

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Ford Otosan’da yatırımların tamamlandığına dikkat çekerek “Hem fabrika hem de arazi kapasitesinden ötürü gelecek 10 yılımız doldu. Ancak Cargo geliştirdikçe, Ar-Ge ve ihracata daha fazla yatırım yaptıkça ileriye dönük büyüme planlarımız mevcut” diye konuştu.
Koç, hükümetle ilişkileri konusunda da “Kısa vadeli düşünmüyoruz. Doğru bildiğimiz yolda yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Hükümetçe takip edildiğimizi, gerektiğinde de alkışlandığımızı görüyoruz. Yanlış anlamalar olabilir. Siyasetten çok işimize bakıyoruz” dedi.
Bu arada Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Başbakan Erdoğan’ı mühendislik merkezi açılışına da davet edeceklerini söyledi.

C3’e ‘Cool’ seçenek

Geçen yıl yenilenen yüzüyle Türkiye’de satışa sunulan Citroen C3’e, yeni bir versiyon daha eklendi. C3’ün 1.2 e-Vti ETG Cool versiyonu, Citroen’in 1.2 lt (82 HP) yeni nesil benzinli motoruna, otomatikleştirilmiş 5 ileri “ETG” şanzımana ve standart olarak sunulan “Stop & Start” sistemine sahip. Araç, bu sayede fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 4.3 litrelik tüketime imza atabiliyor.
Araçta ABS+EBD, ESP ve Yokuş Kalkış Desteği, yol bilgisayarı, direksiyondan vites değişimine olanak tanıyan kulakçıklar, hız sabitleyici, görüş açısını artıran “Zenith” panoramik ön cam, 16 inçlik alaşım jantlar, C3 Cool’un standart donanımları arasında. Citroen C3 1.2 e-Vti ETG Cool, Türkiye’de 44 bin 950 TL’lik satış fiyatıyla piyasada.

Ibiza’yı bu halde hiç görmediniz!

Seat’ın 30. yaşını kutladığı Ibiza, yeni bir konseptle sevenlerinin karşısına çıktı. “Ibiza Cupster” adını taşıyan araç, Avusturya’da düzenlen otomobil etkinliği “Wörthersee Treffen 2014”de sergileniyor. Ibiza Cupster, aracı sarmalayan ön cam ve tamamen kaldırılmış tavanıyla, hem sürücü hem de ön koltuktaki yolcu için keyif sunuyor. Ibiza Cupra’nın 1.4 lt 180 HP’lik TSI motoru ve DSG çift kavramalı şanzımanına sahip araç, seri üretim versiyonundan 80 mm daha alçak dizayn edilmiş oturma pozisyonları sayesinde heyecanı artırıyor. Direksiyon özel “anilin” deriyle kaplanmış. Saf anilin deri, boya maddesi kullanılmadan renklendiriliyor.

Levent Köprülü

Bir önceki yazımız olan Toyota RAV4 özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *