Türkiye’nin Oscar adayı Kelebeğin Rüyası

Önümüzdeki yıl 2 Mart tarihinde 86.’sı düzenlenecek Oscar Ödülleri’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Türkiye’yi temsil edecek film, Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği “Kelebeğin Rüyası” oldu.

Ali Atlıhan (Sinema Genel Müdür Yardımcısı), İsmail Güneş (Sinebir), Semih Kaplanoğlu (Setem), Ercan Kesal (SenaristBir), Kurtuluş Özgen (BSB), Nilüfer Açıkalın (Biroy), R.Yılmaz Atadeniz (Sesam), Sevil Demirci (Seyap), Mehmet Altıoklar (Fiyab), Murat Tokat (Tesiyap), Melis Behlil (Siyad), Reis Çelik (Filmyön) ve Mustafa Kuşçu’dan (Sinesen)oluşan, sinema ile ilgili meslek örgütlerinin temsilcilerinin yer aldığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, oy çokluğuyla “Kelebeğin Rüyası”nı Türkiye’nin Oscar aday adayı olarak belirledi.

Adaylık için 6 film başvurdu Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’na bu yıl Oscar aday adaylığı için, “Tepenin Ardı”, “Hayat Boyu”, “Meryem”, “Kelebeğin Rüyası”, “Köksüz” ve “Eve Dönüş” adlı filmler başvurdu. Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Aslı Özge’nin yönettiği “Hayat Boyu”nun yapımcısının değerlendirme dışı kalma talebine ilişkin başvurusu, Deniz Akçay’ın geçtiğimiz hafta Venedik Film Festivali’nde gösterilen filmi “Köksüz”ün ise henüz vizyona girmemiş olması ve yapımcısının “Oscar için seçildiği takdirde vizyona gireceğini belirtmesi” nedeniyle, nihai değerlendirmeye alınmadığı belirtildi. ‘Üç Maymun’ da adaydı Oscar Ödülleri’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisine her sene yaklaşık 70 ülkeden başvuru yapılıyor.

Akademi bünyesinde yer alan Yabancı Filmlerden Sorumlu Komite, Oscar adaylıklarının açıklanmasından bir hafta önce, dokuz filmlik bir uzun liste yayımlıyor, Oscar adaylıkları açıklanırken listedeki film sayısı beşe iniyor. Türkiye’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar adaylığına en çok yaklaştığı tarih, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı “Üç Maymun” filminin dokuz filmlik uzun listede yer aldığı 2009 yılıydı.

Bir önceki yazımız olan Genç heykelcilerin diğer favorisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *