Türkiye’nin olağan Suriye savaşındaki yeri

Amerikalı üst düzey yetkililer Obama yönetiminin Suriye’de sivil halka karşı kimyasal silah kullanıldığı iddialarına askeri yanıtı “birkaç gün içinde” vereceğini söylüyor. Başkan Obama’nın uzun vadeli bir operasyona girişmesi beklenmiyor. ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkeleri bir araya getirecek operasyonun daha ziyade bir defaya mahsus bir bombardıman olacağı tahmin ediliyor. Amaç, Suriye lideri Beşar Esad’a kimyasal silah kullanımının yanıtsız kalmayacağını göstermek.
Peki Türkiye operasyonun neresinde yer alacak? ABD’nin İncirlik Üssü’nü kullanma imkanı, Türkiye’nin de onayıyla, elbette var. Ancak şimdilik başka seçenekler üzerine duruluyor. ABD’nin Yunanistan’ın Girit ve Mora Yarımadası’ndaki askeri üslerini ulaştırma amaçlı kullanmak için izin aldığı konuşuluyor. Bir iddiaya göre ABD, Türkiye’nin Esad karşıtı tavrı çok sert olduğu için İncirlik’i kullanmak istemiyor. Beyaz Saray buna “Başkan henüz askeri güç kullanma konusunda karar vermedi, spekülasyon yapmak istemiyoruz” yanıtını verdi.

Karşı saldırı riski
İncirlik Üssü’nün kullanılmasının önünde bazı teknik engeller de var. ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, temmuzda Kongre’ye yolladığı mektupta Suriye rejiminin uzaktan hedef alınması halinde bile Esad’dan karşı saldırı beklediklerini söylemişti. Türkiye veya Ürdün’ün operasyon merkezi olarak kullanılmasının bu iki ülkeyi hedef haline getirme ihtimali var. Bu durumda savaş riski de artıyor. Suudi Arabistan’ın kullanılması da Irak havasahasını açmayı reddettiği için zor gözüküyor.
İngilizler Kıbrıs’taki üslerine uçak sevkiyatına başladı. ABD’nin de Akdeniz’de 2 uçak gemisi var. Ancak uçakların düşmesi ya da pilotların esir alınması ihtimali ABD’yi daha büyük bir operasyona mecbur bırakacağı için bombardımanın savaş gemileriyle yapılması bekleniyor. ABD’nin Akdeniz’de 6. Filo kapsamında 4 adet Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri var. Bunlardan ikisi Suriye açıklarında. Bu gemilerin her biri 100 Tomahawk füzesi taşıyabiliyor. ABD’nin, gece, sivillerin sokakta olmadıği bir saatte askeri hedefleri bunlarla vuracağı tahmin ediliyor.

Sözünde durmak istiyor
Irak ve Afganistan’da iki savaş devralan Obama’nın en son istediği şey Suriye’deki savaşın bir parçası haline gelmek. Operasyonun asıl amacı “kimyasal silaha karşı sessiz kalmadık” demek. Bunun da ötesinde ABD’nin sözünü tuttuğunu göstermek. Obama’nin “kırmızı çizgi” açıklamasına rağmen kimyasal silah kullanımına müdahale etmemesi “ABD Başkanı boş tehditlerde bulunamaz” şeklinde eleştirilmişti.
Obama, operasyonun kısa, hızlı ve olabildiğince ucuz olmasını istiyor. Askeri hedeflerin vurulması planlanıyor. Esad’ın sarayı bombalanırsa bu suikast sayılacak, bölgede dengeleri alt üst edecek ve Esad sonrası dönemde Amerika’nın sorumluluklarını artıracak. Kimyasal silah depolarının hedef alınması ise gazın çevreye yayılması ihtimali nedeniyle için ikinci planda… Dolayısıyla hava üsleri ve diğer askeri hedefler vurularak Esad’a “ders verilecek.”
Rusya ve Çin’in kesin vetosu nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’nden operasyon kararı çıkma ihtimali yok. Obama’nın son birkaç günde İngiltere, Fransa ve Avustralya liderleriyle yaptığı görüşmeler operasyonun ana ortaklarını bu ülkeler olabileceğine işaret etti. Amerikan yasalarına göre başkanın savaş açmak için Kongre’den izin alması gerekiyor. Ancak Obama, Libya operayonu öncesinde bunun savaş sayılamayacağını söyleyerek kendi başına hareket etmişti.

Bir önceki yazımız olan 3. Köprü Yunus Emre olsun başlıklı makalemizde 3. köprünün adı, alevi ve cumhurbaşkanı abdullah gül hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *