Türkiye’de hangi madenlerde yaşam odası var?

Soma’da facianın yaşandığı ocağı işleten Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, geçtiğimiz yıl Enerji TV’ye verdiği bir röportajda ocakta bir “Rescue Chamber” (yaşam odası) olduğunu öne sürüp, “Kaza anında 500 işçinin 20 gün süreyle yer altında yeme-içme ihtiyacını karşılayacak, dışarıyla oksijen bağlantısının kurulduğu yaşam odalarını oluşturduk” demişti. Faciadan sağ kurtulan işçiler ise oksijen tüpü dahi bulunmayan odaya ‘yaşam odası’ denemeyeciğini öne sürdü. Gürkan ise geçtiğimiz yıl verdiği demecin aksine yaşam odasının olmadığını söyledi. Yüzlerce işçiye mezar olan Soma Kömür’de yaşam odası olup olmadığına ilişkin soru işaretleri giderilmezken, gözler yaşam odası olan madenlere çevrildi.
Türkiye’deki mevcut sözleşmelere göre madenler bu yaşam odalarını bulundurmak zorunda değil. Ancak edinilen bilgilere göre Türkiye’de bu odalardan bulunduran üç firma var. Bunlardan altın madeni çıkaran Koza Altın, metal madenciliği yapan Tüprag Metal ve bakır madeni işleyen Çayeli Bakır iken kömür çıkaran madenlerin hiç birinde yaşam odası olmadığı öğrenildi.

10 dakikalık mesafede
Ovacık işletmesinde 2, Çukuralan’da 1 olmak üzere 3 yaşam odası olan Koza Altın İşletmesi’nin Genel Müdür Yardımcısı Cemallettin Çetin, yaşam odalarına ilişkin şunları söyledi: “2005 yılında açılan maden ocağımızda ilk günden bu yana yaşam odaları var. Biz vardiya başında 30 işçi çalışıyoruz. Sığınma istisyonlarımız ise acil bir durumda 20’şer kişi alabilecek kapasitede 2 tane. İşçilerimizin çalışma alanlarından maksimum 10 dakikada uzakta olan bir pozisyonda dizayn edilmiştir. Bu odaların içerisindeki karbonmonoksitle karbondioksit gazlarını biriktirebilen hava temizleme makineleri, oksijen tüpleri, gaz tertip tüpleri, klima, ilk yardım çantası, sedye, içme suyu, çıkış kapağı, yedek oksijenli çıkış maskesi, telsiz, telefon bulunuyor.”

Sabit ve mobil odalar var
Çayeli Bakır İşletme’deki yaşam odalarına ilişkin de Dış İlişkiler Müdürü Ercan Balcı şunları kaydetti:
“Bizde toplam 10 tane yaşam odası var. Bunların 3’ü sabit, 7’si mobil halde. İş gücünün yoğun olduğu alana doğru bu mobil ünitelerin yer değişimini sağlıyoruz. Sabit olanlar üretimin olduğu yerler. Bu 3 sabit kabinden her biri 30’ar kişi kapasiteli. Diğer mobillerin ise kapasitesi 8, 12, 16 olarak değişiyor. Şu anda kadar hiç ihtiyaç duymadık bu odalar umarız olmaz.”

Yedek akü sistemi mevcut
Tüprag Metal Madencilik’e bağlı Efemçukuru Altın Madeni’nde de yaşam odaları mevcut. Efemçukuru Altın Madeni’nden edinilen bilgiye göre madenin kuzey ve güney rampalarında birer adet 8-12 kişilik sığınma odaları bulunuyor. Odalar, madenin ana elektrik güç kaynağından beslenecek şekilde tasarlanmış ancak enerji kesintisinde de yedek akü sistemiyle destek sağlanıyor.

DAMLA YUR

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *