Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki petrol anlaşması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Kuzey Irak petrolü Silopi’ye kadar hem korozyon, hem de test çalışmalarını tamamlamıştı. Şimdi de Ceyhan’a kadar geldi. Akış da tabii ki bunların arkasından başlayacaktır” dedi.
Bakan Yıldız, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu ve beraberindeki heyeti, bakanlıkta kabul etti.
Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani’nin açıklamalarını son derece olumlu bulduklarını belirten Yıldız, şöyle konuştu:
“Şehristani ile Bağdat’ta yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bu petrolün buradan akacağına inanıyorum. Şehristani açıklamasında, Kuzey Irak petrolleri, dolayısıyla Irak’ın petrollerinin dünyaya Türkiye üzerinden açılabileceğini söyledi ve 3 tane temel şartından bahsetti. Bu temel şartların Türkiye’nin ister kamu şirketleriyle, ister özel sektör şirketleriyle beraber sözleşmelere dercedilen, sözleşmelerin içerisinde bulunan noktalar olduğunu söylemem lazım. Miktarın tespit edilmesi, Bağdat tarafından aynı şekilde bunların tesbiti, bunların paralandırılması ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in yüzde 5’lik savaş tazminleriyle alakalı blokajın bulunması… Bunların her birisi o sözleşmelerde yer aldığı için, bu, Irak’ın normalleşmesine, gelişmesine ve gelirinin artmasına yolaçacaktır. ”
Yıldız, şöyle devam etti:
“Başından beri Merkezi Irak Hükümeti yetkililerinin, onların tespit ettiği kişilerin refakatiyle beraber bu işin başlayacağını söylemiştik. Her zaman tekrar ediyorum, bu petrol Türkiye’nin petrolü değildir. Bu petrol, Irak’ın petrolüdür. Her tür miktarına onların paralandırmasına kendilerinin refakat etmesi kadar tabii ve doğru bir şey yoktur. Bu şekliyle de inşallah işlem başlamış olacak. Zannediyorum önümüzdeki hafta bu konuyu da değerlendiririz.”

10 kuruşluk artışın yükü 4 milyar dolar

Bakanı Yıldız, doların 2 TL’den 2.10 TL’ye çıkmasının Türkiye’nin enerji faturasına 4 milyar dolar ek yük getirdiğini söyledi. Döviz fiyatlarının enerji maliyetini de etkilediğine dikkati çeken Yıldız, bunları sanayiciye, tüccara, vatandaşa yansıtmamak için çaba gösterdiklerini dile getirdi. Yıldız, şunları söyledi:
“Doların 2.0’dan 2.10’a çıkması bizde yaklaşık 4 milyar dolarlık maliyet artışı getiriyor, bu, çok ciddi bir rakam. Şu anda 2.09’da olması da bizim için olumsuz bir noktadır, maliyetlerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Ama önemli olan bunları vatandaşlarımıza sirayet ettirmeden, kendi içinde dengeleyici bir yapıyı kuruyor olmaktır, bizim de çaba ve gayretlerimiz budur. İnşallah çalışmalarımızı bu hafta nihayetlendireceğiz.”

Bir önceki yazımız olan Dünkü gençler ve bugünkü gençler başlıklı makalemizde bugünkü gençler ve Dünkü gençler hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *