‘Türkiye 1,5 milyar harcadı’

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Suriye’den kaçan sığınmacı sayısının iki milyonu geçtiğini açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada savaş üçüncü yılına girse de ülkeden kaçışın bitmediği, Suriyelilerin ülkeyi sadece kıyafetlerini alarak terkettikleri belirtildi. BMMYK’nın açıklamasına göre son bir yıl içerisinde Suriye’den kaçan sığınmacı sayısı 1.8 milyon. 4.25 milyon kişi de Suriye içinde yerinden edilmiş durumda. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres durumu, “Bu, tüm zamanların en büyük yer değiştirme krizi” diyerek değerlendirdi. BBC’ye konuşan Guterres, sığınmacı sayısının 2013 sonunda 3 milyonu bulabileceğini söyledi.

‘Türkiye 1,5 milyar harcadı’
Ortada belirgin derecede insani bir sorun olduğunu ve çözümü için büyük çapta uluslararası destek gerektiğini belirten Guterres, Türkiye’nin kendisine sığınanlara destek olmak için 1.5 milyar dolardan fazla para harcadığına dikkat çekti. Yüksek Komiser, Suriye içinde ve dışında yerinden edilmiş insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2013 yılı için toplam 5 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
“Eğer Ortadoğu’da bir patlamaya şahit olursak neler olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Uluslararası toplum bununla nasıl başa çıkabilir? Bu krizin herkesi etkileme potansiyeli var” diyen Guterres, uluslararası alanda yapılan yardımın bir cömertlik göstergesi olmadığını, aynı zamanda bir sorumluluk olduğunu söyledi.
Guterres bugün Cenevre’deki BMMYK merkezinde Lübnan’ın Sosyal İşler Bakanı ile Türkiye, Ürdün ve Irak’ın Dışişleri Bakanları’nın katılacağı bir toplantının planlandığını belirtti. Toplantının amacının ise uluslararası toplumun, Suriyeli sığınmacıların durumuna dikkatinin çekilmesi olduğunu dile getirdi. BMMYK Özel Temsilcisi aktris Angelina Jolie de durumla ilgili bir açıklama yaptı. Jolie, “Durum kötüleşmeye devam ederse, sığınmacıların sayısı artacak ve bu durum bazı komşu ülkeleri çökme noktasına getirebilir” dedi.
‘Gelecek yılı düşünün’
Dünyanın, Suriye’deki krizin sona erdirilmesi konusunda trajik olarak ayrıştığını vurgulayan Jolie, daha fazla şey yapılması gerektiği konusunda hiçbir şüphe olmadığını belirtti.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da Suriyeli mültecilerin durumuyla ilgili yorum yaptı. Hague, “Suriye’deki duruma son vermezsek, bu sayının gelecek yıl ne olabileceğini bir düşünün” dedi.

Bir önceki yazımız olan Destekleri toplamaya başladı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *