Turkcell’den yeni rekor

Turkcell Grup gelirleri, 2013 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında büyüyerek, 2 milyar 855 milyon TL oldu.
Turkcell, bu gelir artışıyla, şirket tarihinde bir çeyrekte elde ettiği en yüksek gelir rekorunu kırdı. Bu büyümede; Türkiye’de yüzde 4 oranında artan ses gelirleri, akıllı cihaz kullanımının gelişimiyle yüzde 42 oranında artan mobil internet gelirleri ve yüzde 29 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu.

Kârda yüzde 12 artış

Grubun, amortisman, vergi ve faiz öncesi kârı (AVFÖK), bir önceki yıla göre yüzde 12 artışla 869 milyon TL, net kârı ise 556 milyon TL olarak gerçekleşti. Vergi, faiz öncesi kâr (VFÖK) ise bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla 502 milyon TL oldu.
2013’ün ikinci çeyreğinde faturalı abone sayısı bir sene öncesine göre 1.2 milyon arttı. Bu çeyrekte yurtiçinde 34.7 milyon abonesi bulunan Turkcell, yurtdışı iştiraklerinin de eklenmesiyle 9 ülkede 69.5 milyon aboneye ulaştı.
Abone başı aylık ortalama gelir (ARPU); faturalı abonedeki ve mobil genişbant gelirlerindeki artış sayesinde yıllık yüzde 8 artarak 22.3 TL olurken, abone başı aylık ortalama kullanım (MoU) yüzde 8 büyüyerek aylık 269 dakikaya ulaştı
.
Mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 42 oranında artarak ikinci çeyrekte 340 milyon TL oldu. İkinci çeyrekte 620 bin abonenin daha akıllı telefon kullanmaya başlaması, mobil internet ve servis gelirlerini artırdı. Turkcell şebekesindeki akıllı telefon sayısı 8 milyona yaklaştı. Turkcell, ‘T40’ ile bu rakamı daha da artırmayı hedefliyor.
2009’daki 3G lansmanından bugüne geçen 4 yılda Turkcell müşterilerinin abone başı ortalama mobil internet kullanımı 54 kat artarken aynı dönemde kullanılan megabyte başına ortalama birim fiyat ise yüzde 95 oranında azaldı.

‘Çİft haneli büyüme’
Turkcell Genel Müdür Süreyya Ciliv; “Mobilite, internet, akıllı cihaz ve uygulama alanlarındaki yatırımlarımızla çift haneli büyümemizi sürdürüyoruz” dedi.

Grup şirketleri kârlılıkta etkili
Turkcell’in rekor gelirlerinde yurtiçindeki ve yurtdışındaki grup şirketlerinin başarılı performansları etkili oldu. Gelirleri yıllık bazda yüzde 37.3 büyüyerek 222.7 milyon TL’ye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 500 bininci haneye taşıma başarısını gösterdi. Şirketin 2. Çeyrek AVFÖK marjı ise yüzde 26.1 oldu.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *