Turkcell ve TEV’den depremzedelere yardım

Turkcell ve Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesinde başlattığı ‘Van İçin Türkiye Kumbarası’ projesi kapsamında inşa edilen ‘Öğretmen Kampüsü’ açıldı.
Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte lojmanlarına yerleşen öğretmenlerin ev sahipliğinde gerçekleşen resmi açılış, Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın katılımıyla yapıldı.
Ekim ve Kasım 2011’de meydana gelen 2 depremin ardından Van’da hayatı normale döndürme hedefiyle yola çıktıklarını belirten Koray Öztürkler, ‘Van İçin Türkiye Kumbarası’ proje döneminde ilk bağışı 5 milyon TL ile Turkcell’in yaptığını hatırlattı.

9.5 milyon TL birikti
Turkcell’in depremin hemen ardından harekete geçerek öncelikle teknolojik altyapısını hayat kurtarmak için kullandığını belirten Öztürkler, “Turkcell, ilerleyen dönemde depremzedelerin yaralarını sarmak için Van’da bir seferberlik başlattı. Tüm Türkiye’nin el ele verip sahiplendiği ‘Van İçin Türkiye Kumbarası’ projesinde bugün mutlu bir son daha yaşandı” dedi.
Turkcell’in, şehre ayrıca tam teşekküllü bir öğrenci yurdu kazandırdığını belirten Öztürkler, Erciş’te kurulan MEB İletişim Merkezi ile de bölgede 100 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Öztürkler, tüm Türkiye’nin destek verdiği proje kapsamında kumbarada biriken paranın 9.5 milyon liraya ulaştığını da sözlerine ekledi.
Van Valisi Aydın Nezih Doğan, depremin Van’a verdiği zararın ekonomik ve sosyal boyutundan bahsederek, bu süreçte, devletin, sivil toplum kuruluşu ve vatandaşların şehrin yeniden yapılanmasına büyük katkı sağladığını söyledi.

Fiber internet altyapısı hazır

Van İçin Türkiye Kumbarası’nda biriken bağışlarla Van merkezinde inşa edilen öğrenci yurdu 132 kişi kapasiteli. Yurda Superonline tarafından fiber internet altyapısını sağladı. Yurtta lisede okuyan erkek öğrenciler kalıyor. Öğrencilerin seçimi, Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda ihtiyaç sahipliğine göre gerçekleşiyor. Van İçin Türkiye Kumbarası kapsamında Endüstri Meslek Liseleri’nde okuyan 100 öğrenciye de eğitim bursu sağlandı.

192 öğretmene yuva

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay da deprem felaketi sonrasında bölgenin yaralarını sarabilmek amacıyla hızla harekete geçtiklerini belirterek, “Ne mutlu ki, oluşturduğumuz bu kumbara tüm Türkiye’nin destekleriyle eğitim için doldu. Proje sayesinde bugün 192 öğretmenimiz sıcak yuvalarına kavuştu. Bölgedeki 100 öğrenci de bu proje kapsamında burs almaya devam ediyor. Ayrıca Türk Eğitim Vakfı olarak ailesi depremde zarar görmüş 250 öğrenciye burs tahsis ederek destek verdik” dedi.

350 bin SMS geldi
Van İçin Türkiye Kumbarası’na 350 bin bağış SMS’i geldi. 1500 bağış havalesi yapıldı ve 35 hayırsever kişi ve kurum ev bağışında bulundu. İlk etapta 100 öğretmene ev sağlama hedefiyle yola çıkılan ve bağışlarla büyüyebilir şekilde tasarlanan Öğretmen Kampüsü ile 192 öğretmene konaklayacak yer yapıldı. Kampüs 11 bin metrekareyi aşan bir alan üzerine kurulu. Evler 2+1 dairelerden oluşuyor. Turkcell grup şirketi Superonline da öğretmenlere ücretsiz fiber internet kullanımı sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Şeker Bank'tan 'Açık POS' uygulaması başlıklı makalemizde Açık Pos, Açık Pos nedir ve Efnaf Günü uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *