Turkcell Fiber Optik’in avantajları

Saniyede 1000 MB’a kadar veri iletişimi sağlayan fiber optik internet bağlantısından, bürokratik engeller ve belediyelerin altyapı yetersizlikleri yüzünden Türkiye’de sınırlı bir kitle yararlanabiliyor. Fiber optik, o kitleyi toplumun geri kalanından avantajlı kılıyor

Kısa süre önce ‘Eve Kadar Fiber Konseyi’nin Münih’te düzenlediği konferansla daha da ilgimi çeken fiber optik veri iletişimini, bu alanda Türkiye’nin en büyük servis sağlayıcısı Turkcell Superonline’ın Gayrettepe’deki merkezinde test ettim. Saniyede 1000 MB veri iletişimini deneyimleyeceğimiz testte bana Network Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Sayın, Kurumsal İletişim Müdürü Didem Üçer, Kurumsal İletişim Kıdemli Uzmanı Ayşegül Okay eşlik etti. Isınma niyetine ‘bulut tabanlı’ ‘Trackmania’ isimli güzel grafikli oyunu kesintisiz oynayarak başladığımız testin en kritik aşamasını ‘Game of Thrones’ dizisinin birinci sezonunun sekiz bölümünü indirmek oluşturdu. 14 GB verilik diziyi 5 dakika 10 saniyede indirdik. Karşı tarafta tek sunucu olması, dosya başına bir bağlantı kurulması vb. gibi teknik engellere rağmen saniyede 361 MB hızda bir trafiğe tanık olduk.

BU HIZ 5 ÜLKEDE VAR
Turkcell Superonline’ın, 1.3 milyar TL yatırımla 75 ilde oluşturduğu fiber optik ağı 30 bin km. u İnternet kullanıcılarının ortalama hızı, AB ülkelerinde saniyede 13,43 MB, G8 ülkelerinde saniyede 11,79 MB. Saniyede 17 MB hız ortalamasıyla AB ve G8 ülkelerini geride bırakan Turkcell Superonline, 17 MB hız ortalamasıyla, fiber internet abonelerine, ortalama internet hızı 2,9 Mb/s olan Türkiye’nin 6 katı daha fazla hız sunuyor.

Turkcell Superonline, fiber yayılım stratejisini, Türkiye’nin 2023 vizyonuna paralel şekilde, 14 milyon haneye 1000 MB/S şeklinde belirlemiş. u Türkiye, saniyede 1000 MB/S fiber optik internet erişimine sahip beş ülkeden biri.

NEDEN FİBER OPTİK?

Veri iletiminde teknolojinin geldiği son nokta olarak da tanımlanan ‘fiber optik’ üzerine önümüzdeki yıllarda yeni bir teknolojinin gelmesi beklenmiyor.

Fiber optik kablolar, kırılma ve sinyal kayıplarına karşı çok iyi korunmuş ve yapılandırılıyor. Çevresel şartların ağır olduğu, nemli, rutubetli, elektriksel alan parazitlerinin yoğun olduğu yerlerden etkilenmeyerek her zaman tutarlı bir bağlantı sunuyor.

Birkaç kat koruyucu maddeyle sarılmış camdan oluşan fiber optik kablolarda veriler, bakır kablolardaki ‘elektronik sinyaller’ yerine, ışık hızında iletiliyor.

Telekomünikasyon uygulamalarının hayatın büyük bir parçası haline gelmesiyle hem kurumsal hem de bireysel kullanıcıların genişbant ihtiyacı sürekli artıyor. Özellikle son dönemde ‘3’lü oyun’ hatta artık 4’lü oyuna yönelen, içinde ses, video, görüntü ve mobilin bir arada çalıştığı uygulama trendi için mevcut bakır kablolardan oluşan iletişim altyapısı yetersiz kalıyor. Genişbantın yükselebilmesi için en iyi çözüm fiber.

Fiber optik altyapının günlük yaşama kazandırılmasıyla birlikte elde edilecek katma değer, hem sosyal ve kültürel hem de ekonomik anlamda kendini gösterecek.

Online eğitim programları, online eğlence ve TV imkanları, online oynanan oyunlarda kesintisiz ve eşzamanlı bağlantı için önemli.

265 BİN
Turkcell Superonline’ın 2011 yıl sonu itibarıyla aktif fiber optik abone sayısı.

Bir önceki yazımız olan Apple'ın kurucusundan Windows'a şok sözler! başlıklı makalemizde apple, bbc ve california hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *