Turgut Özakman’ın ardından…

Çok sayıda kitap ve oyunun yazarı olan 83 yaşındaki Turgut Özakman, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 14 Eylül’den beri hastanede bulunan Özakman’ın koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdiği açıklandı.

Türkiye’de uzun süre en çok satanlar listesinin ilk sırasında yer alan “Şu Çılgın Türkler” kitabının da yazarı olan Turgut Özakman, 83 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Özakman’ın cenazesi yarın Kocatepe Camii’nde düzenlenecek törenin ardından, Karşıyaka’daki aile mezarlığında toprağa verilecek.
Çok sayıda kitap ve oyunun yazarı olan 83 yaşındaki Özakman, tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Dün sabah saatlerinde Güven Hastanesi Başhekimi Tevfik Ali Küçükbaş yaptığı açıklamada, Özakman’ın 14 Eylül’den bu yana hastanede tedavi gördüğünü bildirdi. Küçükbaş, “Özakman, aterosklerotik kalp hastalığı tanısıyla hastanemize yatırılmıştır. Uygulanan tıbbi tedavi ve girişimlere cevap alınamamış ve koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği sebebiyle bugün saat 11.40’da vefat etmiştir” ifadelerini kullandı.
Sabah saatlerinde Özakman’ın eşi ve kızı Güven Hastanesi’ne geldi. Hastanede yapılan işlemlerin ardından Oran’daki evlerine dönen aile, evde taziye telefonlarını ve ziyaretlerini kabul etti. Özakman’ın İstanbul’da yaşayan oğlunun da bugün Ankara’ya gelmesi bekleniyor.
Özakman için yarın öğle namazını müteakiben Kocatepe Camii’nde bir tören düzenlenecek. Özakman’ın cenazesi, törenin ardından Karşıyaka’daki aile mezarlığında toprağa verilecek.

ÖZAKMAN’IN ARDINDAN…

Atatürk sevdalısı büyük bir yazardı

– Müjdat Gezen: Turgut abiyle 1980’lerin başlarında Türk Tiyatro Yazarları Derneği’nin yönetim kurulunda birlikte çalıştık. Atatürk’le ilgili ne zaman bir şeyler yazsam ona danışırdım. En son 10-15 gün önce yine telefonla aradım, yeni yazdığım oyunla ilgili bir iki şey danıştım ve beni hayati bir hatadan döndürdü. Ayrıca bir Türkiye ve dünya rekoru da var. “Şu Çılgın Türkler”, gelmiş geçmiş ve bence gelecekte de en çok satan belgesel Türk romanıdır. Oyunları çok müthiştir. Konservatuvar sınavlarına giren bütün öğrenciler Özakman’dan bir parçayı mutlaka hazırlar. Cumhuriyetçiydi, Atatürk sevdalısıydı, demokrattı, çok büyük bir yazardı.

– İlber Ortaylı: Özakman, Türkiye’de dramaturji alanında hem usta bir yazar hem de fevkalade etkin bir öğretmendi. Türk dilinin sözcüklerini bu kadar etkili kullanabilene az rastlanır. Mesela “Ocak” piyesinde bir hafiye rolü vardır. Metni okuduğunuz zaman “Eyvah, bu rol nasıl oynanır?” dersiniz, kadının bütün kelime haznesi 30 kelimeyi geçmez. Ama başarılı bir oyuncu bununla bir karakter ortaya çıkarabilir, çünkü Özakman kelimelerin ilmini bilen biriydi. Özakman’ı tiyatro edebiyatında unutulmayan bir usta yapan da Türk dilinin tiyatroda ne olduğunu ve ne olacağını bilmesi olmuştur.

– Levent Üzümcü: Herkesin bir gün öleceği aşikar. Yalnız Türkiye’de pekçok sanatçı değeri bilinmeden aramızdan gidiyor. Turgut Özakman değeri anlaşılarak aramızdan gitti. Uzun ve güzel bir ömür yaşadı…

– Özdemir Nutku: Turgut Özakman ülkemizin yetiştirdiği en büyük yazarlardan biriydi. Hem zekâsı hem yeteneği hem de tarihçiliğiyle her okurun gönlünde taht kurmuştu. Yakın tarihimiz üzerinde onun kadar titiz çalışan bir yazar bir elin parmakları kadardır. O toplumumuzu, insanımızı çok iyi tanıdığını gösteren oyunları ve keskin zekâsı ile yaptığı ince esprileriyle ve yarına kalacak yapıtlarıyla ülkemizin dev yazarlarından biriydi.

– Hilmi Zafer Şahin: Çağdaş Türk Tiyatrosu’nun kurucu adlarından Özakman’ın ölümünden büyük üzüntü duyduk. Tiyatromuzdan “Ocak” adlı oyunu sahnelenen Özakman önemli ve değerli bir yazar olmanın ötesinde iletişim dünyasına ve tiyatro eğitimine büyük katkılar sağladı. Öğretmenim Özakman’ın önünde saygıyla eğiliyorum.

Bir önceki yazımız olan Taksim alt geçidindeki kazanın nedeni proje hatası başlıklı makalemizde Mehveş Evin, Taksim alt geçidi ve Taksim projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *