Tuncel Kurtiz’in böyle uğurlandı

Türkiye’nin en önemli aktörlerinden Tuncel Kurtiz için Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde anma töreni düzenlendi. 600 kişilik salonda, koltuklardan merdivenlere ayakta durulabilecek her yer büyük ustaya veda etmek için hınca hınç doluydu.

Önceki gün hayatını kaybeden Türkiye’nin en önemli aktörlerinden Tuncel Kurtiz için dün Harbiye’deki Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir anma töreni düzenlendi. Sabah 11.00’de düzenlenen tören başlamadan yaklaşık 600 kişilik Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde koltuklar, merdivenler ve ayakta durulabilecek her yer Kurtiz’e veda etmeye gelen sevenleriyle doluydu.

Dostları yalnız bırakmadı
Tuncel Kurtiz’in eşi Menend Kurtiz ve oğlu Mirza Kurtiz’in taziyeleri kabul ettiği törene CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katıldı. Sanat dünyasından ise Tarık Akan, Kıvanç Tatlıtuğ, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Melek Baykal, Menderes Samancılar, Leman Sam, Şevval Sam, Demet Akbağ, Arif Sağ, Derviş Zaim’in de aralarında olduğu isimler Kurtiz’i son yolculuğuna uğurlamak için Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeydi.
Anma başladığında salondakiler önce “Tuncel Kurtiz ve diğer ustalar için” bir dakikalık saygı duruşuna davet edildi. Saygı duruşunun ardından Kurtiz dakikalarca ayakta alkışlandı. Töreni sunan tiyatro ve sinema sanatçısı Ayla Algan, Kurtiz’in sevdiği bir parçayı çalması için Ayşen Bölükbaşı’nı sahneye davet etti. Piyano dinletisinin ardından Ayla Algan, Kurtiz’i sevenleri onunla ilgili yazılar yazmaya ve Şehir Tiyatroları’na göndermeye davet etti. Algan, bu yazıları basmak istediklerini dile getirdi.

Omuzlarda çıkarıldı
Ardından Kurtiz’le ilgili bir video gösterildi. Kurtiz’in çocukluk yıllarını, tiyatro turnelerini anlattığı videoda ayrıca Kurtiz’in turne yıllarında sürekli dillerinde olduğunu söylediği Sabahattin Ali’nin “Dağlar” şiirini okuduğu bir bölüm de yer alıyordu. Videonun bitmesinin ardından yapılan konuşmada, “Dağlar” şiirinin “Benim meskenim dağlardır” mısralarına atıfta bulunularak, Kurtiz’in “Kaz Dağları’ndaki meskeni”ne uğurlanacağı söylendi ve sahnede duran naaşı omuzlara alınarak, tiyatro sahnesinden çıkarıldı.
Kurtiz’i uğurlamak için fuayeye çıkan kalabalık, onu uzun süre alkışladı. Kalabalıktan birinin “Çapulcular seni unutmayacak” diye bağırması da alkış aldı.

 

Vasiyet ettiği yere gömülecek
Kurtiz’in ailesi, ani ölümün ardından yaşamanın büyük bölümünü geçirdiği ve butik oteli Zeytinbağı’nın bulunduğu Çamlıbel Köyü’nde toprağa verilmesine karar verdi. Bunun üzerine Çamlıbel girişindeki, denize bakan köy mezarlığında Tuncel Kurtiz için mezar yeri kazıldı. Güre Belediye Başkanı CHP’li Kamil Saka, Kurtiz’i yaklaşık 25 yıldır tanıdığını belirterek, şunları söyledi: “Kendisi Çamlıbel Köyü’nde yaşıyordu, evi de bu köyde. Ailesine vasiyetinin de Çamlıbel Köyü’nde gömülmek olduğunu biliyoruz. Kendisine isteği gibi denize nazır bir mezar hazırlandı. Ailesi ile tekrar görüştüm. Çamlıbel Köyü’nde toprağa verilecek.”

Bir önceki yazımız olan Taksim alt geçidindeki kazanın nedeni proje hatası başlıklı makalemizde Mehveş Evin, Taksim alt geçidi ve Taksim projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *