Tunç Fındık Nepal’deki Manaslu’ya tırmandı

Dünyanın 8 bin metreden yüksek 14 zirvesine çıkmak için gittiği Pakistan’ın Nanga Parbat zirvesinde Taliban’ın saldırısından son anda kurtulan Tunç Fındık, Himalayalar’ın bir başka zirvesi olan Nepal’deki Manaslu’ya (8 bin 163 metre) tırmandı.

6 saatte son 700 metre
Tırmanış için 2 Eylül’de Nepal’e giden ve 10 Eylül’de 5 bin metre yüksekliğindeki ana kampa varan Fındık, yüksekliğe uyum için tırmanışları tek başına gerçekleştirdi. Ana kampta Çin Halk Cumhuriyeti ve Nepalli dağcılarla buluşan Fındık, 9 kişilik bir ekiple 25 Eylül’de zirve tırmanışına başladı.
Zirveye 700 metre kala son kampta dinlenen ekipten 4 kişiyle birlikte son metreler için tırmanışa geçen Fındık, yaklaşık 6 saatlik bir mücadelenin ardından zirveye ulaştı ve Türk bayrağını dünyanın 8. yüksek dağı Manaslu’da dalgalandırdı. Çığ tehlikesiyle bilinen ve geçtiğimiz yıl 11 dağcının aynı tırmanış döneminde çığ altında kalarak hayatını kaybettiği Manaslu’nun zirvesine çıkan Fındık, yaklaşık 1 saat kadar zirvede kaldı.
Türk Himalayalar manzarası eşliğinde Türk bayrağını dalgalandırdığını anlatan Fındık, “Projemin 10. dağına çıkmak benim için gurur verici. Türkiye’de beni destekleyen ve zirvelerimle mutlu olan takipçilerime ve sponsorlarıma teşekkür ediyorum. Türk bayrağını dikeceğim 4 farklı zirve daha var. Önümüzdeki yıl Pakistan’da bulunan 8 bin metrelik 3 zirveye daha tırmanmayı düşünüyorum” dedi.
Zirve yolculuğu sırasında ekipteki oksijen desteği kullanmayan tek kişi de olan Fındık, zirve yolculuğu esnasında zaman zaman hava ısısının eksi 30 dereceye ulaştığını söyledi.

Cilo’da hazırlandı
‘14X8000 projesi’ kapsamında 10. hedefini gerçekleştiren Tunç Fındık, dağcılığın olimpiyatı sayılan projesini tamamlandığında dünyada bunu gerçekleştiren 14 millet içindeki 33 kişiden biri olacak.
Fındık, dünyanın en yüksek sıradağı Himalayar’ın bir parçası olan Manaslu’da zirveye ulaşmak için antrenmanlarını Ağrı Dağı ve Hakkâri’deki Cilo Dağı’nda yapmıştı.

 

 

Bir önceki yazımız olan Demokratikleşme paketini beğenen de çok beğenmeyen de başlıklı makalemizde başbakan erdoğan, demokratikleşme ve demokratikleşme paketi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *