Tüm bu sıcaklığın nedeni insan!

23 August 2013 Friday, 21:30

Birleşmiş Milletler Beşinci İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli’nin gelecek yılın ekim ayında yayımlamaya hazırlandığı AR5 raporuna göre, küresel ısınma, yüzde 95 oranında insanlardan kaynaklanıyor.

ABD’de yayımlanan Usa Today gazetesinin ulaştığı raporda fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan karbondioksit gazının küresel ısınmayı artıran en önemli etken olduğu belirtiliyor. 2007’de yayımlanan raporda ise, insanların yüzde 90 etkili olduğu açıklanmıştı.

Son yıllarda yavaşladı
Son yıllarda küresel ısınmanın yavaşladığı bulgusuna ulaşan bilim insanları sıcaklıkların neden tahmin edilenler kadar yükselmediği konusunda ise belirsizliklerin olduğunu belirtti.
Raporda durumun tahmini sebepleri arasında volkanların püskürttüğü kül, güneş ısısının azalması ve okyanusların daha fazla ısı emmesi bulunuyor. Isınmanın dünyanın her yerinde etkilerini göstermesi beklenirken bilim insanları deniz seviyelerinde ve buzul kütlelerinde yüzyıllar boyu sürecek değişim meydana geleceğini açıkladı. Raporda 1850’den bugüne en yüksek sıcaklık ortalamalarının son 30 yıla ait olduğu belirtilirken Kuzey Yarım Küre’de 1983-2012 arasındaki dönemin, son 1400 yılın en sıcak yılları olduğu ifade ediliyor.

Bir önceki yazımız olan 59 gün uyudu! başlıklı makalemizde 59 gün uyuyan kız, 59 gün uyuyan kız - Imaarl Duprey ve imaarl duprey hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yazın...

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz