TTNET ‘İnternet herkes için’ dedi

İnternet servis sağlayıcısı TTNET, ‘İnternet Herkes İçin’ projesiyle Birleşmiş Milletler’de (BM) örnek gösterilirken, araştırma geliştirme yatırımlarına hız veriyor.
Firma ‘kuluçka merkezi’ açmak için de düğmeye bastı. Kuluçka merkezleri henüz işin başındaki girişimcilere destek olacak kaynak ve hizmetleri sağlayan oluşumlar olarak tanımlanıyor. ABD’nin New York şehrinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na (UNDP) katılan TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, kalkınmada öncelikli bölgeler için geliştirilen, interneti online eğitimle birleştiren ve yüz yüze internet okuryazarlığı eğitimini de içeren projelerinin UNDP’de örnek gösterildiğini söyledi.

Yetenekli gençlere kapı olacak
Kaya, projeyi BM bünyesinde faaliyet gösteren ve dünyanın önde gelen 73 şirketinin dahil olduğu Business Call to Action (BCtA) ağına tanıttı.
BCtA’nın iş modellerine önem verdiğine değinen Kaya, “Şirketlerin projeleriyle ticari fayda sağlarken ülke ekonomilerine de katkı sağlamalarını teşvik ediyor. Bu çağrıya kulak verdik. Programa Türkiye’den katılan ilk firmayız” dedi. Kaya, yakında açacakları kuluçka merkeziyle projesi olan, yetenekli gençlere destek olmak istediklerini de söyledi.

‘Bu modeli arayanlar var’
BCtA Direktörü Sahba Sohbani, tüm gelir gruplarına hitap edecek şekilde tasarlanmış bu programla TTNET’in sunduğu genişbant hizmetinin Türkiye’deki çeşitli bölgeler arasındaki sayısal uçurumu azaltabileceğini dile getirerek, “Bu iş modeli bölgedeki eğitim kalitesini ve internet erişimini artırabilecek diğer fırsatları da teşvik edecek. Dünyadan bu tarz iş modelleri arayanlar var. Türk modeli olarak gösterilebilir” dedi.

Online nüfus artıracak!
Türkiye’de internet kullanıcı sayısının 20 milyonu aştığını dile getiren TTNET Genel Müdürü Kaya, “Her gün abone sayısı artıyor. Data kullanımı da 33 GB seviyelerine ulaştı. 6 binin üzerinde Wi-Fi (kablosuz internet) noktası var. Türkiye’nin online nüfusunu artırmak, herkesi dijital dünyayla tanıştırmak istiyoruz” diye konuştu.

12 bin kişiye ‘internet’ eğitimi
TTNET, ‘İnternet Herkes İçin’ projesiyle Türkiye’de internet kullanım oranını artırmayı hedefliyor. Kalkınmada öncelikli bölgeler için geliştirilen proje kapsamında, belirlenen bölgelerde yüz yüze internet okuryazarlığı eğitimi veriliyor. Abdullah Orkun Kaya proje çerçevesinde 2014 sonuna kadar eğitimlerle 12 bin kişiye ulaşacaklarını belirterek, şunları söyledi:
“Eğitimde pilot aşamayı tamamladık. Proje kapsamında Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinde 30 bin haneyi de internete bağladık. Grup şirketimiz Sebit tarafından geliştirilen online eğitim platformu Vitamin’i de projeye entegre ettik. İnternetin kapılarını herkese açtık.”

Bir önceki yazımız olan CHP'nin adayları Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce başlıklı makalemizde Alaattin Yüksel, Aziz Kocaoğlu ve CHP'nin Ankara adayı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *