TRT’nin güzel spikerinden samimi açıklamalar

TRT Ana Haber Bülteni’ni 12 Aralık Pazartesi gününden itibaren sunmaya başlayan Seval Çöpür, kurumdaki genç jenerasyonun temsilcilerinden. Aslen kimya mühendisi olan Çöpür, kurum kadrolarına 2010 yılında dahil oldu. Yaklaşık bir yıl süren bir spikerlik eğitiminin ardından TRT Spor Kanalı’nda çalışmaya başlayan Çöpür, Anda Özmen’in izne ayrılmasıyla Ana Haber Spikeri olarak görevlendirildi. Spor spikerliğini istemediğini ve her zaman haberin içinde yer almak istediğini söyleyen Çöpür, “Futbolla aram hiçbir zaman iyi olmadı. Tenisi ve yüzmeyi seviyorum” dedi.

Kimya mühendisiyken, spikerliğe adım atmanız nasıl oldu?
Üniversiteyi bitirdikten sonra kimya mühendisliği üzerine deneyimlerim oldu. Ancak devlet kadrolarında yer alma isteği beni sınava yöneltti. KPSS sınavına girdim. Onun sonrasında birkaç seçeneğim vardı. Bunlardan biri TRT spikerliğiydi. Tercihlerimi o yönde yaptım. Mülakatlarına katıldım. Sonrasında da başarılı bir netice aldım.

Spor haberleri sunarken, bir anda ana haberleri sunmak sizi zorladı mı?

Elbette ki çok zorladı. Çünkü geçmişimde spikerlik yok. Bu anlamda alınmış bir eğitim yok. Spor haberlerini sunma gayreti içerisindeyken bir anda kendinizi çok daha ağır bir yükün altında buluyorsunuz. Bunu da kaldırmak kolay olmadı. Elimden geldiği kadar çalışmaya gayret ettim. Şuan yükü götürdüğümü düşünüyorum.

Sporla, futbolla aranız nasıl ?

Çok kötü. Spor spikerliğini istememe sebeplerimden biri buydu. Haberin içerisinde yer almak istiyordum. Onunda en temel sebebi, spor denilince akla ilk gelen şeyin futbol olması münasebetiyle hiçbir zaman spor spikeri olmak istemedim. Futbolla aram hiçbir zaman iyi olmadı. Tenisi ve yüzmeyi seviyorum.

Yayın öncesinde uğurum dediğiniz bir şey var mı?

Özellikle dua okumaya çok dikkat ediyorum. Uğurum demeyeyim de, inancım gereği beni rahatlatan bir faktör. Her zaman dua okuyarak girerim yayına. Aklıma mutlaka yayın öncesi annemi getiririm. Benim için çok değerli. Beni o izleyecek diye düşünürüm.

Sunum yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Bir kere haberi ön planda tutmaya gayret ediyorum. Haberi verme amacında olmalıyız. Anlaşılır olmasına özen gösteriyorum. İzleyici kitlesine nasıl ulaştığınızda önemli. Samimi ve içten olmasına gayret ediyorum.

Spikerliğin en zor yanları neler?

En zor yanı her gün makyaj yaptırmak. Bir de saçlarınızı yaptırmak zorundasınız. Bunlar beni çok yoruyor ve zamanımı alıyor. Ama güzel yanları kendinizi her gün yeniliyorsunuz. Dezavantajları da yok değil. Mesleki zorlukları var.
İnsanlar her şeye vakıf olduğunuzu düşünüyor. Size sordukları soruların hepsinin cevabını bulabilmeyi ümit ediyorlar ama bu her zaman mümkün olmuyor. Özellikle mesleğe yeni başlayanlar için. Bilmediğimiz dağ kadar şey var diye düşünüyorum.
Neden TRT’yi tercih ettiniz?
Bu alanda bir şey yapmayı ummadığım için özel kanallarda hiç şansımı denemedim. Tamamen devlet kadrolarında yer alma isteğiyle gelişen bir şey olduğu için TRT’deyim. İyi ki TRT’yle başladım. Böylece yolumu çok daha güvenilir bir şekilde çizdiğime inanıyorum. Temeli çok sağlam atılan bir yolda olduğuma inanıyorum.

Kaç yıldır bu mesleği yapıyorsunuz?

Bir yıl eğitim olmak üzere iki yıldır yapıyorum. 18 aydır ana haberi sunuyorum. Üç ay spor bülteni, iki hafta da spor programı sundum.

Geçmişte veya günümüz de siyasetin, hükümetin medyaya baskısı var mı sizce?

Ben bunun bir baskı olduğunu düşünmüyorum. Yapılması gereken şeyler, yapılması gereken zamanlarda yapılıyor diye düşünüyorum.

Örnek aldığınız bir rol modeliniz var mı?

Çalışma prensibi olarak beğendiğim Oğuz Aksever ve rahmetli Mehmet Ali Birand var. Birand’ı anmadan geçemiyorum. Onun çalışma prensibini çok beğeniyordum. Ama onun hızına yetişebilmek çok zor.

Çevreden, izleyicilerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Onlar beni evlerinden biri, kızları gibi görüyor. Bu çok hoşuma gidiyor. Samimiyetimi doğru algıladıklarını düşünüyorum. Bu daha da bir mutlu ediyor.

‘HER ANIM HABERLE GEÇİYOR’

Habere çıkmadan önce ön çalışma yapıyor musunuz?
Uyku saatlerimin dışında hayatım haber maratonuyla geçiyor. Twitter haberin döndüğü en hızlı mecra olduğu için, hatta “Uyuduğum esnada acaba ne yazıldı, neyi kaçırdım” diye uyanır uyanmaz baktığım ilk yer. Her anım haberle geçiyor. Ama özel haber için elbette ki haber toplantıları, sonrasında bizim bültenimizde yer alan haberlerin içeriği ve onları nasıl aktaracağımız konusunda çalışmalarım oluyor gün içerisinde.

Bir önceki yazımız olan ‘Obama’nın istediği karar çıkar’ başlıklı makalemizde cemil çiçek, feyzioğlu ve metin feyzioğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. ferhat says:

    seval çöpür kardeşimize selamlar çok kısa deneyimi olmasına rağmen müthiş çok başarılı ekrana yakışıyor çoooookkkkk güzel bir sunum içerisinde başarıları temennimdir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *