TR-V9.net anasayfa virüsü nasıl silinir? – Haberpress

TR-V9.net Haberpress tarayıcı anasayfasına bulaşan virüsü nasıl sileceğinizin yöntemlerini anlatmaya çalışacağız. Türkiye hatta dünyada bu tr-v9.net yani haberpress.net virüse ilişkin en geniş yazıyı okuyacaksınız.

Aşağıdaki adımları uygulamadan önce sizleri uyarıyorum. Ortalama 1-1,5 saati bulan bir işleme başlayacaksınız. Bunun için zamanınızı ayarlamayı, internet bağlantınızı kesmeyi, Chrome ve Firefox’taki oturumlarınızı kapatmayı ve bir daha kullanmamayı öneriyorum. Aşağıdaki yöntemleri harfiyen uyguladığınız taktirde tr-v9.net (haberpress virüsü) denen illetten kurtulacağınızı garanti ediyor, tüm adımları harfiyen uyguladığı halde virüsü temizleyemediğini iddia eden arkadaşlar için bilgisayarlarına format atmalarını (ciddiyim) ve yukarıda dediğim gibi Chrome ve Firefox oturumlarını Format sonrası kullanmamalarını vurguluyorum.

‘Beni formatla uğraştırma arkadaş’ diyenler için de Opera isimli tarayıcıyı tavsiye ediyorum. Çünkü tr-v9.net virüsü henüz Opera tarayıcısını keşfetmiş durumda değil.

tr-v9.net virüs müdür?

Öncelikle bu tr-v9.net nedir, tr-v9.net virüs müdür değil midir onu yorumlayalım. tr-v9.netGoogle Chrome, Mozilla Firefox ve Internet Explorer gibi tarayıcıların anasayfasına yerleşen ve anasayfanızı ele geçiren bir malware (zararlı yazılım)’dır diyebiliriz. Haberpress.net isimli bir sözde haber sitesine sizi sokan bu anasayfa virüsü bir süre sonra canınızı sıkmaya başlayacaktır. Bu yazıda tr-v9.net isimli anasayfa virüsünü nasıl kaldırabileceğinizi anlatacağız.

tr-v9.net anasayfa ‘uygulaması’ virüs müdür? Bana göre virüstür. Bilgisayarınızdan kaldırmaya çalıştığınız halde bilgisayarınızdan gitmeyen, sizi çıldırtan bir uygulama virüstür ve sizin girdiğiniz tüm siteleri hatta parolalarınızı bile kayıt altına alabilecek kadar ciddi bir virüstür bana göre.

tr-v9.net virüsü bilgisayara nasıl bulaşır?

tr-v9.net haberpress.net anasayfa virüsünün kendi bilgisayarıma nasıl bulaştığından bahsedeyim. Youtube videolarını indirmek için Mozilla Firefox’un ‘Youtube video downloader‘ isminde bir eklentisini kurdum. Youtube’dan video indirdim indirmesine fakat bilgisayarı sonraki açışımda adeta şok oldum. Yaklaşık 1 hafta kadar günde saatlerimi harcayarak tr-v9.net haberpress.net anasayfa virüsünü kaldırmak için çabaladım ve yabancı kaynaklardan da edindiğim birçok bilgiyi kendi deneyimimle beraber bu yazıda derledim.

Buraya dikkat! Google Chrome oturumumdan dolayı iş yerindeki bilgisayarımdaki bu sorun evdeki bilgisayarıma da bulaşmıştı. (Google Chrome’un senkronizasyon özelliğinden dolayı) Tavsiyem bu oturumunuzu tekrar kullanmamanız yönünde olacaktır. tr-v9.net anasayfa virüsü temizlendikten sonra oturup açıp aynı sorunu yaşama ihtimaliniz yüksek. Format atmış olsanız bile bu sorun sizi tekrar bulacaktır. Format atmayı seçen arkadaşların Chrome ve Firefox oturumlarını kullanmamalarını tavsiye ediyorum.

v9.net’in geçmişi? 

 V9.net isimli internet sitesi kullanıcılarına sitelerin kısayolunu ve arama motorunu kendi sayfasından sunmuştu. İlk zamanlar program indirme siteleriyle anlaşma yapan v9.net Türkiye’de hatrı sayılır Türkçe program indirme sitesinden indirdiğiniz herhangi bir programdan sonra kendisini kullanıcıların anasayfasına yerleştirmişti. 2010 yılında tekrar bu yöntem ile kendi sitesine tık kazandırmış ve comscore raporunda Türkiye’de en çok tıklanan 10 site arasına girmeyi başarmıştı. Kendisinden uzun bir süre haber alınamayan v9.net sitesi bu kez kendisini olağanüstü bir şekilde geliştirmiş ve tr-v9.net – haberpress  ismiyle insanların cinlerini tepesine çıkarmıştır. ‘Olağanüstü‘ diyorum çünkü gerçekten adamlar inanılmaz ötesi bir iş yapmış ve ne yaparsanız yapın hangi program ile tararsanız tarayın silindikten sonra bilgisayarın resetlenmesinin ardından tekrar kullanıcının karşısına geliyor. Yazılım anlamında baktığınızda gerçekten çok büyük bir iş başardılar fakat kullanıcı tarafından baktığınızda ise kendilerinin ve yakın çevresinin kulağının çok çınladığına eminim.

tr-v9.net anasayfa virüsü nasıl silinir?

Adımlara geçmeden önce sabırlı olmanızı vurguluyor ve dikkat etmeniz gereken noktaları sizlere sıralıyorum:

 1. Aşağıda sıraladığımız 4 programı adımlara başlamadan önce indirin. Shortcut Cleaner, Adw-Cleaner, Junkware ve Malwarebytes Anti-Malware programlarını indirdikten sonra bilgisayarınızın internet bağlantısını kesin. Bunu yapmamızdaki amaç, tr-v9.net malware‘ının kendisini online yenileme ihtimalidir.
 2. Eğer varsa Google Chrome – Mozilla Firefox (Internet Explorer’da var mı bilmiyorum) hesaplarınızın oturumunu kapatın. Onlarca yabancı forum ve bloglardaki yöntemleri okudum bu adımı yazmadıklarını gördüm.
 3.  İnternet bağlantınızın kesileceği için anlattığımız yöntemlerin yarıda kalmaması için CTRL+S tuşuyla www.netgazetesi.net ‘te anlattığımız bu sayfanın kopyasını masaüstünüze kaydedin. Bazı adımlardan sonra bilgisayarınız yeniden kapanıp açılacağı için bu adım size yardımcı olacak.
 4.  Lütfen adımları sırasıyla uygulayın ve gereksiz yere Chrome, Firefox ve Explorer’a tıklamaktan kaçının.  Adımlar sırasında tr-v9.net‘in kısayolu bir tarayıcıda silinse de diğer tarayıcıda başlatılması sonrasında tr-v9.net‘in silinmiş olduğu tarayıcıda tekrar aktif oluyor.

Bu 4 noktaya dikkat çektikten sonra sizden ricam aşağıdaki yöntemleri sırasıyla uygulayın. Eğer bilgisayar ve programlar hakkında pek bilgi sahibi değilseniz tavsiyem bu konuda bilgi sahibi olan bir tanıdığınızdan yardım almanız olacaktır. Lafı çok uzatmadan v9.net anasayfa virüsünü nasıl kaldırabileceğiniz konusunda bilgiler aktaracağım.

TR-V9.NET ANASAYFA VİRÜSÜ NASIL KALDIRILIR? (Haberpress.net anasayfa virüsü)

Öncelikle tr-v9.net haberpress.net anasayfa virüsünü kaldırmak için hangi yöntemleri izleyeceğiz onların özetini yazalım:

1-tr-v9.net anasayfa virüsünün programlarının (varsa) Program Ekle Kaldır kullanılarak kaldırılması ve 3 tarayıcıdaki uzantıların silinmesi ve Mozilla ve Chrome’daki eklentilerin silinmesi,

2-Shortcut Cleaner-Adw-Cleaner-Junkware temizlik programlarının kullanılması,

3-tr.v9.net anasayfa virüsünün Chrome, Firefox ve Internet Explorer’dan silinmesi (Hedef’teki tr-v9.net uzantısı, 3 tarayıcının sıfırlanması),

4-Chrome ve Firefox tarayıcılarının bilgisayardan kaldırılması,

5-Shortcut Cleaner-Adw-Cleaner-Junkware  programlarının tekrar çalıştırılması,

6-MalwareBytes programı ile tüm bilgisayarın taranması.

PROGRAM EKLE KALDIR’DAN TR-V9.NET’İN KALDIRILMASI

Program Ekle Kaldır’ı bilmeyen yoktur sanırım. Burasını kontrol edip bilmediğimiz ve şüphelendiğimiz programları kaldıralım.

Bunun için ilk olarak Başlat-Denetim Masası-Program Ekle Kaldır‘a girelim ve güvenirliliğinden şüphe ettiğimiz yazılımları bilgisayarımızdan kaldıralım.

Program Ekle Kaldır’da bulunan ‘Youtube video indir’ ‘You-bar’, ‘V9.net’ Surftastic, ‘WebConnect’, ‘Sense’, ‘WebCake’, ‘Conduit’ , ‘WebCake BetterSurf‘ ya da benzer isimde bir ‘program’ varsa bunu bilgisayarımızdan temizliyoruz.

Bu adımdan sonra 3 tarayıcı için uzantıları yani eklentilerini sileceğiz. Yukarıda ‘Youtube video indir‘ tarzı bir eklentiden dolayı bu sorunu yaşadığımı söylemiştim. Öncelikle Google Chrome’a girelim. Seçenekler- Ayarlar ve Uzantılar bölümünü tıklayarak mümkünse tüm uzantıları Chrome’dan Kaldır‘ı tıklayarak silelim.

Chrome tr-v9 anasayfa virüsü

 

Aynı şekilde Mozilla Firefox’tan da Eklentileri kaldıralım.

firefox eklenti silmek

SHORTCUT CLEANER PROGRAMIYLA TR-V9.NET’İN KALDIRILMASI

Shortcut Cleaner isimli ufak boyutlu programı indirip tr-v9.net anasayfa virüsünün bilgisayarımızdaki uzantılarını temizleyeceğiz. (bleepingcomputer.com adresinden 431 KB boyutundaki Shortcup Cleaner programını indirebilirsiniz aşağıda)

Shortcut Cleaner programını buraya tıklayarak indirin

Shortcut Cleaner’i indirdikten sonra çalıştırın.

Shortcut Cleaner indir

 

Shortcut Cleaner‘ı çalıştırdıktan sonra program ortalama 10 saniyede size ufak bir rapor sunacak ve bulduğu kısayol ‘virüslerini’ sildiğini aktaracak. Shortcut Cleaner anasayfa virüslerine karşın en etkili yollardan biri olsa da tr-v9.net anasayfa virüsüne karşı tek başına etkili değildir ne yazık ki.  Shortcut Cleaner programının size sunduğu raporu kapatarak sonraki adıma geçin.

ADW-CLEANER KULLANARAK TR-V9.NET’İ SİLMEK

Adw-Cleaner bilgisayarınızda bulunan malware’ler için etkili yollardan birisidir. Birçok anti malware programının bulamadığı dosyayı Adw-Cleaner ile bulup temizleyebilirsiniz. Öncelikle Adw-Cleaner’ı indirelim.

Adw-Cleaner anti malware programını buradan indirebilirsiniz (bleepingcomputer.com adresinden indirir)

Adw-Cleaner 1.3 MB boyutlu bir programdır. İndirdikten sonra kurulum gerekmez direk başlatabilirsiniz.

AdwCleaner tr v9.net virüsü

Adw-Cleaner‘ı başlattıktan sonra Scan-Tara butonuna tıklayın. Bilgisayarınızın hızına ve bulaşan malware’lerin sayısına göre ortalama 1 dakikada bitecek olan tarama işleminden sonra bilgisayarınıza bulaşan malware’ları klasör-dosya-kısayol-kayıt defteri ve tarayıcılar olarak farklı farklı görebilirsiniz.

Adw-Cleaner taraması bittikten sonra Clean-Temizle butonuna basmanızla tüm sekmelerdeki seçili olan malware’lar temizlenecek ve program size bilgisayarı tekrar başlatmayı önerecektir. Tamam butonuna tıklayarak bilgisayarınızın tekrar başlatılmasını sağlayın. Bilgisayar açıldıktan sonra Adw-Cleaner programı size bir rapor sunacak. Bu rapor ile bilgisayarınızda bulunan ve temizlenen malware’ları görebilirsiniz.

Adw-Cleaner programıyla işimiz de buraya kadardı. Malesef daha işimiz bitmedi sırada Junkware isimli temizleme programı var.

JUNKWARE PROGRAMINI KULLANARAK TR-V9.NET’İ SİLMEK

Junkware de Adw-Cleaner gibi bir malware temizleme programıdır. Junkware 17.05.2014 tarihi itibari ile 25 çeşit anasayfa virüsünü kaldırdığını iddia ediyor. İsmi pek bilinmese de internetten program hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İşinin ehli diyebileceğimiz 992 KB boyutundaki Junkware programını buradan indirebilirsiniz.

Kurulum gerektirmeyen Junkware anti malware programını çalıştırdıktan sonra herhangi bir tuşa basarak Junkware programının taramasını başlatabilirsiniz.

Ortalama 1 dakikalık bir tarama işleminin ardından program size detaylı bir rapor sunacaktır.

junkware tr-v9 virüsü silmek

 

Program bölümüyle burada işimiz bitiyor. Bu aşamadan sonra ince ayarlara geçeceğiz. Bunlar, Kayıt Defteri’ndeki tr-v9.net uzantı anasayfa yönlendirmelerinin temizlenmesi, Chrome-Firefox ve Internet Explorer tarayıcıların Hedef’indeki tr-v9.net uzantılarının silinmesi ve Internet Explorer’ın sıfırlanması ve Chrome ve Firefox’un silinmesi ve tekrar kurulması işlemleri olacak. Chrome ve Firefox kurulumu sırasında bu 2 programı hard diskimizde farklı bir yere kuracağımızı şimdiden vurgulayalım.

KAYIT DEFTERİNDEN TR-V9.NET’İN SİLİNMESİ (START PAGE VE SEARCH PAGE)

Gerçi yukarıda 3 programımız bu işlemi gerçekleştirdi fakat yine de manuel olarak yapmamızda sakınca yok. Regedit’ten tr-v9.net için oluşturulan kaydı silmeyi deneyeceğiz. Regedit’i bilmeyenler için burada tüm yüklenen programların kaydı tutulur ve Türkçesi Kayıt Defteridir.

Başlat butonuna ya da ‘Windows tuşu + R’ye basarak’ regedit yazıyoruz.  Regedit’e girdikten sonra CTRL+F arama kutusunu açıp Start Page yazın. Bunu yapmamızdaki amaç tr-v9.net’in kayıt defterinden değiştirdiği Anasayfa yönlendirme linkini silmektir. Eğer arama yaparak Start Page’i bulamadıysanız HKEY_Current user  – Software – Microsoft – Internet Explorer – Main satırını takip ettikten sonra sağ bölüme bakabilirsiniz. Start Page‘i bulduktan sonra iki kez tıklayın ve tr-v9.net yazan bölümü Google.com.tr çevirin. Start Page’ten sonra aynı dizinde biraz yukarıda bulunan Search Page satırına tıklayın ve yine Google.com.tr adresini buraya da yazın.

anasayfa virüsü start page

 

CHROME – FIREFOX VE EXPLORER’DAN TR-V9.NET’İN KALDIRILMASI

Şimdi sırasıyla tüm tarayıcıların (Chrome-Firefox-Explorer) kısayolunu bulup tr-v9.net uzantısını sileceğiz. Bunun için Google Chrome, Firefox ve Internet Explorer tarayıcılarının kısayolunu bulup sağ tuş tıklayın ve özellikler deyin. açılan sayfadan hedef satırındaki tr-v9.net uzantısını kaldırın.

DİKKAT: Chrome, Firefox ve Internet Explorer’da bu adımı uygulayın. Aşağıdaki Google Chrome örneğindeki gibi.

tr-v9.net anasayfa virüs

firefox tr-v9 virüsü

explorer tr-v9 anasayfa virüsü

Chrome-Firefox ve Internet Explorer’da da 3 işlemi uygulayalım.

TARAYICILARI SIFIRLAYARAK TR-V9.NET ANASAYFA VİRÜSÜNDEN KURTULUN

Google Chrome, Mozilla Firefox ve Internet Explorer tarayıcılarında çalışan tr-v9.net virüsünü silmek için son adımlara yaklaşıyoruz. Sırasıyla tüm tarayıcılarımızı ilk indirdiğimiz şekle sokacağız. Bir nevi tarayıcılara fabrika ayarı çekeceğiz.

tr-v9.net’i İnternet Explorer’dan silmek

Öncelikle Internet Explorer‘ı 2 kez tıklayın ve Ayarlar-İnternet Seçenekleri-Gelişmiş adımını tıkladıktan sonra
Kişisel Ayarları Sil sekmesini işaretleyip Sıfırla butonuna basın.

explorer tr-v9 anasayfa virüsü

tr-v9.net’i Mozilla Firefox’tan silmek

Sırada tr-v9.net anasayfa virüsünü Mozilla Firefox’tan sıfırlama aşaması… Firefox’u 2 kez tıkladıktan sonra
Yardım-Sorun Giderme Bilgisi butonlarına seçeneklerine tıklayın.
Karşınıza gelen pencerede Firefox’u Sıfırla-Reset Firefox butonuna tıklayın.

firefox tr-v9.net silmek

tr-v9.net’i Google Chrome’dan silmek

Sırada Google Chrome var… Aynı yöntemi Google Chrome için de uyguluyoruz. Yalnız Google Chrome’da 2 farklı işlem daha yapacağız.

Chrome’u açtıktan sonra Ayarlar’ı tıklayın. Başlangıçta yazan bölümde Belirli bir sayfayı veya sayfaları aç  yazan bölümün yanındaki Sayfaları Ayarla butonuna tıklayın.
Burada tr-v9.net ile ilgili olan bölümleri google.com.tr’ye çevirin ve tamam deyin.

Sonrasında Başlangıçta olan bölümde Yeni Sekme sayfasını aç bölümünü seçin.

Chrome’un Ayarlar bölümüyle devam ediyoruz. Başlangıçta bölümünün biraz aşağısındaki Arama sekmesinden Arama Motorlarını Yönet‘i tıklıyoruz ve tr-v9.net olan bölümleri siliyoruz ve Google.com.tr yazan bölümü Varsayılan yap‘ı seçiyoruz.

chrome tr-v9.net silmek

 

FIREFOX VE CHROME’U BİLGİSAYARDAN KALDIRIN

Çok uzun ve kapsamlı olduğunu biliyorum fakat sadece birkaç adım kaldı. Sırada Mozilla Firefox ve Google Chrome‘u silmek var.

‘Madem silecektik neden o kadar ayar yaptırttın?’ diye haklı bir soru sorabilirsiniz. Bu soruyu soruyorsanız tr-v9.net belasının ciddiyetini hâlâ anlamamışsınızdır. Bu adımlarda ufak bir yanlışlık bile sizi en başa götürecektir. Bunun için anlatmaya devam ediyorum.

Yukarıdaki CHROME – FIREFOX VE EXPLORER’DAN TR-V9.NET’İN KALDIRILMASI adımına tekrar dönün ve 3 tarayıcı için de sağ tuş özellikler deyip, Hedef’teki tr-v9.net uzantısını bir kez daha kontrol edin. Dediğim gibi  bazı bölümler tekrar aktif olabiliyor. Bu işlemi yaptıktan sonra sırada Google Chrome ve Mozilla Firefox‘un bilgisayardan kaldırılması işlemi var.

Program Özellikleri ya da Program Ekle Kaldır bölümünden Chrome ve Firefox‘u bilgisayarınızdan kaldırın. Chrome ve Firefox‘u biraz sonra tekrar kuracağız.Bu 2 tarayıcıyı tekrar kurarken dikkat etmemiz gereken şey ise Program Files’taki aynı dizine kurmamak olacaktır.

Örnek vermek gerekirse silmeden önce C:\Program Files\Google\Chrome dizininde olan Google Chrome’u C:\Program Files\Tarayıcı\Google\Chrome örnek dizinine kurup tr-v9.net belası şaşırtmaya çalışacağız. tr-v9.net aynı dizinde de kendisini tekrar yeniliyor ne yazık ki.

Google Chrome ve Mozilla Firefox‘u sildikten sonra daha önce denediğimiz 3 programı tekrar çalıştırmanızı isteyeceğim sizden. Shortcut CleanerAdw-Cleaner, Junkware programlarını yukarıda yaptığımız sıraya göre çalıştırın ve bu esnada bilgisayarınızda kalan tek tarayıcı olan İnternet Explorer‘ı açmamaya çaba gösterin. Shortcut Cleaner‘dan sonra Adw-Cleaner’ı çalıştırın. Adw-Cleaner‘ın taramasından sonra temizle deyin ve bilgisayarın yeniden başlatmasını bekleyin. sonrasında ise tekrar Junkware programını tıklayın ve programın raporundan sonra kapatın.

Son olarak MalwareBytes programını kullanarak bu çileyi bitirmeye çalışacağız.

MALWAREBYTES PROGRAMIYLA TR-V9.NET’İN  SİLİNMESİ

Son adımımız olarak göze çarpan MalwareBytes programının kullanılması adımına geçiyoruz.

MALWAREBYTES PROGRAMINI BURADAN İNDİRİN 

Yukarıdaki linkten, malwarebytes.org’tan, programı indirin. 17 MB boyutundaki programı çalıştırın ve bilgisayarınıza kurun.

Malwarebytes Anti-Malware Free ve Malwarebytes Anti-Malware Pro şeklinde 2 versiyonu olan Malwarebytes Free versiyonunu kullanabilirsiniz. Programın güncellemesi olması durumunda güncelle butonuna tıklayın. (Hani internet bağlantınız kesikti!)

Program açıldıktan sonra Şimdi Tara butonuna tıklayarak Malwarebytes’ın taramasını başlatın. Tarama işleminin süresi, bilgisayarınızın hızına ve hard diskinizin doluluk oranına göre değişiklik gösterecektir. 20 dakikayı aşan bir tarama sizi şaşırtmasın.

 

tr-v9 malware silmek

 

Program, tarama işlemi bittikten sonra karşınıza bulunan zararlı yazılımları getirecektir. Açılan pencereden Tümünü Karantinaya Al seçeneğini tıklayın Eylemleri Uygula butonuna tıklayın.

Program tehlikeli bulduğu  tehditleri etkisiz hale getirdi.

BİTSİİİİİİİİİİİİN!

Bu adımdan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı tavsiye ediyorum. Bilgisayar tekrar açıldıktan sonra internet bağlantınızı (besmele çekerek) sağlayın. Internet Explorer’a girin. Karşınıza yine tr-v9.net belası gelirse ne olur bize küfretmeyin 🙁

Aynı yöntemleri uygulayıp tr-v9.net yani haberpress.net anasayfa virüsünden kurtulmuş birisi olarak 3 saate yakın bir süre bu yazıyı ele aldım. Üzülerek söylüyorum ki, bu sorunu ortadan kaldırmak için format atmak en ama en etkili yöntem. Ama tekrar tekrar vurguluyorum. Format atacak arkadaşlar Chrome ve Firefox’ta ESKİ OTURUMLARINI AÇMASINLAR. Bu iki tarayıcıdaki senkronizasyon özelliğinden dolayı tr-v9.net virüsü format attığınız bilgisayara da bulacaşacaktır.

Lütfen yazıyı kaynaksız kullanmayın. Bu adımlar esnasında yaşadığınız sorunları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Her türlü sorunuzu bu yazı altından bizlere sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Theremin nedir? Theremin nasıl bulundu? Tarihçesi başlıklı makalemizde En ilginç müzik aleti, Leon Theremin ve Lev Sergeyevich Termen hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

13 Responses

 1. Kaan Altun says:

  Teşekkürler. Chrome ve Firefox’u farklı yere kurmak mantıklı.
  Senkronizasyon olayı da hiç aklıma gelmemişti. Teşekkürler.

 2. Oh beee says:

  vallaha gezmediğim site kalmamışttı. sonunda oldu inşalllah tekrar gelmez.
  allah razı olsun 😀

 3. Kim yapıyor bunları says:

  Adım adım izledim, yine sonuç yok :'( Bu nasıl bir beladır arkadaş, çözümü yok mu?..

 4. batuhan says:

  Görev Zamanlayıcı klasörünün içine girip bakın ve sadece“tetikleyiciler” yazan yerin altında “herhangi bir kullanıcı oturum açtığında” yazan satırların(birden fazla satır var buna benzer) üstüne sağ tıkla devredışı bırak de. Sırayla dene hangisi hata verirse onun kaynağına git ve exesini sil… yok hiçbiri hata vermiyor diyorsan hepsini devre dışı bırak ve o şekilde dene.(denemekten kasıt pc yi tekrar başlat geri geliyormu bak chrome ve explorera)

  yaklaşık 4 aydır uğraşıyorum yukarda yazanların hiç birini yapmanıza gerek yok bunu yapın yeter.bu gün bir sitede gördüm yaptım 5 dakikamı almadı çok şükür kurtuldum.

  • salih says:

   görev zamanlayıcıda buluyorum virüsü adı openbrowser ama kaynağına gitmiyor yukardaki işlemide denedim 2 kere görev zamanlayıcıyıda dervre dışı bıraktım ama kaynağını bulamıyorum

  • salih says:

   olmuyor sendeki exsenin adı neydi

 5. Thesedat says:

  kısayollardaki fazlalıkları sildikten sonra
  C sürücüsünü aç ,
  yukardaki menüden
  araçlar–klasör seçenekleri–görünüm
  gizli dosya , klasör ve sürücüleri göster ‘i seç uygulayı tıkla
  aşağıdaki klasörlere gir
  ProgramData–Adobe–taskil
  orada bulunan taskil uygulamasını sil
  orda değilse şuradan bulacaksın nerde olduğunu
  Başlatta ki arama kısmına görev zamanlayıcı yaz
  açılan programdan soldan görev zamanlayıcı kitaplığı kısmını seç
  içinde taskil geçen bi satırı bul ve altta eylemler kısmına tıkla
  taskil uygulamasının nerde başlayacağı orda yazılı , oraya git ve sil…
  en azından bende böyle oldu ben yaptım ve kutruldum…

 6. bakuli84 says:

  Bende aylardır bu vırusden çekiyordum…taki bugüne kadar. yağtığım şey choreme yı komple kaldırdım ve (Batuhan ve Thesedat) söylediği yöntemi uyguladım. ve sonuç KURTULDUM…Allah razı olsun…

 7. selahattin says:

  bugün bende Batuhan ve thesedat’ın söylediklerini yaptım kapat-aç yaptım ve olumlu.çok çok ama çok teşekkür ederim.

 8. ali says:

  IISWebService virüs bu avgcleaner tarattım düzeldi bilginize

 9. Sadet Sevinç says:

  Tarayıcınızın adres çubuğunun v-9,haberpress, portalsepeti gibi varsayılan olması durumunda Yac arama motoru ve virüs temizleme programını indirip kurun.Sonra temizleme yapın.Sonra zaten kendisini varsayılan arama motoru olarak belirliyor. Daha sonra da denetim masasından programı kaldırın. Tarayıcınızın ayarlarını yeniden google, vs yapın.İşlem tamamdır.Geşmiş olsun.

 10. pencenar says:

  çok şey yazmışın ancak..bu virürüsün bilgisayarın hangi dsyasına bulaştığını ..ve manuel larak aradığında nasıl aranıp dsya konumunu bulacağını yazmamışsın kardeş

 11. Gönül Otizm says:

  Gerçekten çok teşekkür ederim ve sizi tebrik ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *