Torba yasa çıkacak ÇED raporu hızlanacak

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle bir araya gelen Çağlayan, Türkiye’de çok ciddi yatırımlar yapılmak istendiğini buna karşın ÇED sürecinin ciddi bir engel oluşturduğunu, mevcut uygulamada firmalar başvuru yaptıktan sonra ancak rapor çıkınca faaliyetlere başlayabildiğini hatırlattı.
Madencilik gibi konularda doğrudan Başbakanlığa başvurularak izin sürecinin başlatılabileceğini anlatan Çağlayan, konunun madencilik dışındaki ÇED raporu gerektiren bütün alanları kapsayabileceğini kaydetti. Çağlayan, firmalara ÇED öncesi, “ön izin” verileceğini, ön izin alınmasının, yatırımın ÇED raporu almaya elverişli olduğunun göstergesi olacağını anlattı.

Yarım kalan işler…
Yeni uygulamanın ilgili kurum görüşlerinin tek aşamada alınmasına olanak tanıyacağını anlatan Çağlayan, “Tüm görüşler ilgili bakanlık tarafından alınacak ve süreç hızlandırılacak” dedi. Yarım kalmış işlerde yeniden hızlandırılması gereken işlemler varsa onların da gerçekleştirileceğini bildiren Çağlayan, “Tüm görüşler ilgili bakanlık tarafından alınacak ve süreç bu şekilde hızlandırılacak” dedi.

Merkez’e eleştiri

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın yılsonu kur hedefi belirlemesine dair bir soru üzerine Çağlayan, “Eğer insanlar 2.5 liraya dolar almak istiyorlarsa varsın alsınlar ama Merkez Bankası 6 milyar dolar para harcamış bunun karşılığında sadece 1 kuruş geri gitmiş” dedi.

Koç ve Sabancı denetİme açık

Çağlayan, Gezi Parkı protestoları nedeniyle hükümetle karşı karşıya gelen Koç Grubu’na yönelik Maliye denetimine ilişkin yorumları değerlendirdi. Çağlayan, “Biz etkin bir vergi denetiminden bahsediyoruz, böyle işlemlerin olduğu bir ortamda Bakanlıklar kendilerine yapılan bir ihbar varsa ve belli bir sektörü incelemeye almak istiyorsa, bundan daha doğal bir şey olamaz” dedi.
Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Koç’a yapılan kalabalık denetimleri yalanladığını anımsatarak, “Türkiye’de nasıl bakkal Ahmet, OSTİM’de sanayici Mehmet denetleniyorsa, Koç Grubu şirketleri de Sabancı Grubu şirketleri de tüm şirketler de denetime açıktır. Bunların hepsi yasal mevzuatlarla altyapısı belirlenmiş kurallardır” dedi.

‘Gülen’ ile sohbet ettik

Geçtiğimiz günlerdeki ABD temasları sırasında Nur cemaati lideri Fethullah Gülen ile görüşüp görüşmediği sorusu üzerine Çağlayan, Gülen ile görüştüğünü, ancak bu konuda ayrıntı paylaşamayacağını belirtti. Gülen ile daha önce de görüştüğünü anlatan Çağlayan, Gülen’in sevdiği ve takdir ettiği biri olduğunu ifade etti. Çağlayan, “14 yıldır görmüyordum. Biraz sohbet ettik, aramızda fikir alışverişinde bulunduk” diye konuştu. Çağlayan, görüşmeden sonra “süratle” Washington’a döndüğünü dile getirdi.

Bir önceki yazımız olan Türkiye radara yakalanmayan füzeleri 'yakalayacak' başlıklı makalemizde FD-2000 füze, HQ-9 füze savunma sistemi ve radara yakalanmayan füze hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *