Tokyo Motor Show başladı

1 Kasım’a kadar sürecek fuar, her zamanki gibi Japon üreticilerin ağırlıklı olarak kendi pazarlarına yönelik geliştirdikleri modellerle dikkat çekti. Teknolojik donanımları yüksek ve çevreci konseptler, ilginç tasarımlarıyla da ziyaretçilerin ilgi odağı olurken, başta Alman lüks markaları olmak üzere Avrupalı üreticilerin de fuara geniş katılım göstermesi şaşırtmadı.
Japonya’nın bir numaralı otomotiv üreticisi Toyota, bir dolu yenilikle fuarda yerini alırken, hibrit otomobillerdeki öncülüğünü bu kez hidrojen yakıt hücreli otomobillere taşımak istediğini gösterdi. Markanın dört kişilik FCV konseptinin, iki yıl içinde üretime girmesi planlanıyor.

Çevrecilik ön planda
Mitsubishi ise, hibrit GC-PHEV konseptiyle çevreci SUV modellere ağırlık verirken, Honda, Türkiye’de de satılan Jazz modelinden türettiği minik SUV modeli Vezel ve popüler S2000’in yerine geçmesi düşünülen modelin konsept versiyonu olan S660’la ilgi çekti. Subaru, Levorg konseptiyle yeni nesil Legacy’nin kopyasını verirken, Daihatsu da, Türkiye’de de bilinen minik spor otomobili Kopen’in yeni konsept haliyle iddialıydı.

 

İşte İngiliz ikonu ‘Mini’nin yeni hali…
MINI’nin tamamen yenilenen versiyonu, İngiltere’deki fabrikasında tanıtıldıktan hemen sonra Tokyo Motor Show’da da yerini aldı. Aynı zamanda Japonya’da en çok sevilen ithal otomobillerin başında gelen MINI, yeni nesliyle tasarımın yanı sıra teknolojileriyle de farklılaştı. Eskisine göre boyu uzayan ve genişleyen MINI, iç mekanında da 23 mm daha fazla yere kavuşmuş. Yeni motorları, farklılaşan iç mekanı ve donanımlarıyla Japonları yeniden kendisine aşık etmeye aday.

 

Dünyanın en sportif traktörü
Yıllarca İtalyan tasarım stüdyosu Pininfarina’da pek çok projeye, özellikle de Ferrari modellerine imza atan Ken Okuyama, artık kendi projelerinin altına imza atmaya başladı. Tokyo Fuarı’nda sergilenen bu projelerden biri ve en ilginci de, aynı zamanda üst düzel yönetimine geçeceği Yanmar Holdings için tasarladığı traktör. “Dünyanın en sportif traktörü” diye tanımlanan araç, henüz prototip. Üç yıl içinde üretilmesi düşünülürken, klimadan müzik sistemine kadar pek çok donanımı var. Hedef ise, gençleri tarlaya çekebilmek…

 

Sizin motosikletle bir tur atabilir miyim?
Otomobillere duyduğu sevgiyle bilinen Toyota Başkanı Akio Toyoda, Tokyo Motor Show’da motosiklet sevgisini de açığa çıkarmış oldu. Honda standına giden Toyoda, burada sergilenen bir Gold Wing F6C’nin üzerine binerek motosikleti inceledi. Toyoda’ya, Honda Başkanı Takanobu Ito eşlik etti. Toyoda, ayrıca kendi firmasının standındaki elektrikli araçla da ufak bir gezinti yaptı.

 

Nissan’dan geçmişe saygılı bir konsept…
Japon üretici Nissan, Tokyo’da biribirlerinden tamamen farklı karakterlere sahip olmakla beraber, aynı adı taşıyan konseptler tanıttı. “IDx” adı verilen konseptler, markanın geçmişteki spor otomobillerinin tasarım izlerini taşıyor. “IDx Freeflow” daha çok stil sahibi insanlara yönelik “kibar” bir otomobili, “IDx NISMO” ise tamamen sportif amaçlı “yaramaz” bir otomobili canlandırıyor.

Bir önceki yazımız olan Opel İstanbul'dan esinlenecek başlıklı makalemizde İstanbul, Opel ve tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *