Timuçin Esen’in hayat hikayesi

Kendi az konuşsa da, yaptığı işlerle çok konuşulan bir adam. Yeteneği, karizması, kendini hep geri çeken tavrıyla merak edilen bir oyuncu. Müziğe tutkun, sanata aşık bir sanatçı. Timuçin Esen

14 Ağustos 1973, Adana doğumlu Timuçin Esen, avukat anne babanın tek çocuğu olarak gelir dünyaya. Aslen Niğdeli olan Esen, Adana’da doğar ama DSİ’de çalışan ailesinin tayini dolayısıyla yedi yaşına dek Elazığ’da yaşar. Dut ve iğde ağaçlarının tepelerinde geçirir o yılları. İlkokul itibarıyla ise Ankara girer hayatına. Ama ırmak kenarında koşup, bahçe içinde müstakil bir evde yaşarken bir anda kendisini apartman dairesinde ve okul yolunda bulan Timuçin Esen hiç hoşlanmaz bu durumdan.

Zaman içinde, tanıdıkça, Ankara’yı da sevmeye başlayan Esen, Elazığ’daki yaşamından gelen, içine yerleşmiş özgürlük duygusunu karşılayacak bir alan arar kendine. Bulduğu alan ise müzik olur. Rock, Metal, Heavy Metal dinler, kendi kendine notalar, sözler çıkarmaya başlar.

Timuçin Esen’in, çocukluğundan itibaren yeteneğinin olduğu bir alan da taklittir. Enteresan bulduğu şiveleri, hareketleri taklit eden, mimiklerini çok iyi kullanan Esen, bu yeteneğinin üzerinde durmaz. Oyunculuk yapmak gibi bir düşüncesi de olmaz. Ancak koleje devam ederken girdiği okul tiyatrosuyla oyunculuk ve sinema, çaktırmadan Esen’in ilgi alanına girmeyi başarır.

İstanbul – İtalya – Amerika
Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazanması ise hayatına yön verecek adımlardan biri olur. Tiyatro okumaktadır okumasına ama kalbinin büyük bir bölümünü kaptırdığı müzik, barlarda çalıp söylemek şeklinde varlığını sürdürür. Ve o sıralar esas hayali, İstanbul’a gidip grup kurarak müzik yapmaktır.
Çok geçmeden dediğini de yapar Esen. İki yıl okuduğu Hacettepe’den, Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne geçiş yapar. Çok sevdiği iki arkadaşıyla tuttuğu evde yaşarken gündüzleri konservatuara gider, geceleri rock barlarda müzik yapmaya.

Oyunculuk kaderde olunca
Timuçin Esen, üniversiteden mezun olduğu sıralarda ev arkadaşlarından birini kaybeder. Biraz da kaybettiği arkadaşının acısıyla, tek kelime İtalyanca bilmeden Perugia’ya gider. Kafasında, konservatuara girerken bile hayalini kurduğu sinema ve yönetmenlik vardır sadece. Ancak iki yıl kaldığı ve bu sırada dil öğrenip gruplarda çaldığı İtalya’da, tam sinema okumak için fırsat yakalamışken askerlik tecili için yurda döner.
Tecilin ardından İtalya yerine Amerika’ya gitmeye karar veren Esen, Piitsburgh, North Carolina ve Los Angeles arasında mekik dokur. Sinemaya odaklandığı o dönemde eline gitarını bile almaz.
İstanbul’a dönüşte film çekme düşüncesindeyken, arkadaşı Meltem Cumbul’un önerisiyle sonunda oyunculuğa teslim olur. “Gurbet Kadını” adlı dizide “Hakkı Ağa” rolüyle ekrana çıkar ve seyirciden büyük ilgi görür. Dizi devam ederken asker rolüyle, Uğur Yücel’in “Yazı Tura” filminde oynar. Akabinde, hem sinema hem televizyon seyircisinin gönüllerinde taht kurmasına neden olan iki projede birden yer alır. “Hırsız Polis” dizisinde “Komiser Çınar” rolünde hayran sayısını katlar, “Gönül Yarası” filminde hayat verdiği karmaşık bir karakter olan “Halil” karakteriyle ise yalnız beğeni toplamakla kalmaz, Altın Portakal ve Siyad’da “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödüllerinin de sahibi olur.

Timuçin Esen, “Hırsız Polis” ve “Gönül Yarası”ndaki başarılarının ardından, yapımcı, seyirci herkesin peşinde koştuğu bir dönem olmasına rağmen kendisini ekrandan ve perdeden çeker. Oyunculuk yerine müziğe ağırlık verir ve “Mayhoş” isminde bir albüm çıkarır. Yeniden kendini gösterdiği ilk yer “Labirent” filmiyle sinema perdesi olur. Ekrana ise 7 yıllık bir aranın ardından “Vicdan” dizisiyle dönüş yapar. Ne var ki, dizinin ömrü uzun olmaz.
Dizinin devam etmemesi, Timuçin Esen’in, sinemada “Senin Hikayen” filminde yer almasıyla seyirciye teselli armağanı yaşatır.
Ancak bu yılın, Esen’e getirdiği en büyük güzellik baba olma sevinciyle gerçekleşir. Geçtiğimiz günlerde ise, “Gönül İşleri” dizisiyle beyaz cama yeniden dönen Esen dizide, seven ama aldatan koca rolünü canlandırmaktadır.

ELÇİN BARLAS – Milliyet TV

Timuçin Esen gazetecilere küfretti

 Timuçin Esen’in son filmi ve albümü

 Senin Hikayen nasıl bir film?

 

 

Bir önceki yazımız olan Ali Atay Limonata filmini anlattı! başlıklı makalemizde Ali Atay ve Limonata hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *