THY Kurban Bayramı’nda deri toplayamayacak

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, Kurban Bayramları’nda kurban derisi toplamayı düzenleyen yönetmelikte yapılan değişiklikle bu konuda yetkili olan Türk Hava Kurumu’nun (THK) yetkisi kaldırıldı.

Türkiye’de derneklerin yardım toplama faaliyetlerini düzenleyen ve 27 Aralık 1999’da yürürlüğe giren Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. İçişleri ve Maliye bakanlıklarınca yapılan düzenlemeyle “kurban derileri ve bağırsak toplama ile fitre ve zekât zarfı dağıtarak yardım toplama yetkisinin, Türk Hava Kurumu’na ait olduğuna” dair maddeler yürürlükten kaldırıldı. “2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’na göre toplanacak her türlü yardımlarda uygulanacak usul ve esasları belirlemektir” şeklinde değiştirildi.

Yasa kaldırıldı Yönetmeliğin eski halinde “kapsam” bölümünde yer alan, “Türk Hava Kurumu Şubeleri’nce, kurban derileri ve bağırsak toplama ile fitre ve zekât zarfı dağıtmak suretiyle nakdi ve ayni yardımın toplanması, bu faaliyetler sırasında yapılacak harcama ve elde edilecek gelirlerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Türk Hava Kurumu, Türkiye Kızılay Derneği, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Türkiye Diyanet Vakfı arasında paylaşılmasına ait esas ve usulleri kapsar” maddesi de yürürlükten kaldırıldı. Aynı düzenleme çerçevesinde, yönetmeliğin eski 4. maddesinde bulunan, “Türk Hava Kurumu şubelerinde, şube üyelerinden en az bir üye, bir görevli personel ile şube saymanından oluşan kurul” tanımı da çıkarılması diğer değişiklik oldu.

‘Biz toplamaya devam edeceğiz’

Radikal’in internet sitesinde yer alan habere göre THK Başkanı Osman Yıldırım, “THK kendisine verilen yetkiler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek” dedi. Yıldırım, “Bu sene diğerlerinden farklı olarak topladığımız kurban derilerinin tamamını kendi faaliyetlerimiz için kullanacağız” dedi.

‘Bu değişiklik niçin yapıldı?’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Bu değişiklik niçin yapıldı? THK’nın yardım toplama yetkisinin kaldırılması talimatını siz mi verdiniz? Bu yönetmelik değişikliği, THK’nın tamamen bitirilmesine yol açmayacak mı? Değeri 100 milyon TL’lerle ifade edilen kurban derilerini kimler toplayabilecek?” diye sordu.

Bir önceki yazımız olan Taksim alt geçidindeki kazanın nedeni proje hatası başlıklı makalemizde Mehveş Evin, Taksim alt geçidi ve Taksim projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *