TEOG’u kimse sevmedi!

TEOG nedir , TEOG’un açılımı nedir, TEOG 2014 , SBS 2014, Seviye Belirleme Sınavı, Yeni sınav sistemi

Bakan Nabi Avcı’nın açıklamasıyla birlikte tepkiler de gelmeye başladı. Çoğunluk, tüm Türkiye’de aynı eğitim verilmezken, aynı sınavın nasıl uygulanacağını merak ediyor. Sınavların güvenliği konusunda ise herkes tedirgin.
Özel okullar bu sistemin içinde olmak istemiyor, kendi sınavını yapmak için girişimde bulunacaklar. Kendi kızı da 8. sınıfa gidecek olan BBP Başkanı da yargıya gitmeye hazırlanıyor. Konunun taraflarının görüşleri şöyle:

‘Kendi sınavımızı yapmak istiyoruz’
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan
Felsefesi güzel, iyi şeyler yapmaya yönelik bir sistem. Bakan, merkezi sistem kalkıyor dedi. Ancak bu sene 8. sınıfta, daha sonra da ve 6. ve 7. sınıflarda soruları merkezden gelen, test usulü olan ve değerlendirmesi merkezden yapılacak bir sınav olacak. Yani merkezi sınavdır bu. Bütün öğretim dönemini test etmeye çalışması, uzun döneme yayılması, öğrenci üzerindeki stresi azaltmaya çalışması, müfredata dayalı soru sorulmaya çalışılması, olumlu yönlerinden. Ancak bu sınav merkezidir ve merkezi sınav olduğu müddetçe dershane ve özel ders ihtiyacı artacaktır. Müfredat her yerde aynı gidemeyeceğine göre, bazı okullar, müfredatı eskiye göre daha yavaş tutacaktır.
Ayrıca güvenlik zafiyeti nasıl giderilecek? Öğrenciler üniversite sınavına küpeleri bile çıkarılarak alınıyorlar.Bu sistemde öğretmen kendi sınıfında giremeyecek deniliyor. Ancak ya ben olağanüstü bir sistem oluşturduysam, gözetmen başka bir yerden de gelse, bir şekilde öğrencime yardımcı olabiliyorsam. Böyle bir şaibe çıkarsa bunun altından nasıl kalkılacak?
Dersin öğretmeni hiç gelmemişse, kardan dolayı bir ay eğitim-öğretim yapılamamışsa nasıl ortak müfredatla sınav yapılacak? İyi niyetle yapılan bir sistem ancak birçok problem çıkacak gibi görünüyor. Tamam biz bunlar olsun diyorduk ama özelliği olan liselere ayrı bir sınavla, son bir seçim yapılsın, o adil olsun diyorduk. Bir diğer konu özel okullara ayrı sınav olmayacak dediler. Ancak Sayın Bakan’dan randevu talep edeceğiz ve talebimizi sunacağız. Biz açık ve net bir ifadeyle böyle bir sistemin içinde olmak istemiyoruz, kendi öğrencimizi kendimiz seçmek istiyoruz.

‘Yargıya taşıyacağım’
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
Bu sene 8. sınıfa gidecek bir öğrenci babası olarak Sayın Milli Eğitim Bakanı’na ve hükümete seslenmek istiyorum. Bu sistemle 7. ve 8. sınıf öğrencileri mağdur olacak.
Bugün açıklanan yeni sınav sistemi bana eskiden imam hatip liselilerinin önünü kesmek için tüm meslek liselilerin mağdur eden düzenlemeleri hatırlattı. Dershaneleri kapatmak ya da işlevsiz hale getirmek için anlaşılması ve uygulanması güç karmaşık bir sistemi okulların açılmasına 12 gün kala dayatmak hangi bilimselliğin ya da maarif anlayışının gereği olabilir. Şunu bilin ki, bu uygulama belki geçici bir süre dersanelere zarar verebilir. Eski sisteme göre hazırlık yapan öğrencilere ve biz velilere bu değişiklik acaba neden sorulmadı. Eski sistemde bir sınav stresi yaşayan çocuklarımız şimdi bir yılda 12 sınav stresi yaşayacaklar. 6 ve 7. sınıfı eski sisteme göre okuyan ve ona göre liselere girmek için hazırlanan öğrencilerimizin mağduriyetini kim ortadan kaldıracak. Bu sistemin daha iyi anlaşılması ve ileride kısa bir süre sonra yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaması adına, en önemlisi de şuanda 7 ve 8. sınıfta okuyacak öğrencilerin mağdur edilmemesi için yeni sistemin 2015- 2016 eğitim öğretim yılından geçerli olmak üzere uygulanması zaruridir. Bu sene kesinlikle uygulanmaması gerekir. Bu uyarılarımız dikkate alınmaz gerekli düzeltmeler yapılmaz ise konuyu Büyük Birlik Partisi ve şahsım olarak yargıya taşıyacağımızı kamuoyu ile paylaşırım.

VELİLER KAYGILI
Nasrettin Hoca fıkrası gibi 1 fil yetmez 12 fil olsun. Türkçe-matematikten sekizinci sınıf ikinci dönemini kapsayan daraltılmış bir sınav yapılarak yük azaltılacağı yerde 3 yıllık SBS’den de kötü bir sisteme geçilmiş. Herkes mahallesindeki liseye kaydolsa herhalde bundan çok daha iyi olur.
**
Doğuda köylerde birçok okulda öğrencilere tam puan verildiğini biliyoruz. Bizim çocuklarımızdan daha az bilgiye sahip olanların notları daha yüksek. Çocuklarımızı düzgün değerlendiren okula yazdırmamız suç mu? Hem nerden çıktı 6 ve 7. sınıflardaki not ortalamasını değerlendirmenin içine almak.
**
Benim yeni sistemden anladığım şu. SBS kalkmıyor okulda yapılan sınavlar kaldırılıyor. SBS’nin de sayısı arttırılıyor. Sayın Bakan’ın üstü kapalı yuvarlak siyasi cümlelerle asıl anlatmak istediği bu herhalde. F. Erdoğan
**
Çocuklarımızı iyice deneme tahtası ettiler. Çocuklarımızın günahı ne?

Milliyet

Bir önceki yazımız olan Femen'in kurucusu bir erkek! başlıklı makalemizde femen, feminist ve italya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *