TEOG sistemine giriş!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın ortaöğretime geçiş sisteminde yapılan değişiklikle, dershanelerin kapanma sürecine gireceği yönündeki açıklamalarına rağmen, dershaneler yeni sınav sistemine entegre olmaya hazırlanıyor.
Uzmanlara göre 3 yılda 36 sınavlık yeni sistem, kapanma sürecine girdiği söylenen dershanelere daha yoğun talep gelmesine neden olacak. Öğretim programlarını yeni modele göre güncellemeye başlayan dershaneler, hazırlayacakları yeni programlarda İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ağırlık verecek; din kültürü ve ahlak bilgisi dersi için ise yeni müfredat oluşturacak.
Eski SBS sisteminde sosyal bilgiler sınavının içinde 4 tane din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu yer alıyordu. Ancak yeni sistemde din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin de yıl içindeki yazılılarından biri merkezi olarak yapılacak. Bu kapsamda dershanelerin din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile ilgili oluşturacağı yeni müfredatta şu konular yer alacak:

TEOG MÜFREDATI’NDA HANGİ KONULAR VAR?
6. sınıfta “peygamberlere ve ilahi kitaplara inanç”, “namaz ibadeti”, “son peygamber Hz. Muhammed”, “Kuran-ı Kerim’in ana konuları”, “İslam’ın sakınılmasını istediği bazı davranışlar”, “İslamiyet ve Türkler”; 7. sınıfta “melek ve ahiret inancı”, “oruç ibadeti”, “bir insan ve peygamber olarak Hz. Muhammed”, “İslam düşüncesinde yorumlar”, “din ve güzel ahlak”, “kültürümüz ve din”; 8. sınıfta ise “kaza ve kader”, “zekât, hac ve kurban ibadeti”, “Hz. Muhammed’in hayatından örnek davranışlar”, “Kuran’da akıl ve bilgi”, “İslam dinine göre kötü alışkanlıklar”, “dinler ve evrensel öğütleri.”

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü, konuya ilişkin olarak, “Dershaneler sanıldığının aksine sadece öğrenciyi sınava hazırlayan kurumlar değil. Yıl içindeki derslerine de katkı sunar. Bu anlamda öğrencileri hem sınava hem de sene içi derslerine hazırladığımız için, dershanelere olan ihtiyaç azalmaz. Bakanlığın yaptığı değişiklikleri biz de dershanelerimizde uyguluyoruz. Bu yıl 6 sınav uygulanacak ama dershaneler zaten bu tür değişikliklere en kolay adapte olabilen kurumlar” dedi.

Bir önceki yazımız olan Alfabe değiştirildi! başlıklı makalemizde abd, g-20 zirvesi ve nsa hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *