TEOG sınavıyla ilgili bilinmesi gerekenler

Geçtiğimiz yıl liselere girişte ilk kez uygulanan TEOG kapsamındaki ortak sınavların ilk oturumları çarşamba ve perşembe günleri yapılacak. Öğrenciler 6 temel dersten sınava girecekler. Sınav sonuçları karne notunda da etkili olacak. Kolejler için de aynı sınava  girmek gerekiyor

Ortaöğretim kurumlarına geçişte Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında, 8. sınıflar için düzenlenen ortak sınavlar, 26-27 Kasım’da yapılacak. Öğrenciler TEOG’da, Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil olmak üzere 6 temel dersten sınav olacaklar. Her dersten çoktan seçmeli, 20 soru sorulacak.
İlk gün öğrenciler sırasıyla Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınav olacaklar. İkinci gün ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil sınavları düzenlenecek. Sınavlar sabah 09.00’da başlayacak. Ancak öğrencilerin ilk ders yazılısı için saat 08.30’da sınıfta olmaları gerekiyor. Öğrencilere çözmeleri için sınavda 40 dakika süre verilecek. Her sınav arasında 30 dakika dinlenme arası olacak. Sınavlara giremeyen ve geçerli mazereti olan öğrenciler için 13-14 Aralık’ta mazeret sınavları yapılacak.
Yanlış, doğruyu etkilemiyor TEOG kapsamında düzenlenen ortak sınavların sonuçları, hem liselere girişte hem de sınıf geçme notunda etkili olacak. 8. sınıfta, 6 temel dersten 3 yazılısı olanların 2.’si, 2 yazılısı olanların 1.’si merkezi yazılı olarak gerçekleşeceğinden tüm 8. sınıf öğrencilerinin ortak sınavlara girmeleri gerekiyor.
Okullarda yapılan yazılılarda yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemediği için MEB, yeni sisteme göre yapılan ortak sınavlarda da yanlış cevapların doğru cevapları etkilememesi kararı aldı. O nedenle öğrencilerin yanlış yaparım korkusu olmadan, bilmeseler bile tüm soruları cevaplamaları yararlarına olacak.

2013 TEOG’da çıkan sorular

 

TEOG’un açılımı nedir? TEOG neyin kısaltması

Son hazırlıklarınızı yapın
Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ortak sınavlara girecek öğrenciler için sınava nasıl çalışacaklarına dair bir dizi öneride bulundu. Yine Bilfen İlköğretim Kurumları ve Doğa Koleji uzman öğretmenlerinden de sınav öncesi son taktikleri aldık. İşte o öneriler:
Dilbilgisinden soru gelecek
Türkçe’de öğrenciler, geçen yılın benzeri bir sınavla karşılaşacaklar. Sınavda Fiilimsiler, Cümlenin Öğeleri, Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Paragrafta Anlam, Yazım Kuralları, Noktalama İşaretleri ve Edebi Bilgiler konularından sorumlular.
Fiilde çatı konusunu daha rahat anlayabilmeniz için cümlenin ögeleri, fiiller ve ekler konularına iyi çalışmanız gerekiyor. Paragraflarla ilgili soruları çözerken önce soruyu sonra paragrafı okuyun. Böylelikle paragrafı okurken sorunun cevabını tarayıp zaman kazanırsınız. Bu süreçte, sınav konularına çalışmanın dışında, sözcük hazinenizi geliştirmek için bol bol kitap okuyun.
Grafikleri doğru okuyun
Sınavda Hücre Bölünmesi ve Kalıtım ünitesinin tüm kazanımlarının yanı sıra Kuvvet ve Hareket ünitesinin Sıvıların ve Gazların Kaldırma Kuvveti kazanımlarından soru gelecek. Kazanımlar net olarak belirtildiği için öğrencilerin çelişkili sorularla karşılaşmayacağı öngörülüyor. Deneysel düzenekli sorular bu sınava ait kazanımlar için çok uygun olduğundan soruların ağırlıklı olarak deneysel düzenekli olması bekleniyor. Sınavda mitoz ve mayoz bölünmeyle ilgili soruları çözebilmek için bölünmenin aşamalarını iyi bilmeniz gerekiyor. Sorularda hata yapmamak için şekilleri çok dikkatli inceleyin. Grafik ya da tablo sorularında öğrendiğiniz bilgilerle bağlantı kurarak cevabı bulmaya çalışın. Paragraf sorularında genellikle seçeneklerde verilenlerin tamamı doğru ifade olur. Ancak orada sadece paragrafta anlatılan bilgiye göre sorunun cevabını arayın. Tablo sorularında önce soruyu okuyun. Konuları öğrenirken bütün içinde düşünün. Örneğin mitoz ve mayoz bölünmenin kavranabilinmesi için DNA’nın özelliklerini, eşlenmesini, kalıtımı, eşeyli üremeyi bilmeniz gerekiyor.
Kareköklü Sayılar önemli
Matematik’te ağırlıklı olarak Üslü Sayılar ve Kareköklü Sayılar’dan soru gelmesi bekleniyor. Kareköklü sayılarda daha hızlı ve pratik olmak için 1’den 20’ye kadar olan sayıların karelerini iyi öğrenin. Bu işlemler tam kare ve tam kare olmayan işlemlerde işinize yarayacak. Örüntü ve Süslemeler (Fraktal), Histogram, Yansıyan ve Dönen Şekiller konularından az sayıda da olsa soru geleceği tahmin ediliyor.
Formüllerini bildiğinizi düşündüğünüz ama soru çözerken hatalarınızın çıktığı konuları tekrar edin. Soru köklerini dikkatli okuyun ve soruda parantez içindeki ifadelere dikkat edin.
Sebep-sonuç ilişkisi kurun
T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük’te Bir Kahraman Doğuyor, Milli Uyanış; Yurdumuzun İşgaline Tepkiler, Ya İstiklal, Ya Ölüm!, konularından soru çıkması bekleniyor. Bir önceki yıla ek olarak 3. ünitede yer alan Kurtuluş Savaşı’nda Doğu ve Güney cephelerinde yapılan mücadelelerin sebep ve sonuçları, Batı cephesinde Kuvayi Milliye birliklerinin faaliyetlerinin ve düzenli ordunun kurulması, Türk milletinin Kurtuluş Savaşı sürecinde elde ettiği askeri başarılarının ulusal ve uluslararası etkileri kazanımları eklendi. Sınava çalışırken sebep-sonuç ilişkisine bakın.
Kader konusuna çalışın
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde ise öğrenciler, Kaza ve Kader ünitesinden alt başlıklarıyla 8, Zekât, Hac ve Kurban ibadetindeki; insanın paylaşma ve yardımlaşma ihtiyacı ve İslam’ın paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem konularıyla birlikte toplam 10 konudan sorumlu olacaklar. Özellikle ‘Kader’ konusunun nasıl anlaşılması gerektiği çok iyi kavranmalı. Kader ve evrendeki yasalar, insan iradesi ve kader, emek ve rızık, İslam’ın paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem konularında soru sayısının fazla olması bekleniyor. Bu ders yapısı gereği çok fazla soyut bilgi, kavram ve ilke içeriyor. Bu nedenle konuları çalışılırken bilmediğiniz kelimeleri çıkarın, aklınızda kalanları maddeler halinde notlar tutun.
Kelime bilginizi genişletin
İngilizce’de öğrenciler, Friendship, Road to Success, Improving one’s look, Dreams ünitelerinden sorumlu. Öğrencilerin bu teste yapı/anlam bakımından farklı olan kelimeler, resim ve durum yorumlama, diyalog tamamlama ve metin bütünlüğüyle ilgili çıkarımlar yapma becerileri ölçülüyor. Soruları çözerken why, who, which, how gibi soru sözcüklerine dikkat edin. Bu sözcükler paragraf, diyalog ve tablo sorularında karşınıza çıkacak. Kullanılan soru kalıbının anlamına uygun cevaba yönelin. Soruların çoğunluğu okuduğunu anlama şeklinde olduğu için kelime bilginizi genişletin.

Musevi öğrencilere özel din soruları

TEOG’da bu yıl ilk kez Musevi öğrencilere de 20 din sorusu yöneltilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl TEOG sınavlarında ilk kez Musevi öğrencilere yönelik ayrı bir müfredat kapsamında “Din kültürü ve ahlak bilgisi” sorularının yöneltileceğini açıkladı. Bakanlık Türkiye’deki tüm azınlık okullarına bir yazı gönderdi ve öğrencilerinin merkezi ortak sınavlardaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muafiyetlerinin kaldırılmasını isteyip istemediklerini sordu. Bakanlığın bu yazısı çerçevesinde Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulu, merkezi ortak sınavlarda Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden öğrencilerine soru yöneltilmesi yönünde talepte bulundu. Bu talep üzerine, okulun ders konu ve kazanımları göz önünde bulundurularak, TEOG’da sadece bu okul öğrencilerinin yanıtlayacağı 20 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu hazırlandı. Diğer okullardaki Musevi öğrenciler ise din kültürü ve ahlak bilgisi testinden muaflar.

 

Bir önceki yazımız olan 2013 TEOG'da çıkan sorular başlıklı makalemizde 2013 teog, 2013 teog çıkan sorular ve 2013 teog soruları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. November 25, 2014

    […] TEOG sınavıyla ilgili bilinmesi gerekenler […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *