Temsa Mısır’a dönmek istiyor

Toparlanma ve yeniden yapılanma çalışmalarını büyük ölçüde tamamlayan Temsa, 2013’te 8 yıldan bu yana ilk kez kar açıklamaya hazırlanıyor. Yeni modellere ağırlık veren Temsa, körüklü ve doğalgazlı (CNG) Avenue ile belediyelere daha geniş seçenekler sunmayı, böylelikle pazardan daha fazla pay almayı amaçlıyor.
2008 krizi ve Arap Baharı nedeniyle sarsılan ve yeniden yapılanma sürecine giren Temsa, bu sürecin meyvelerini toplamaya başladı. Adapazarı fabrikasını ve Gebze’deki Ar-Ge’sini kapatan, tüm üretiminin yanı sıra mühendislik merkezini de Adana’da toplayan Temsa, 8 yıldan bu yana ilk kez kar açıklayacak. Bankalara olan kredi borçlarını da yıl sonuna kadar makul seviyeye düşürmeye kararlı olan şirket, Mısır’da yaklaşık 1.5 yıldır üretim yapmayan tesisini korumaya devam edecek.

Tam kapasite çalışıyor
Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, “Mısır’ı kapatmadık. Sadece üretimi durdurduk. Orada halen 15 kişilik bir ekibimiz var. Ayrıca bir kısmını da Adana’ya kaydırdık. Halen satış sonrası hizmetlerimiz sürüyor. Ortamın durulmasını bekliyoruz. Büyük bir şirketiz ve bu tesisi koruyacak gücümüz var” dedi.
Şu anda yıllık 4 bin adetlik otobüs ve midibüs kapasitesinin tamamını kullanmaya başlayan Temsa, 2014 yılı üretiminin bir bölümünü şimdiden satmış durumda. Avrupa’daki durgunluğa inat ABD pazarında büyümeye de devam eden şirket, ABD’ye 190 otobüs ihraç edecek, 6 yeni modelle de adeta Avrupa pazarına çıkarma yapacak.
Üretimlerinin yüzde 40’ını iç pazara, yüzde 15’ini ABD’ye, yüzde 45’ini de Avrupa ve diğer pazarlara sattıklarını anlatan Çelik, “ABD’ye bu yıl 190 araç göndereceğiz. Gelecek yıl yeni bir modelle birlikte bu rakamı 240’a çıkarmayı istiyoruz” dedi. Bu yıl yurtiçi ve yurtdışı pazarlara yönelik 8 yeni ürün sunacaklarını vurgulayan Çelik, “Mühendislerimiz durmadan çalışıyor. 6 yeni ürünle Avrupa pazarında gücümüz artacak. 2014’ün ilk yarısında bunun meyvelerini alırız. İyi tepkiler gelmesi halinde kapasiteyi zorlayabiliriz” diye konuştu.
Çelik, Temsa’nın bu yılın ilk 8 ayında yüzde 475’lik büyüme gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

30 milyon TL harcadı

Avenue modelinin körüklü ve doğalgazlı versiyonlarını tanıtan Temsa Genel Müdürü Çelik, “2014’teki yerel seçimler sonrası büyükşehir sayısının 30’a çıkacak olması, şehir içi ulaşımda yeni modeller ve yeni ihtiyaçların oluşmasını hızlandıracak. Biz de bu ihtiyaçlara yönelik eksiksiz ürün gamıyla cevap vermek istiyoruz” dedi.
Yeni Avenue modellerinin araştırma ve geliştirmesine 30 milyon TL harcadıklarını anlatan Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun da, Temsa’da kaliteye odaklandıklarını söyledi. Avrupa’daki durgunluğu pazar çeşitlendirmesiyle aşmaya çalıştıklarını vurgulayan Pekarun, “Amerika’ya ihracat bize çok şey kattı, bu pazarda iyi bir yer edindik. Önemli olan doğru ürünle, doğru yerde olmaktı. Ayrıca Avrupa’da da markanın bilinirliğinden memnunuz. Durgunluk aşıldığında, Temsa’nın Avrupa’da daha iyi bir konuma geleceğine inanıyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Sarp Group, İstanbul Finans Merkezi'nde yükseliyor başlıklı makalemizde Alaaddin Akar, Emlak Konut GYO ve Emlak Pazarlama İnşaat hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *