Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi nedir?

SBS’nin yerine gelen “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ne (TEOG) göre, 6 dersten yapılacak merkezi sınavlarda  güvenliğin sağlanması için 2 farklı kitapçık türü hazırlanacak, sınavlar kamera sistemiyle kaydedilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni ortaöğretime geçiş sisteminin tüm ayrıntılarını netleştirdi. Bakanlığın, internet sitesinde en sık sorulan sorulara verilen yanıtlara göre sistemin detayları şöyle olacak:

– Merkezi ortak sınavlar sadece bu yıl değil; önümüzdeki yıllarda da yalnızca 8. sınıfta yapılacak. Ancak FATİH projesi tamamen hayata geçirildiği zaman sınavlarla ilgili gerekli güncellemeler yapılacak.
– 4+4+4 sisteminde ikinci kademinin 1. yılını okuyacak 5. sınıf öğrencilerinin dönem notları, ortaöğretime geçişte etkili olacak ağırlıklandırmaya dahil edilmeyecek. 5. sınıf, “hazırlık sınıfı” gibi değerlendirilecek.

2 farklı kitapçık

– Öğretmenlerin, liselere geçişte toplam puanın yüzde 30’unu oluşturacak dönem yazılılarını objektif kriterlere göre değerlendirmeleri için tedbirler alınacak. Bu kapsamda merkezi ortak yazılı sonuçları ile öğretmen yazılıları arasındaki not makası belirli aralıklarla izlenip, değerlendirilecek. Okul idareleri, veliler ve diğer öğretmenler de değerlendirme yapacak.

– Öğrenciler tekli oturma düzeninde sınava girecek, sınavi için 2 farklı kitapçık türü hazırlanacak. Ancak kişiye özgü kitapçık uygulaması olmayacak. Her sınıfta 2 gözetmen öğretmen bulunacak. İlerleyen dönemlerde sınıflara kamera sistemi kurulacak.

– Bütün öğrencilerin puanı 500 tam puan üzerinden hesaplanacak. Sistem ilk açıklandığında değerlendirmelerin 100 üzerinden yapılacağı belirtilmiş, gelen eleştiriler üzerine tam puanın 700 olarak yeniden planlanabileceği gündeme gelmişti. Ancak MEB yaptığı son düzenlemede 500 tam puan üzerinde karar kıldı.

– Öğrenci, ortaokulu bitirdiği ilin dışındaki şehirlerde bulunan liseleri de puanına göre tercih edebilecek. Bu kapsamda örneğin Hakkâri’de ortaokulu bitirmiş bir öğrenci, puanı tutarsa Galatasaray Lisesi’ni tercih edebilecek.

– Okulların herhangi bir nedenle müfredatta geri kalması durumunda öğrenciler, eksikliklerini MEB’in internet sitesinde bulunan EBA üzerinde yer alan içeriklerle giderecek. Ancak interneti olmayan öğrencilerin bu açığı nasıl kapatacağı bilinmiyor.

– FATİH Projesi tamamen hayata geçirildiğinde, öğrenciler merkezi sınavlara tablet bilgisayarla girecek.

Bir önceki yazımız olan MEB yetkilileri 3 maymunu oynuyor başlıklı makalemizde abbas güçlü, eğitim ve meb hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *