Telekulak için savcılara flaş görev

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinde böcek bulunmasının ardından, Başbakanlık’a bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç’ın odasında iki dinleme cihazı bulunması hükümeti harekete geçirdi.
Hükümetin çalışması uyarınca, daha önce şikâyete bağlı olan telekulak soruşturmaları resen yapılacak ve yargı süreci çabuklaştırılacak. Böylece olası telekulak olayları daha önce şikâyete bağlı olması nedeniyle soruşturulamayan dosyaların akıbetine uğramayacak. düzenlemeyle telekulağa karşı caydırıcılık sağlanması hedefleniyor.

Soruşturulamayan dosyalar
Telekulak suçlarına verilen cezaların ağırlaştırılmasına rağmen, suçun şikâyete bağlı soruşturulması birçok dosyanın failinin bulunmasını engelledi. İnternete sızan ses kayıtlarındaki kişinin kendisi olduğunu kabul etmeyen istemeyen mağdurların, bu nedenle suç duyurusunda bulunmamaya yanaşmaması, dosyaların daha açılmadan kapatılmasına yol açtı. Ancak soruşturmaların resen başlatılması mağdurları şikâyet konusunda karar verme güçlüğünden de kurtaracak.

 

12 kişi gözaltında
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Kemal Yurtnaç’ın makam odasında, “böcek” olarak tabir edilen ortam dinleme cihazının bulunmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında operasyon düzenlenmişti. Olayla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu. Suç duyurusu üzerine özel yetkili savcılık iki böcekle ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında bulunan iki dinleme cihazının aktif olduğu tespit edilince, böcekleri koyan kişilerin bulunması amacıyla takibe başlanmıştı. Takipler sırasında iki böceğin, F.A. ve A.D. adlı kadınlar tarafından konulduğu tespit edilmişti. Operasyonda, böcekleri yerleştirdiği iddia edilen A.D. ve F.A. isimli kadınlar ile İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ö.F.İ., bir şube müdürü ve 2 banka çalışanı ile işadamı M.G.’nin de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alınmıştı.

Bir önceki yazımız olan Böcek soruşturmasında 12 kişi gözaltına alındı başlıklı makalemizde böcek soruşturması, Böcek soruşturması 2013 ve dinleme cihazı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *