Teknolojide gelecekte bizleri neler bekliyor?

İÇİNDE bulunduğumuz Bilim ve Teknoloji Haftası ister istemez Türkiye’de ve dünyada teknolojinin nasıl bir değişim gösterdiğini bir kez daha düşünmemizi sağlıyor. Kullandığımız birçok cihaz hayatımızdan çıkarken, diğer taraftan yenileriyle tanışıyoruz. İnterneti yeni yeni kullanmaya başladığımız 2000’li yıllarda, aslında yüzyıllarca kullanılacak bir teknolojiye adım atmış olduk. Bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması, tablet, LCD TV ve akıllı telefon gibi cihazların hayatımıza girmesiyle kasetler, tüplü TV’ler, CD’ler, ses kayıt cihazları ve birçok ürün de günlük yaşamımızdan çıktı. Genele baktığımızda internet dışında en büyük değişimin telefonlarda olduğunu rahatlıkla görüyoruz. Evlerimizde sabit hat olarak bilinen rengarenk telefonlar neredeyse kullanılmaz hale geldi ve hatta kaldırıldı.
Her an her yerdeyiz

Evde telefonu olmayan insanların postaneye gittiği hatta sokaktaki ankesörlü telefonları kullandığı yıllar çok geride kaldı. Cep telefonu olarak tanımladığımız ve ilk çıktığı yıllarda boyut olarak ankesörlülerden farkı olmayan telefonlar, bugün yanımızdan asla ayırmadığımız hatta bağımlısı olduğumuz cihazlar haline geldi. Teknolojideki bu değişim, bizleri dijital vatandaşlar haline getirdi. Eskiden evlerde bile internete bağlanmak için saatlerce bekleyen biz, artık bir dokunuşla her an ve her yerde dünyayı gezebiliyor, merak ettiğimiz soruların yanıtlarını bulabiliyor ve anlık bilgilerimizi paylaşabiliyoruz. Telefonun mazisine baktığımızda boyutlarının da oldukça küçüldüğünü görüyoruz. İşlevi artan telefonlarımız neredeyse günlük işlerimizin tamamını yönetmemize yarıyor ve hatta özel uygulamalar sayesinde iş ve özel yaşamımızı da kolaylaştırıyor. Peki, bu değişim daha ne kadar sürecek ve gelecekte bizi neler bekliyor. Tabii ki herkesin hayalinde uzaya gitmek, uçan arabalarla seyahat etmek ve hatta yaşamın sırrının bulunması bile olabilir. Şaka bir yana bugün ütopik bulduğumuz bu talepler, belki bir gün gerçek olacak.

Gelecekte bizi neler bekliyor?

Kısa bir sürede telli telefondan uydu aracılığıyla çalışan dokunmatik ve tuşsuz telefonlara geçildi. Bilgisayarlar inanılmaz derece değişiklik göstererek bellek, çözünürlük, hafıza ve daha bir sürü özelliğiyle geliştirildi.
Bu olanlar bu kadar kısa sürede gerçekleşmişken 10 yıl sonra teknolojinin ne boyuta geleceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Öncelikle telefonların kalkacağını ve bileklikler aracılığıyla iletişim kuracağımızı düşünüyorum. Yine bu bileklikler sayesinde veri aktarımı kolaylaşacak. GPRS yardımıyla yerimiz belirlenecek hatta bütün kimlik bilgilerimiz, banka ve kredi kartlarımız bu bilekliklerin içerisinde yer alacak.
Araçlarımız, doğal yaşamda başlayan kayıplar ve iklim değişikliklerinin de etkisiyle alternatif enerji kaynaklarıyla çalışacak. Evlerimizdeki TV ve benzeri dijital eşyalar, kullandığımız bileklikler üzerinden idare edilecek. Üzerinde ekran bulunan tüm cihazlar ortadan kalkacak ve görüntüler hologram ya da benzeri şekilde yansımalar halinde karşımıza gelecek. Her ne kadar uçan arabaları yakın bir tarihte göremesek de bu ve benzeri birçok yeni teknolojinin hayatımıza gireceği bir gerçek…

2014 yılının teknolojik gelişmeler

 Seks anlayışını değiştireceği düşünülen 2 teknoloji

 2025′te teknoloji nasıl olacak?

 

Bir önceki yazımız olan Swatch Apple'a dava açacak! başlıklı makalemizde apple, Apple Watch ve swatch hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *