Tek sorun Putin

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye karmaşasında aradığı çıkışı Rusya sayesinde buldu. Bir yıl önce Suriye’de kimyasal silah kullanımının “kırmızı çizgi” olduğunu söyleyen, geçtiğimiz haftalarda ülkede 1500 kişinin kimyasal silah saldırısında hayatını kaybetmesinin ardından bu sözlerinin arkasında durmak adına askeri operasyon kararı alan Başkan Obama, Kongre ve halktan aradığı desteği bulamamıştı. Senato’nun desteğine rağmen Temsilciler Meclisi kanadında savaş karşıtlarının sesi ağır basıyordu.
CNN anketi halkın dış politikada Başkan Obama’ya destek oranının en düşük seviyesine inerek yüzde 40 olduğunu gösteriyordu. Obama’nın güvenilir bir lider olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 51’di.

First lady de karşı

Askeri operasyon kararını Kongre’ye götürmeye karar verdiğini açıkladığında “Kongre’den onay çıkacağına güveniyorum” diyen Başkan Obama, bir hafta içinde durumun değiştiğinin farkındaydı. Pazartesi akşamı 6 farklı kanala verdiği röportajlarda “Amerikan halkının benimle olmadığını anlıyorum”, “Açıkçası Kongre’den ne çıkacağını bildiğimi söyleyemem. Hayır derlerse ne yapacağımı bilmiyorum” gibi cümleler sarf etti.
Hatta eşi Michelle Obama’nın da ABD’nin herhangi bir askeri operasyona katılmasına karşı çıktığını itiraf etti. Başkan Obama, kendi halkına rağmen askeri operasyonu savunur duruma gelmişti. İşte Rusya’nın Şam’ın kimyasal silahlarını uluslararası kontrole bırakması teklifi böyle bir ortamda geldi. Dışişleri Bakanı John Kerry, Londra’daki basın toplantısı sırasında bir soruya yanıt verirken bu formülü ortaya atmış, Rusya hemen fikri olgunlaştırmış, Suriye de birkaç saat içinde teklife sıcak baktığını açıklamıştı. Başkan Obama’nın artık askeri operasyonu savunması daha da zordu.
Üstelik onun askeri çözüm sunduğu yerde son dönemde arasının iyice açıldığı Rusya lideri Vladimir Putin diplomatik bir çözümle günün kahramanı olmuştu.

‘ABD sayesinde’

Başkan Obama, pazartesi günü verdiği röportajlarda çözümün Rusya’dan geldiği imajını yıkmaya çalıştı. Bu formülü Putin’le Rusya’da masaya yatırdığını söyledi, “güvenilir bir askeri tehdit olmadan bu noktaya gelemezdik” diyerek ABD’nin çözüme ulaşılmasında kilit rol oynadığını ifade etti.
Sonuçta Rusya’nın girişiminin gerçekliği kanıtlanması halinde “potansiyel olarak pozitif bir gelişme” olduğunu söyledi. Başkan Obama “Esad’ın kimyasal silahlarından vazgeçmesi halinde saldırının kesinlikle askıya alınacağını” açıkladı. Gelişmelerin ardından sağ kanadın gazetelerinde ve sosyal medyada ABD’nin liderlik ettiği bir konunun Rusya’nın girişimiyle çözülmesini eleştiren birçok yorum çıktı. Sorunun, Rusya’nın formülüyle çözülmesinin Başkan Obama’nın uluslararası imajını zedeleyeceği yorumları yapıldı. Ancak gelişmeler, Suriye operasyonunu savunurken dünyada ve ABD’de tek başına kalan yönetim için bir nebze rahatlatıcı olabilir. Formül hayata geçirilirse Obama, Amerikan halkı karşısında popülaritesine zarar verecek ve diğer projelerini hayata geçirmek için elini zayıflatacak bir operasyondan kurtulmuş olacak.

Bir önceki yazımız olan Suriye kimyasalları teslim edecek başlıklı makalemizde abd, beşşar esad ve esad hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *