Tek sınav, tek tercih, tek yerleştirme

SBS’nin bu yıl son kez yapıldığı açıklandı. Ama görünen o ki adı değişse de benzeri sınavlar daha onlarca yıl yapılmaya devam edecek. bu yüzden, bu yıl yaşanan sıkıntıların, gelecek yıllarda da yaşanmaması için doğru tespitlerin yapılması ve doğru kararların alınması gerekiyor. Bunların en başında da tıpkı üniversiteye girişte olduğu gibi tek sınav tek tercih tek yerleştirme ve tek kayıt sisteminin olması gerekiyor. Yoksa geçtiğimiz yıllarda ve şu an olduğu gibi eziyetin, rahatsızlıkların her türlüsü yaşanmaya devam eder. Şimdi ne olacak? Ama şu anda gelecek yıl değil, bu yılı düşünmek zorundayız.kayıt döneminin sonunda hâlâ en iyi liselerin bile kontenjanları boş ve dolacak gibi değil. Kayıtların daha da içinden çıkılmaz hale gelmemesi için MEB’in bir an önce yeni bir yol haritası çizmesi gerekiyor. Bunu ne kadar önce ve ne kadar akılcı yaparsa o kadar iyi olur.

ŞİKÂYETİM VAR

İki yerde birden kayıtlılar
Teknik olarak her aşamasını kontrol edebildiği bir sistem (e-okul sistemi ve TC kimlik no yöntemi) MEB’in elindedir. Devlet okullarına yapılan kayıtların e-okul sistemi üzerinden kontrol ve revize edilerek, her akşam saat 19.00’da açık kontenjanların açıklanması, buna mukabil özel okul kayıtlarının bu sisteme aktarılmamasını ben bir mühendis olarak anlayamıyorum. l Özel okullara kayıt yaptıran velilerin, devlet okullarındaki haklarını iptal ettirmedikleri, bu konuda gerekli hassasiyeti göstermedikleri, l Kayıt için verilen 3 günlük sürenin uzunluğu ve velilerin çoğunun bu sürenin son gününü bekledikleri, l Özel okulların 2. kesin kayıt döneminde de çoğunun kontenjanlarını dolduramadıkları, son kayıt dönemlerinin de 2 Eylül ve sonrasına sarkacağı belli iken, l En üst sıradaki devlet okullarındaki açık kontenjanların karınca hızıyla dolduğu, yani sürecin son derece ağır işlediği görülmekte iken, l Devlet okullarına yapılacak yerleştirme sürecinin 26 Ağustos listeleri sonucu, 29 Ağustos 2013 ile sınırlandırılması son derece vahim sonuçlara yol açacaktır. Devletlerde süre uzatılmalı Pek çok öğrenci, hak ettikleri halde, kendi ellerinde olmayan sebeplerle istedikleri okullarda öğrenim göremeyeceklerdir. Bizler, çocuklarını özel okul yerine devlet okullarında okutmak isteyen veliler olarak yedek yerleştirme sürecinin, özel okulların son yerleştirme sürecinin en az 1 hafta daha ileri bir tarihe kadar ertelenmesini talep ediyoruz. Devlet okullarındaki kontenjanların boş kalması diğer bir ifadeyle milli servetin heba olması anlamına gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan SBS'de 3. kayıt olacak mı? başlıklı makalemizde 2013 anadolu liseleri yedek sıraları, 2013 sbs kontenjanları ve abbas güçlü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *