‘TEK KİŞİLİK DEV KADRO’ NEDEN BUZLANDI? – Sina Koloğlu – 13 Ağustos 2013

Star TV Ata Demirer'in oynunu sansürledi

Star TV Ata Demirer’in oynunu sansürledi

Star, pazar gecesi Ata Demirer’in “Tek Kişilik Dev Kadro” adlı gösterisini verdi. Demirer’in şovunda oturduğu kanepenin yanıbaşında bir masa vardı. Üzeri buzluydu. Ata’nın anlattıklarını değil, bu masanın üzerinde ne olduğunu düşünmeye başladık.

Daha önce defalarca ekrana geldi. Hiç bu ayrıntıya dikkat etmemiştim. Masanın üzerinde içki olduğu kesin de, neydi? Sonra “buzsuz” görüntüsüne baktım; viski. Bu, alkol iyi mi kötü mü meselesi değil. Ben “Masalar kurulsun, millet içsin; biz de bunları seyredelim” demiyorum. Ama böyle bir şov programında amaç nedir? Şovmeni izlemek onun anlattıklarına odaklanmak.
Tabii “bip”ler de var. Bu iş böyle buzlarla “bip”lerle olmuyor işte. Benden bir öneri. Böyle “stand-up” ya da filmleri açık kanallarda izleme zahmetine katlanmayın. Ben “buzlama” görünce, hani işimiz gereği haber olur niyetine şöyle bir baktım. Yeni televizyon dönemi böyle olacak. Ya kanallar “Buz işiyle uğraşacağımıza hiç yayınlamayalım” diyecek ya da filmleri ya da şovları bu hale gelenler, “Ağabey, en iyisi siz bunu yayınlamayın” diye rest çekecek.
DVD alıp ya da internet ortamında kendi halimizde “sansürsüz” izleyeceğiz icabında!

MAGAZİN PROGRAMLARI DA NASİBİNİ ALIYOR
Otomatiğe bağlanmıştı bu programlar; yaz ayları Bodrum’da millet nasıl denize giriyor, nerelerde eğleniyor aktarıyordu. Sayıları azaldı. Star’da ‘Starlife’ var, Bodrum’da dolaşıyordu. Hande Yener bir kulüpte çıkmış, şarkı söylüyor. Arka masalarda vur kadehin dibine hali, ama buzlu. Eskiden buzlanır mıydı? Ben açıkçası izlediklerim arasında rastlamadım. Hande Yener’in konseri değil bu. Milletin nasıl çılgınca eğlendiğinin haberi!
Bundan sonra bu tarz yapımların da en çok buzlananlar arasında olması kaçınılmaz. Böyle olunca da bilmem yayında kalır mı?

BUZLU VE BİP’Lİ DİZİ GÜNLERİ
Dizilerimizde yapılan “bip”lemeler, bana bilerek ve istenerek yapılıyor gibi geliyor. Cumartesi günü “Bebek İşi”nin 8. bölümünün tekrarına denk geldim. Murat ve Candan mezunlar toplantısına gidecek. Aralarında konuşuyorlar. Toplantıda pilavla şarap verilecekmiş. Burası “bip”leniyor. “Ben uzun zamandır pilavla … (bip) içmemiştim. Onun için gidiyorum. Pilavla … (bip) ne ya. Resmen batı özentisi doğu buluşması” diyor Murat. Candan; “Hayır canım o pilav ve ayran ama alkol isteyene bir de yanında … (bip) veriyorlar, ne var bunda” diyor. Murat, “ … ( bip) mı, … (bip) verselerdi” diye isyan ediyor. Yani rakı diyor. Rakı, şarap, ayran, biiip… Komedi dizilerimizde 2013’te espriler böyle olacak! Buzlu ve bip’li dizi günleri.

SİGARADAN SONRA ALKOL SPOTU GELECEK

Sigara içenin organlarının gösterildiği spot epey tepki gördü. “Testere” filminde bu sahne olsa buzlanırdı! O derece.
Bence sırada çarpıcı bir “İçki felaket getirir” spotu ekrana gelecektir. Malum yasakların ısınma turları atılmaya başlandı. Mutlaka bu spot çekilecek.
Peki nasıl çarpıcı bir şey olur? Abim, “Bir zamanlar ben yerlerde sürünüyordum” diye “gerçeğe yakın görüntüleri”yle ekrana gelebilir. Karısını döver, sokaklarda yerlerde sürünür, çocukları, “Yapma baba” diye ağlar. Bunlar siyah beyaz olur. Sonra renkli görüntüye geçilir. Dayak yiyen karısı ve çocuklarıyla mutlu koltukta oturur, gülümseyerek “İçki kokuyordum, karımı dövüyordum. Şimdi bıraktım, mutluyuz” diye anlatır. Söylemedi demeyin, buraya yazdım.

Bir önceki yazımız olan Lüks şimdi detaylarda başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *