TBMM 24. Dönem 4. Yasama Yılı açılış resepsiyonu

TBMM 24. Dönem 4. Yasama Yılı açılış resepsiyonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık arasında sürpriz demokrasi paketi sohbeti yaşandı. Resepsiyon first leydilerin gövde gösterisine dönüştü. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül ile Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kolkola gezdikleri resepsiyon salonunda, eşleriyle birlikte el sallayarak basına poz verdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek’in yeni yasama yılı nedeniyle Meclis’te verdiği resepsiyon renkli geçti. Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları, bakanlar, milletvekilleri, yabancı misyon şefleri ve üst düzey bürokratlar katıldı.
Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, resepsiyon salonunda davetlilerle selamlaşırken, Başbakan’ı karşılamak için bekleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’le tokalaşıp bir süre sohbet ettiler. Erdoğan çifti, eşinin rahatsızlığı nedeniyle Özel’e geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

Sürpriz sohbet
Erdoğan salonda karşılaştığı BDP’li Kaplan ve Sakık ile demokratikleşme paketini konuştu. Sürpriz temasta diyaloglar şöyle gelişti:
Sakık: Pakete hem eleştirilerimiz var hem övgülerimiz var.
Erdoğan: Yergilerimiz var diyorsunuz
Kaplan: Bir iki konu var ileride daha rahat konuşmamız gereken bir iki konu var.
Başbakan: En orta yolu bulan açıklamayı, boş tarafı değil dolu tarafıyla ilgilenmek bakımından
Kaplan: Mecburuz görmek zorundayız çünkü bu süreç hassas bir süreç
Başbakan: Arada sırada marifet iltifata tabidir
Kaplan: O önemlidir yani görmediğimiz zaman yüzde 10’da dolu olsa bardak yüzde 90’ı anlatamayız. Ama şöyle bir süreç olayı var tabi. İnsanlar diyorki barış oldu bu sene kimse ölmedi çocuklarımız dağdan inecek, içerdekiler çıkacak. Beklenti farklı bir şey.
Sakık: Sayın Başbakanım, biz bölgedeydik. Emin olun herkes nefesini tutmuş paketi bekliyordu. Bu pakette mesela terörle mücadele yasası hepimiz yaralıyız bundan dolayı. Onlarca binlerce insan içerde. Böyle bir beklenti vardı. Yerel yönetimlerle ilgili değişiklikle ilgili ciddi bir beklenti var.
Başbakan: hayırlısı bakalım.
Sakık: İnşallah daha çok ortaklaşalım. Daha çok bu konuda adımlar atılırsa eminim ki hep birlikte demokrasiyi inşaa ederiz.
Cumhurbaşkanı Gül de geldi
Erdoğan, BDP’lilerle sohbet ederken yanların Cumhurbaşkanı Gül de geldi. BDP’liler Cumhurbaşkanı Gül ile de selamlaştı. Gül, Erdoğan ve eşleri salonu birlikte dolaşmaya başladı. Cumhurbaşkanı’nın eşi Hayrünnisa Gül ile Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan kolkola girerek kısa süren bir sohbet gerçekleştirdi. Sohbete daha sonra Çiçek’in eşi Gülten Çiçek de dahil oldu. Devletin zirvesini ender olarak bir arada yakalayan basın mensupları liderlerin yeniden tokalaşmasını istedi. Bunun üzerine Gül, Çiçek ve Erdoğan eşleriyle kameralara el salladılar.

Bahçeli’yi es geçti

Gül ve Erdoğan, eşleriyle salondaki davetlilerle kısa süreli selamlaşarak çıkış kapısına doğru ilerlerken, Gül, salondaki MHP Lideri Bahçeli’nin yanına yöneldi. Bu sırada Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın MHP liderinin yanına uğramadan çıkış kapısına yönelmesi dikkati çekti. Erdoğan çifti, salondaki selamlaşmasını tamamlayan Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ü arabalarına kadar giderek uğurladı.
Resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Sivas’ın Kangal ilçesi yakınlarında F-4 tipi askeri uçağın düşmesine ilişkin “Pek çok sebebi var. Bütün sonuçları inceleniyor, hem idari bakımdan hem adli bakımdan inceleniyor. Düşen bir hava aracının altında bir şey aramanın bir anlamı yok ki. Dünya ordularıyla kıyaslıyoruz, bakıyoruz. Bizim hareketliliğimiz çok fazla. Her gün havada 25’e yakın uçağımız var. Eğitim uçuşları var, uluslararası anlaşmalardan doğan şeyler var. O kadar faal bir orduyuz ki biz. Mukayeseyi yaptığınız zaman bu çerçeve içerisinde yaparsanız, daha doğru sonuçlara ulaşırsınız. Birşey olduktan sonra neden oldu demenin bir anlamı yok. Ben pilotlarıma, teknisyenlerime güveniyorum. Uçakların bakımı da mükemmel. Ama bu hava aracı. Karayolunda trafik kazası olmuyor mu?” dedi.

‘Anormallik yok’

“Demokratikleşme paketlerine ilişkin önceden Genelkurmay başkanları konuşurdu. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine Özel, “Yok efendim. Zaten bir anormallik olsa biz onu şey yaparız. Öyle bir şey yok zaten. İstatistikler açık. Biz TSK olarak demokratikleşmeyi toptan yapmışız. Halkın bilmesini isterim” diye konuştu. “Şimdi hükümet de yapıyor” denilmesi üzerine Özel, “Yapar, hükümet de yapar” yanıtını verdi.
Özel, “TSK’nın Suriye sınırındaki yapılanmasına ilişkin olarak, bölgedeki bu hareketliliğin, kaçakçılık olayları ile doğrudan bağlantısı olduğunu söyleyebilir miyiz?” sorusuna, “Biz hudutları korumakla mükellefiz. Her türlü, kaçakçılık da olabilir terör de olabilir. Bunun için tedbirimizi alıyoruz, aldık” yanıtını verdi.
Genelkurmay Başkanı Özel, “Açıklamalarınızda dikkati çekici unsur var; kaçakçılıkla ilgili bin, bin 500 gibi kalabalık gruplardan bahsediliyor” sorusu üzerine, “Evet öyle geliyorlar. Ama bunların yurtiçinden destekleyicileri olduğunu da hiçbir zaman unutmayın. Yani birisi getiriyorsa birisi de alıyor” dedi. Özel, ülkenin savunması, güvenliği için, ne gerekliyse onun yapıldığını ifade etti.

Bahçeli’den paket yorumu
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise resepsiyonda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratikleşme paketinde açıkladığı seçim sistemi alternatifleriyle ilgili düşüncesinin sorulması üzerine, “Bunlar topluma sunulmuş alternatif değil. Gerçek niyetini kamufle eden bazı öneriler ortaya koymuş oluyor sözde” ifadesini kullandı. Gül’ün dünkü yeni yasama yılı açılış konuşmasında “siyasete göz kırptığı” yorumlarının yapıldığının belirtilmesi üzerine Bahçeli, “Sizin dediğiniz gibi olsa, siyasetin içindeki adam karanlıkta göz kırpmış gibi olur” ifadesini kullandı. Bahçeli, Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün yeni yasama yılı açılışına gelmesiyle ilgili, “Tartışma bitmiş vaziyette. Köşk’te var, Başbakanlık’ta var. Meclis’te niye olmasın?” dedi.

Abdullah Gül: Unutursam öksür
Gül ve Erdoğan, resepsiyondan çıkarken TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile karşılaştı. Erdoğan, Gül’e, Bahçekapılı’nın ilk defa Meclis’te bir bayan başkanvekili olarak Cumhurbaşkanı’nı karşıladığını söyledi. Bahçekapılı da refakati sırasında çok heyecanlandığını belirtti. Bunun üzerine Gül, “(Bahçekapılı’ya) Unutursam öksür, bana haber ver, dedim. Neyse ona gerek kalmadan ben hatırladım” dedi. Erdoğan’ın “Öyle mi?” sorusu üzerine Bahçekapılı “Evet” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu resepsiyonda
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün TBMM’nin yeni yasama yılının açılışı nedeniyle verilen resepsiyona grup başkanvekilleri ve çok sayıda milletvekili ile katıldı.
Önceki yıllarda resepsiyonlara fazla katılmayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu konuya ilişkin bir soru üzerine, “Resepsiyonlara katılıyoruz ama katılmıyoruz gibi bir algı var. Bunu değiştirmemiz lazım. Erken ayrılsaydım Meclis’ten belki gelmeyebilirdim ama buradaydım. Biraz yoğundum. Şimdi de resepsiyondan ayrılacağım” dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasının sorulması üzerine, “Bugün söyleyeyim. Neyse konuşmayayım. Duygusal bir konuşmaydı sonunda” diyen Kılıçdaroğlu, gazetecilerin “Konuşması siyasete devam kararı gibi algılandı” sözleri üzerine de “2 türlü de yorumlanabilir. Cumhurbaşkanı olarak da hizmete devam etmeyecek mi? Edecek…” dedi.
Hayrünnisa Gül’ün ilk kez TBMM Genel Kurulu’na gelmesine ilişkin bir soruya da Kılıçdaroğlu, “Eşinin konuşmasını izlemiştir. Kürsüde nasıl görünüyor Sayın Cumhurbaşkanı merak etmiştir” yanıtını verdi.

Bir önceki yazımız olan Dış basın demokratikleşme paketine ne dedi? başlıklı makalemizde demokratikleşme paketi, Dış basın ve paket hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *