Taylan Turan: Ilımlı bir artış var

HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan, Türkiye’nin geleneksel bir bakış açısıyla altın talebi yüksek olan ülkelerden biri olduğunu söyledi. Turan, “Özellikle altın fiyatlarında son yaşanan düşüşler sonrasında altına olan fiziki talep belirgin biçimde arttı. Emtia piyasalarındaki oynaklık diğer piyasalara oranla görece yüksek olduğu için, doğrudan altın yatırımlarından ziyade fonlar ve kıymetli maden mevduatlarıyla pozisyon almak daha uygun olabilir” dedi.
Turan “HSBC Küresel Araştırma Birimi, Çin ekonomisine ilişkin belirsizliklere ve gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarında beklenen normalizasyon sürecine bağlı olarak altın fiyatlarındaki oynaklığın 2014 yılı içerisinde yüksek kalabileceğini tahmin ederken, altın fiyatlarının ortalamada 1.292 dolar seviyelerinde hareket edeceğini öngörüyor. Bununla birlikte 2015’e ilişkin ortalama beklenti 1.310 dolar seviyesinde bulunuyor” şeklinde konuştu.

Taylan Turan şöyle devam etti:

‘Sert gerileme oldu’
“Diğer taraftan global risk algılamalarında yaşanan toparlanmanın da etkisiyle, yatırımcıların daha riskli varlıklara yönelmesi sonrasında azalan global altın talebi sonrasında altın fiyatları 2013’te sert gerilese de, 2014 ile birlikte ılımlı bir artış eğilimine girdi. 2014’te altın fiyatlarında yaşanan yükselişte global likidite koşullarının yapıcı kalacağına ilişkin devam eden beklentiler, global ekonomik aktivitedeki ılımlı toparlanmaya bağlı olarak fiziki altın talebinin artması ve Ukrayna/Rusya ve Irak tarafındaki gelişmeler sonrasında artan jeopolitik risklerin öne çıkardığı güvenli liman talebi etkiliydi. Altın fiyatlarındaki ılımlı toparlanmaya rağmen altın mevduatlarındaki aşağı yönlü seyir devam ederken, bankacılık sektörünün kıymetli maden depo hesaplarının büyüklüğü, Aralık 2013’teki 20.9 milyar TL’den, Ağustos 2014 itibarıyla 16.2 milyar TL’ye geriledi.

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *