Tatil sonrası alınan kiloya dikkat

Tatil planları yapanlara uyarı: Hormonlarınız kapıda hazır bekliyor! Tatilin getirdiği rahatlık, eve fazla kilolarla dönmenize neden olabilir…

Transmed Klinik Diyetisyeni Deniz Göncay, duygu durumunu belirleyen hormonların açlık ve tokluk hissini doğrudan etkilediğini söylüyor.
Hormonların açlık ve tokluk metabolizmasında önemli rol oynadığını belirten Göncay, “Ghrelin, acıktığımızı haber veren, leptin ise yemeği bırakmamızı söyleyen hormon. Eğer ‘Açlıktan ölüyorum’, ‘Sürekli bir şeyler tüketmek istiyorum’ diyorsanız; önce bir endokrinolog, daha sonra da diyetisyenden yardım alın. Duygu durumunuzu ve hislerinizi hormonlarınız belirler” diyor.

ELMA TOK TUTAR
Pektin, kan şekerini emen elmada bulunan, çözünen bir lif. Kan şekerini dengeler ve ani düşüşlere bağlı yeme düzensizliklerini önler. Elmadaki pektin sizi 1-2 saat kadar tok tutabilir. Ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.
Lifli gıdaları tüketirken sıvı tüketiminizi artırırsanız, ghrelin salınımını bir saat kadar geciktirirsiniz.
Besin intoleransınız varsa veya çölyak hastasıysanız protein ve karbonhidrat ihtiyacınızı kinoa ile karşılayabilirsiniz. Kinoa, buğday ile kıyaslandığında çok daha fazla lif ve protein içerir.

DÖVÜLMÜŞ TÜKETİN
Lif açısından zengin olan keten tohumu, sindirim sisteminde uzun süre kalır ve açlık hissini geciktirir. Yemek sonrası doygunluğu artırıcı ve ghrelin seviyesini düşürücü etkisi var. Keten tohumunun dövülmüş olarak tüketildiğinde etkisinin arttığı bilinir.

YEŞİL ÇAY İNCELTİR
Yeşil çayda bulunan ‘epigallokateşin gallat’ doygunluk hissi verir ve yağların emilimini azaltır.
Doğru bir ana öğün tüketiminden sonra, 1 bardak ağzı kapalı kapta 8 dakika bekletilerek demlenen yeşil çay, 2-4 saat tokluğun sürmesini sağlar. Uzun dönemde ise yağların depolanmasını baskılar. Kafein hassasiyeti olanlar dikkatli tüketmeli.

MEYVENiN FAZLASI ZARAR

Günde 4-5 porsiyona kadar normal kabul edilen meyve tüketimi, abartıldığında kan şekerinde ani düşüş ve yükselişlere neden olarak kilo alımını hızlandırıyor.
Aile Hastanesi Bahçelievler’den beslenme ve diyet uzmanı Berna Çil, sağlıklı meyve tüketiminin nasıl olması gerektiğini anlattı:
“Yaz meyvelerinin bolluğundan yararlanarak ‘Yazı sadece meyve yiyerek geçiririm’ diye düşünmek büyük hata. 10 gün boyunca sadece meyve ile beslenmek vücudun tüm dengesini alt üst ediyor.

EN MASUMU ERİK
Yaz meyvelerinin en masumu, erik. Yeşil erikten 5-6 adet, mürdüm ya da malta eriğinden ise 2-3 adet yenmesi yeterli.

Karpuz ve kavun ikilisi
Kavun ve karpuz, şeker oranı en yüksek meyveler. İkisi de çok ince bir dilim halinde yenmeli ve ana öğün yerine konmamalı.”

2 SAATE KADAR TOK HiSSEDiN!

N6 yağ asitleri, tokluk hormonlarının salınımını artırır. Atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz, işlem görmemiş çiğ çam fıstığıyla yeme hissinizi kontrol altına alabilirsiniz. Tokluk hissi
30-120 dakika arasında sürer.

Bir önceki yazımız olan Serenay Sarıkaya Çağatay Ulusoy'u şarkılarla unutuyor! başlıklı makalemizde Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya ve Serenay Sarıkaya Çağatay Ulusoy ayrıldıX hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *