Tarlasını teknoloji ile sulayan çiftçi

Yeni nesil çiftçiler kötü sürprizlerden uzak tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Hava durumu bilgisini, ürün zararlılarının tehditlerini akıllı telefon ve tabletlerden öğreniyor. Sulama ve ilaçlama bilgisi kısa mesajla cep telefonuna geliyor. Yani nesil çiftçiliğin altyapısını mobil ve kablosuz ağ teknolojileriyle inşa ediliyor. Akıllı telefon ve tabletler kendiliğinden bu servisleri üretmiyor. Operatörler çiftçilere yönelik cihaz ve dakika tarifelerine bilgi servisini de ekliyor. Çiftçiler sadece akıllı telefonlarla değil, sadece kısa mesaj için kullandıkları telefonlarla da bu bilgi servislerinden faydalanıyor veya çağrı hizmetini de kullanıyor.

PİLİ UZUN VE DAYANIKLI 
Çiftçiler zorlu doğa koşullarında ve uzun süre şarj etmeden kullanacakları basit cihazlara ilgi duyuyor. Bunun dışında kalabalık aile bireyleri ile rahat rahat konuşmak istiyor. Operatörler bu isteklere yanıt verirken bir yandan da artan mobil internet taleplerine göre de tarifeleri güncelliyor. Operatörler üçüncü parti kurumlarla anlaşarak SMS ve çağrı merkezleri aracılığıyla bilgi hizmeti de sunuyor.

GPS YOL GÖSTERİYOR 
Artık tarım ve hayvancılık uygulamalarının pek çoğunda mobil cihazlar ve mobil internet uygulamaları mahsulün kısa sürede dağıtılmasını da sağlıyor. Ayrıca pek çok sürücüsüz tarım aracı da yine tarım sektöründe kullanılıyor. GPS verileri ile hareket eden cihazlar, sıcak havada çalışmanın neredeyse imkansız hale geldiği koşullarda kesintisiz iş yapıyor. Üstelik uydu görüntüleri tarımsal planlamanın da temel verilerini oluşturmak için kullanılıyor.

Sel baskınını haber veriyor
Telemetrik uygulamalar için de kullanılan mobil iletişim cihazları DSİ mühendislerinin ve çiftçilerinin sel ve taşkın durumları oluşmadan haberdar olmalarını sağlıyor. Su seviyesini ve akış hızını ölçen cihazların verileri GSM modülleri sayesinde bilgiyi anlık olarak merkeze geçiyor. Bu sayede yetkililer kritik seviyeye gelen akarsularla ilgili çiftçilere uyarı mesajı gönderiyor. Ayrıca her çiftçinin ne kadar su kullandığı belli olduğu için su birlikleri arasındaki kavga sona eriyor.

Fındık ağacının aşı zamanı
Karadeniz’de fındık ağacının aşısı, Akdeniz’de meyve bahçelerinde don etkisi çiftçilere gönderilen SMS mesajı aracılığıyla bildiriliyor. Tarım planlamasında uydu görüntüleri önemli rol oynuyor. Hangi üründen ne kadar mahsul alınacağı, piyasa koşulları göz önüne alınarak tahmin yapılabiliyor. Yine ürünle ilgili değişimler, tohumdan piyasaya sürülüşüne kadar pek çok detaya yine elde edilen verilerle çözülüyor.

Timur Sırt

Bir önceki yazımız olan Bu kez de AK Parti kapatma davası açıyor başlıklı makalemizde 2008 kapatma davası, Abdurrahman Yalçınkaya ve Ak Parti hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *