Tarlabaşı Toplum Merkezi

Tarlabaşı Toplum Merkezi, 2006 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen projeye kapsamında Avrupa Birliği’nden sağlanan destekle kuruldu. Merkez, bölgede yaşayan çocuklara tiyatrodan İngilizce’ye, baleden gitara birçok alanda eğitim verdi.
Merkez ayrıca bölgede yaşayan ve ihtiyacı olan kadınlara da psikolojik ve hukuksal danışmanlık hizmeti sağladı. Bölgedeki tek ücretsiz anaokulu ve 7 atölye ile çalışmalarını sürdüren merkez, yurtdışından sağlanan fonun anlaşmanın bitmesi nedeniyle kesilmesi üzerine zora düştü.

Merkezin bütçesi azaldı
Bu süreçte yıllık bütçesini 450 bin TL’den 120 bin TL’ye düşüren ve tek bir sınıfı olan küçük bir daireye geçen merkez son darbe de daha önce fon sağlama sözü veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu sözünden vazgeçmesiyle geldi.
2013 yılı Mart ayında dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in merkezin faaliyetlerini devam ettirebilmesi için verdiği sözün, Şahin’in Bakanlıktan ayrılmasından sonra bu hafta başında yerine getirilmeyeceğinin bildirilmesi merkez çalışanları ne yapacaklarını şaşırdı.
Bakanlıktan merkeze gönderilen yazıda, “Belirtilen faaliyetlerin ailelerin talepleri doğrultusunda 2013 yılının Ağustos ayında açılan Beyoğlu Sosyal Hizmet Merkezi tarafından verileceği” gerekçe gösterilerek yardımda bulunulamayacağı bildirildi.

Çocuklar çok üzgün
Merkez, şu anda sadece 6 ay daha çalışmalarına devam edebileceği bir bütçeye sahip, bütçe bulunamazsa kapanacak. Merkeze 5 – 6 yaşından beri devam eden çocuklar ise oldukça üzgün. Kimi, “Ben daha önce kimseyle konuşamazdım, çok utangaçtım. Buradaki çalışmalar sayesinde artık kendimi ifade edebiliyorum ve ileride yazar olmak istiyorum” derken kimi de İngilizce dersini bu merkez sayesinde geçtiğini söylüyor.

BURCU ÜNAL

Bir önceki yazımız olan Hasan Doğru meğer oyuncuymuş başlıklı makalemizde Hasan Doğru, Hasan Doğru kimdir ve Hasan Doğru O Ses Türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *