Tam Gün Yasası nedir? Ne zaman yürürlüğe girecek?

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dün gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle kahvaltıda buluştu.
Acil servislerin, vakaların önem derecesine göre yeşil, sarı ve kırmızı alanlara ayrılacağını ve Tam Gün Yasası’nın bayram öncesi TBMM gündemine gelebileceğini belirten Müezzinoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:
Acil hizmetlerinin ister özelde, ister devlette, ister üniversitede ücretle ilgili bir muhataplığı asla olmamalı; ilkesel duruşumuz bu. Sıkıntımız, şu anda kamu hastanelerimize mesai sonrası acile gelme oranının yüzde 40’lara yaklaşması. Bilimsel veriler, acillere gelen vakaların hiçbir zaman yüzde 10’u geçmediğini söylüyor.
Demek ki bize “acil” diye gelenlerin dörtte biri acil. Bunu ayrıştıracak bir çalışma yapıyoruz. Hastanelerimize sarı, yeşil ve kırmızı alan getireceğiz. Kırmızı alan, gerçekten acil, çerçevesi net belirlenmiş bir hale gelecek. Sarı alan geçiş alanı gibi. Yeşil alan da mesela ‘Çocuğun ateşi yükselmiş, aldım geldim’ diyor. Bu sabah da olsa alıp gelecek. Ama sabah normal hasta gibi geliyor; akşam acil diye geliyor. Bu şekilde ayıracağız. Bu sınırları belirlemek çok kolay değil. 10-15 gün içinde tamamlayıp, Başbakanlık Genelgesi şeklinde deklare etmeyi düşünüyoruz. Acili ayırabilmek için kaybedilen zaman, kurum için de sıkıntılı.
‘Ekim ayına da kalabilir’
Tam Gün Yasası, kanaatimce bayramdan önce Mecliste görüşülecek. Olağanüstü bir durum olursa bayramın ertesinde ekim ayında çıkacak. Ağırlıklı beklenti bayramdan önce çıkacak. Beklentileri yüzde 100 karşılamak mümkün değil. Ancak yasanın yüzde 70-80 oranında beklentilere cevap vereceğini düşünüyorum. Bazı üniversiteler için arzu edilenden düşük olacak ama bazı üniversiteler için sistemin sürdürülebilir ve geliştirilebilir olmasını sağlayacak. İlk 3-5 ay içinde kamuoyu tartışmalarından sonra hep birlikte sürdürülebilir olacağını göreceğiz.”

‘Ücret değil akademik özgürlük istiyoruz’
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun
, “Tam Gün Yasası, kanaatimce bayramdan önce Meclis’te görüşülecek. Beklentileri yüzde 100 karşılamak mümkün değil. Ancak yasanın yüzde 70-80 oranında beklentilere cevap vereceğini düşünüyorum” şeklindeki açıklamalarının ardından gözler üniversitelerden ayrılan öğretim görevlilerine döndü. Yasa ile birlikte üniversite ve bakanlığa bağlı hastanelerde görev yapan birçok profesör görevlerinden istifa etmiş, öğrenciler ile asistanlar ise bu gelişmelerle birlikte eğitim kalitesinin düştüğü ve iş yükünün çoğaldığından şikâyetçi olmuşlardı. Yasanın tekrar gündeme gelmesini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Hasan Serdaroğlu ve İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören şöyle değerlendirdi:

Prof. Dr. Hasan Serdaroğlu
: “Liseden sonra gözümü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde açtım, orası benim her şeyimdi. Ayrılırken içim acıdı. Ben çöktüğünü gördüğüm için oradan ayrıldım. Benim derdim para değil, ben kaybettiğim değerleri bulmak istiyorum, akademik özgürlük istiyorum. Ancak o zaman dönebilirim.”

Prof. Dr. Taner Gören:
Tam Gün Yasası’nda esas amaç hastalara yönelik iyileştirme idi ama şimdi hastalara 5 dakika ayrılıyor. Bizim fakültede öğrettiğimiz hekimlik 5 dakikada yapılamaz. İstifa eden öğretim üyeleri de daha iyi ücretler veren, şartları daha iyi olan vakıf üniversitelerine, zincir hastanelere geçtiler. Bu yasa ile döneceklerini zannetmiyorum. Bizim istediğimiz 08.00-16.00 arası mesai yapmak, sonrasında ise hasta bakmak değil akademik çalışmalar için zaman ayırabilmek. Tabii ki emeğimizin de karşılığını alarak.”

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'ın Yılmaz Güney yorumuna dikkat çekti başlıklı makalemizde başbakan erdoğan, Çirkin kral ve Fatoş Güney hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *