Taksitlerin azalması piyasayı vurur!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, kredi kartında taksit ve gelir limiti düzenlemesi yapılacağını bildirmesi, perakende sektöründe temkinli karşılandı. Tasarrufun önemli olduğunu, ancak kademeli geçiş yapılmaması halinde piyasaların zarar görebileceğini vurgulayan sektör yetkilileri, “Aniden frene basmak mümkün değil” uyarısında bulundu.
Babacan, Orta Vadeli Plan’ı (OVP) sunarken yaptığı açıklamada, “Şu anda gıdada ve akaryakıtta kredi kartına taksit yapılamıyor. Benzer yaklaşımı farklı gruplar için de uygulayabilir miyiz? Bankalarla ve ilgili kesimlerle bunların hepsinin istişaresi yapılacak. Nihai karar sonra verilecek” diyerek, kredi kartında taksit sınırlamasının farkı ürünleri kapsayacak şekilde genişleyebileceğini belirtti.

‘10 TL’ye 10 taksit yok’
Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği Başkanı Mehmet Nane, açıklanan OVP’nin cari açığı azaltma gibi bir misyonu olduğunu, ancak iç tüketimin azalmaması için kredi kartı konusunda alınacak tedbirlerde kontrollü olmak gerektiğini belirterek, “Aniden frene basmak mümkün değil” dedi. İç tüketimin doğrudan büyümeyle ilgili olduğunu, bu yüzden karar alınmadan önce sektörle ekonomi yönetiminin görüşeceğini belirten Nane, bankaların ve perakende sektörünün mutabakat içinde olması gerektiğini ifade etti.
Halihazırda kredi kartına taksit konusunda bazı düzenlemelerin olduğunu vurgulayan Nane, Teknosa’dan örnek verdi. Teknosa’da kademeli taksitlendirme olduğunu anlatan Nane, “10 liralık ürüne de 1000 liralık ürüne de 10 taksit yapılmıyor” dedi. Nane kredi kartının, kayıtdışını engellemek konusunda da önemli olduğunu söyledi.

‘İç talep etkilenmesin’
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan ise OVP için “Ekonomiye güven veren bir duruşu var. Bir istikrar programı” yorumu yaptı. Kredi kartlarıyla ilgili düzenleme hazırlığının, gelire orantılı tüketim için yapıldığını belirten Doğan, “Bunun tedbirli yapılması lazım ki iç tüketimi olumsuz etkilemesin” diye konuştu.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de kredi kartında taksit düzenlemesi için “Kademeli olursa daha rahat geçiş olur. Birden bire kesilirse piyasa zarar görür” uyarısında bulundu. Kullanılabilir limitlerle ilgili tedbirin önemli olduğunu, ancak pek çok insanın bir kredi kartıyla diğerinin borcunu öder hale geldiğini vurgulayan Palandöken, “Bunu zamana yaymak işi hafifletecek ve ekonomide durağanlaşmanın önüne geçecekti” dedi.

 

‘Bankacılığa etkisi negatif’
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ise CNBCe’ye yaptığı açıklamada, kredi kartı düzenlemesi için “Şüphe yok ki, bankacılık sektöründeki etkisi negatif olacak. Bazı kalemler daha net değil ama 2014’te kârlılıkta düşüş beklemek gerekir. Mayıstan beri fonlama maliyetleri kâr marjlarını çok daralttı. Kâr marjlarındaki düşüş yüzde 10’a ulaşır diye düşünüyorum” dedi. Taksite sınırın taksitle iş yapan KOBİ’leri etkileyeceğini ifade eden Karadere, “KOBİ’lerin ciroları olumsuz etkilenir. Otomotiv sektörünü de etkiler diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Gökhan Aktaş: Yaşamaz zaten dediler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *