Taksimetre tutarı ve mobeseden dolayı yakalandılar

Ankara’da 11 Eylül günü gerçekleşen taksici cinayeti ‘CSI Miami’ dizisindeki ilginç yöntemle çözüldü. Katilleri taksimetre tutarı ve MOBESE ele verdi.

Ankara’da, 11 Eylül günü aracında boynundan vurularak öldürülen taksi şoförü 31 yaşındaki Sedat Orakçı cinayeti, en karmaşık cinayetlerin çözüldüğü “CSI Miami” dizisindeki gibi ilginç bir yöntemle çözüldü. Aracın taksimetresindeki tutardan yola çıkıp geçtiği güzergahı belirleyen polis, MOBESE kameralarından katillerin eşgalini tespit etti. Düzenlenen operasyonda, Orakçı’nın katil zanlıları olduğu iddiasıyla 3 zanlı gözaltına alındı.
Yenimahalle’deki ANKAmall Alışveriş Merkezi taksi durağında çalışan taksici Sedat Orakçı, 11 Eylül günü Kuzey Çevre Yolu Etlik Kavşağı’nda aracında pompalı tüfekle boynundan vurularak öldürülmüş halde bulunmuştu. Ankara Emniyeti Cinayet Büro Amirliği ekipleri, olayın ardından kapsamlı soruşturma başlattı.
Görgü tanığı harekete geçirdi
Herhangi bir güvenlik kamerası ya da görgü tanığının olmadığı, silahın da bulunamadığı olayda, bir görgü tanığının, “Çok uzak bir yerden, gece saat 11.00 sıralarında İstanbul Yolu’ndaki bekleme noktasından iki kişinin Orakçı’nın aracına bindiğini gördüm” ifadesinden yola çıkan polis, cinayeti ilginç bir yöntemle çözdü.
Polis, aracın taksimetresindeki tutardan geçmiş olabileceği güzergahı tespit etmeye çalıştı. Öncelikle aracın olayın olduğu yerde geçirdiği bekleme süresi boyunca yazdığı tutar belirlendi. Daha sonra bu tutar genel tutardan çıkarıldı. Elde edilen tutardan, aracın kaç kilometre yol katettiği ve hangi güzergahtan olay yerine gelmiş olabileğini belirlemek için bir başka taksiyle deneme turları yapıldı. Daha sonra belirlenen güzergâhtaki tüm MOBESE ve güvenlik kameraları incelendi. Bu kameralardan araçta Orakçı’nın haricinde 3 zanlının daha olduğu belirlendi. Bu kişilerin eşgalleri belirlendi. Zanlılardan birinin daha önce gasp suçundan sabıkası bulunan 20 yaşındaki B.D. olduğu belirlendi.
Evlerinde yakalandılar
Polis, düzenlediği operasyonda B.D.’yi ve araçtaki diğer S.A. ve O.K.’yı gözaltına aldı. Gözaltına alınan zanlıların sorgularında, taksiye gasp amacıyla bindiklerini, Orakçı’nın kendilerine direnmeye çalıştığı sırada olayın meydana geldiğini itiraf ettikleri öğrenildi. Zanlılardan B.D.’nin, tüfekle Orakçı’ya ateş açtığı tespit edildi.Zanlılar, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Bir önceki yazımız olan İnternetten otel rezervasyonu yaptıranlar dikkat! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *