Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi taşınıyor

Yeniden yapılmak üzere yıkımı kararlaştırılan 44 yıllık Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi cuma günü kapılarını hastalara kapatıyor. Gösteri ve protestoların sıkça yaşandığı Taksim’in hastanesiz kalmasına tepki gösteren bir grup dün hastane önünde kararı protesto ederken, Sağlık Bakanlığı ise hastaların 3 kilometre uzaklıktaki Şişli Etfal ve 4 kilometre uzaklıktaki Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edileceğini belirtti. Bakanlık, yapılacak yeni hastanenin de 200 yataklı ve lüks olacağını bildirdi.

Taksim Sıraselviler caddesinde 1969 yılında hizmete açılan ve uzun süre İlk Yardım Hastanesi olarak hizmet veren Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi cuma akşamı itibarıyla faaliyetine son verecek. Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi’nde inşa edilen yeni binaya taşınacak olan hastane 2 yılda gerçekleşecek tadilat sonrası yeniden Taksim’de hizmet verecek.

Lüks hizmet verilecek

Beyoğlu Kamu Hastaneler Birliği’nce yapılan açıklamada geçici süreyle Gaziosmanpaşa’da verilecek olan hizmetin Kurban Bayramı sonrasında tam kapasiteyle başlayacağı belirtildi. Açıklamada, Gaziosmanpaşa’daki yeni hastanenin, 300 yatak kapasiteli olduğu, 100 poliklinik odası ile 36 yoğun bakım yatağı ve 6 ameliyathanesinin bulunduğu bildirildi. Binada hasta odalarının da 1 veya 2 kişilik dizayn edildiği, odalarda banyo, tuvalet, TV, buzdolabı ve refakatçi koltuğunun bulunduğu kaydedildi. Tadilat sonrası Taksim’deki hastane binasının da 200 yatak kapasiteli olacağı, hastanede 43 yoğun bakım yatağı ile 64 poliklinik odasının bulunacağı belirtildi.

‘İstenmeyen olaylar yaşanır’
Hem nüfus yoğunluğu hem de bölgede sıklıkla gerçekleşen protestolar nedeniyle acil müdahale için önemli merkezlerden biri olan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılmasına bir grup da tepki gösterdi. Hastane çalışanları ile hasta ve hasta yakınları adına açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) temsilcisi Ferdane Çakır, “Taksim Meydanı başta 1 Mayıs kutlamaları olmak üzere gösteri ve protestoların çok fazla yaşandığı bir meydandır. Bu alanda gerçekleşen olayların tıbbi yansımalarını hastanemiz karşılamaktadır. Hastanemiz acil birimi, travma tecrübesi ve olay yerine yakınlığı sebebiyle birçok insanımızın hayatını kurtarmış, kalıcı olabilecek sakatlıkları, erken müdahale şansı olması nedeniyle geçici hale getirebilmiştir. Ülkemize gelen yabancı diplomat ve siyasetçilerin (Rasmussen, Lavrov örneklerinde yaşandığı gibi) acil sağlık sorunları olduğunda yakın ve kamu hastanesi olması nedeniyle tercih edilmiştir.

112 Acil İstasyonu olacak
Hastanesiz kalan bir Taksim’de yaralı ve kazazedeler hastanelere daha geç ulaşacak, istenmeyen olaylar yaşanacaktır. Hastanemizde en azından acil birimin hizmete kapatılmamasını talep ediyoruz” dedi. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Dr. Cihangir Tayfur ise Taksim’i kullanan hastalara Okmeydanı ile Şişli’deki kamu hastanelerini kullanmalarını önererek, “Şu anki acil servisin bulunduğu yerde 112 istasyonu kuracak. Acil ilkyardım istasyonlarımız olacak. Denildiği gibi sağlık hizmetinde bir aksama olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Ağrı Dağı'nda muhteşem bir kamp başlıklı makalemizde ağrı dağı, ağrı dağı kamp ve Ağrı Dağı'nda kamp hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *