Türkiye’yi Çin’in sistemi koruyacak

4 firmanın yarıştığı ihalede Çin firması 4 milyar doların altında teklif sunması ve ‘ortak üretim’e sıcak bakması nedeniyle tercih  edildi. Ayrıca Koç grubuna ait ‘MİLGEM’ ihalesi de iptal edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi, Türkiye’yi olası saldırılara karşı koruyacak uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi için 20 bin metre irtifa ve 100 kilometre menzile sahip Çin Halk Cumhuriyeti’nin CPMIEC firmasının ürettiği FD-2000 sistemiyle sözleşme görüşmelerine başlanması kararını verdi.

Öte yandan Koç grubuna ait RMK Marine firmasına verilen MİLGEM ihalesi iptal edilirken, projenin 3. korveti TCG Burgazada’nın da TSK’ya bağlı İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda yapılmasına karar verildi. Projenin kalan 4 korveti için yeniden ihale yapılacak.

 3 saat toplantı

Erdoğan başkanlığında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda yaklaşık 3 saat süren toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ve diğer yetkililer katıldı. Toplantıda alınan kararlar Bakan Yılmaz imzalı yazılı açıklamayla kamuoyuna duyuruldu.

Açıklamada, “Uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi projesi kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti’nde yerleşik CPMIEC kuruluşu ile değerlendirmeye esas teklif bedeli üzerinden, sistemlerin ve füzelerinin Türkiye’de ortak üretimini sağlayacak şekilde sözleşme görüşmelerine başlanması kararı alınmıştır” denildi.

Kıyasıya yarış

2007’den bu yana devam eden yaklaşık 4 milyar dolarlık dev ihalede ABD’nin Patriot sistemi, Rus S300 füzeleri, Çin sistemi ile İtalyan-Fransız ortaklığıyla geliştirilen Samp-T sistemi yarıştı. Ocak ayındaki son komite toplantısında son kez ertelenen ihalede Çin tarafının hem maddi açıdan en uygun teklifi yaptığı hem de Türkiye’nin ısrarcı olduğu “ortak üretim” seçeneğine en sıcak bakan firma olması nedeniyle tercih edildiği öğrenildi. Çin tarafının 4 milyar doların biraz daha altında bir teklif sunduğu kaydedildi.

CPMIEC firmasının “ortak üretim” öngördüğü ve ihaleyi kazanan sistemi dikine fırlatma kabiliyetli uzun menzilli hava savunma füzesi FD-2000 füze sistemi ikili ve altılı bataryalar halinde konuşlandırılıyor. Füze, 20 bin metre irtifa ve 100 kilometre menzile sahip. İtalyan-Fransız ortaklığıyla geliştirilen Samp-T sistemi, bir lançerde 8 füze taşıyabiliyor. Hedef belirlendikten sonra 10 saniye içinde tüm füzeler ateşlenebiliyor.

Erken konuşlanma talebi

Suriye’de olası bir tehdidin belirdiği bir dönemde uzun menzilli hava savunma sistemine sahip olunmasının “caydırıcılık” özelliğine vurgu yapılırken, Çinli CPMIEC firmasından “acil koduyla” füzelerin bir bölümünün erken konuşlandırılmasının talep edilmesinin değerlendirildiği de öğrenildi.

TSK envanterinde halen uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi ise bulunmuyor. Türkiye, halen kısa menzilli hava savunma ihtiyacını Rapier ve kaideye monteli Stinger füze bataryalarıyla, orta menzilli hava savunma ihtiyacını ise modernize edilmiş I-Hawk füze sistemleri ve NATO bünyesinde üç ayrı kente konuşlandırılan Patriot sistemleriyle karşılıyor.

 Hürkuş için seri üretim

Açıklamada, “Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile Hürkuş uçaklarının seri üretimini öngören teklifi üzerinden sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir” denildi. Bir süre önce Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle tanıtılan Hürkuş, ilk başarılı uçuşunu geçtiğimiz ay gerçekleştirmişti.

Koç’un ihalesi iptal

Açıklamada, “Milli Savaş Gemisi (MİLGEM) projesi kapsamında 3 Ocak 2013 tarihli SSİK toplantısında alınan kararın iptal edilmesine, 3. ve 4. gemilerin İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilmesine, ihalenin kalan dört gemi için tekrar edilmesi kararı alınmıştır” denildi.

3 Ocak tarihli toplantıda MİLGEM kapsamında TCG Heybeliada ve TCG Büyükada gemilerine ek olarak 6 geminin seri üretimi için Koç grubuna ait RMK Marine Gemi Yapım Sanayii ve Deniz Taşımacılığı İşletmesi A.Ş ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmişti.

Toplantıda projenin 3. korveti TCG Burgazada ile projenin 4. korvetinin de TSK tarafından üstlenilmesi kararlaştırıldı. Kalan 4 gemi için ise yeniden bir ihale yapılması öngörülüyor.

Bir önceki yazımız olan Taksim alt geçidindeki kazanın nedeni proje hatası başlıklı makalemizde Mehveş Evin, Taksim alt geçidi ve Taksim projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *