Türkiye’nin ilk akıllı telefonu Vestel’den HR 50

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen IFA fuarının Vestel standında Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu sergilendi. (Vestel HR 50’n in fotoğraflarını galerimizde bulabilirsiniz.)

Vestel’in Manisa’daki fabrikasında ürettiği Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonunda 3 adet farklı versiyon göze çarpıyor. Prototip aşamasında olan cihazlar özellikleriyle de dikkat çekiyor. İlk yerli telefon, tamamen Türk mühendislerinin yaptığı bir cihaz olarak da gurur kaynağı oldu.

Vestel HR50 5.0 özellikleri

5 inç’lik IPS ekrana sahip olan Vestel HR 50 5.0 , 1280×800 pixel çözünürlüklü.

Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu olan Vestel HR 50 ‘de Qualcomm ürettiği 1.2 gHz hızında 4 çekirdekli işlemci bulunuyor.

Cihazda 2 GB Ram bulunuyor.

Android 4.2 Jelly Bean ‘e sahip.

Vestel HR 50 ‘de ayrıca 2 megapixellik ön kamera ve 12 megapixellik arka kameraya sahip. Kamerada flaş özelliği de bulunuyor.

Cihazda hazır bir arayüz kullanılmış. Fakat ürün hâlâ hazırlık aşamasında olduğundan piyasaya büyük bir ihtimalle kendi arayüzü ile çıkacak.

Ürünün arka konsolunda çarpma ve düşürmelere karşı koruyucu olan sert bir plastik kullanılmış.

 

Bir önceki yazımız olan 28 Şubat davası gergin geçti başlıklı makalemizde 28 şubat davası, darbe ve emekli Korgeneral Engin Alan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *