Türkiye’nin hayalet gemisi TCG Büyükada

Yerli imkânlarla üretilen, radara takılmayan Büyükada gemisi Başbakan Erdoğan, Meclis Başkanı Çiçek ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in katıldığı törenle denize açıldı.

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında İstanbul’da tamamen yerli imkânlarla üretilerek donanmaya teslim edilen TCG Büyükada (F-512) isimli korvet törenle denize indirildi. Denizci askerlerin teamüllerine göre yapılan törende, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, denize indirilen geminin komutanına flandrasını teslim etti. Törende aynı serinin üçüncü korveti olan Burgazada’nın ilk kaynağı yine Çiçek tarafından yapıldı. Radara yakalanmayan bu gemiler “Hayalet Gemi” olarak da biliniyor.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun katıldığı tören, Pendik‘teki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda yapıldı. MİLGEM projesi kapsamında daha önce üretimi yapılarak 2011 yılında denize indirilen TCG Heybeliada korvetinin kardeşi olan TGC Büyükada korvetinin teslim töreninde ilk olarak İstiklal Marşı okundu. Konuşma yapan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, tamamen milli olarak tasarlanan MİLGEM korvetinin tasarım ve inşa çalışmalarına 2004 yılından itibaren başlandığını anlattı.
Daha sonra TBMM Başkanı Çiçek, teslim edilen geminin komutanı Binbaşı Tuna Baysal’a geminin flandrasını teslim etti. Binbaşı Baysal, flandrayı teslim alarak ant içti. Ant içmenin ardından geminin personeli verilen emirle birlikte yerlerini alarak gemiye bindi. Kendine özgü bir seremonisi olan başka bir uygulama ile teslim alınan gemiye komutan flandrası toka edildi. Davetliler töreni alkışlarla izledi.Törende ayrıca Cemil Çiçek, yapımına başlanan TGC Burgazada isimli korvetinin ilk kaynağını da yaptı. Çiçek’e baret ve denizcilerin hatırası olan objelerden hediye edildi. Protokolde bulunan Başbakan ve diğer davetlilere de denizci objelerinden hediye edildi. Çiçek ve Erdoğan TCG Büyükada’yı gezdi.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye radara yakalanmayan füzeleri 'yakalayacak' başlıklı makalemizde FD-2000 füze, HQ-9 füze savunma sistemi ve radara yakalanmayan füze hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *